M

Çözüldü Açıklamaya Göre Veri Seçerek Doldurma İşlemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar üstadlar,

Belgemin TÜM PERSONEL sayfası M sütunundaki sadece HALK yazan personellerin H sütunundaki Hesap Numaralarını,
HALKBANK sayfasının F sütununa TC Kimlik numarasını baz alarak yapıştırmasını talep ediyorum.
(HALKBANK sayfasının A B C D sütunları sabit verilerdir. Hiçbir işlem yapılmayacaktır. )

Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

HALKBANK sayfası H2'ye birinci formülü, F2'ye ikinci formülü dizi formülü olarak uygulayın (CTRL+SHIFT+ENTER)
ve bu iki formülü, boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

HALKBANK sayfası H2'ye birinci formülü, F2'ye ikinci formülü dizi formülü olarak uygulayın (CTRL+SHIFT+ENTER)

Kod:
(3 satır)
ikinci formülü çalıştıramadım hocam. formül hücrelerde gözüküyor ama veriler çıkmadı?
Ekli dosyayı görüntüle Kitap1 (9).xlsx

Kod:
(3 satır)
Kalıcı olması adına bunu kod ile yapabilir miyiz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
"HALKBANK sayfasının F sütununa TC Kimlik numarasını baz alarak yapıştırmasını talep ediyorum."

Tc kimlik numarasını nasıl baz alacak, halk bankası sayfasında herhangi bir tc numarası sütunu yok?

İşlem kod ile yapılacak ise aynı işlemi E ve F sütunlarına da uygulayabilir miyiz?

Yani TUM_PERSONEL sayfası G ve H sütunundaki verileri de TC Kimlik numarasına göre HALKBANKASI D ve E sütunlarına yapıştırabilir miyiz?

Sn. @mc_exrem , sorunuz çözüme ulaştıysa, çözüm olarak gördüğünüz mesajı işaretleyerek konuyu sonlandırabilirsiniz.
Her ikisi de sorunsuz çalışıyor, Ömer hocamın hakkını yiyemem ama daha kalıcı olması adına kodlu olanı tercih etmeyi düşünüyorum.
Kodlu olanda tek eksik olarak F sütunundaki HESAP NO sütununu da doldurmasını talep ediyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?

Aşağıdaki ekran görüntüsünü halkbank sayfasından aldım. Makroyu çalıştırdığınızda F sütununu doldurması gerekiyor. Ekran görüntüsündeki F sütunu hücrelerini de kod marifetiyle dolduruldu. Sizin bahsettiğiniz başka bir şey mi?

Kodun bir bölümü olan, alttaki iki satırı kolayca anlayabilirsiniz. Eşittirin sol tarafındaki Halk bank sayfası hücrelere, Eşittirin sağ tarafındaki Tüm personel sayfasındaki hücrelerini yazdırır.
Kod:
(2 satır)

Aşağıdaki ekran görüntüsünü halkbank sayfasından aldım. Makroyu çalıştırdığınızda F sütununu doldurması gerekiyor. Ekran görüntüsündeki F sütunu hücrelerini de kod marifetiyle dolduruldu. Sizin bahsettiğiniz başka bir şey mi?

Kodun bir bölümü olan, alttaki iki satırı kolayca anlayabilirsiniz. Eşittirin sol tarafındaki Halk bank sayfası hücrelere, Eşittirin sağ tarafındaki Tüm personel sayfasındaki hücrelerini yazdırır.
Kod:
(2 satır)
Kod çalışıyor ama Yazı Tipi Rengi beyaz olduğu için belli değilmiş.

ama TC Kimlik satırını silince kod çalışmıyor. Sizden ricam kodu çalıştırınca TUM_PERSONEL sayfasındaki verileri kullanarak HALKBANK sayfası E, F, G, H ve I sütunlarını doldurabilir mi?

Bu yazdığınız sütunların "Tüm Personel" sayfasındaki karşılıklarını da yazın.
TC kimlik hücresinin boş olma ihtimalinden bahsetmemiştiniz. Tüm personel sayfasındaki satırlarda TC kimlik numarasının olmama ihtimali var mı? Yoksa sadece Banka sayfasında mı bu ihtimal var?

Bu yazdığınız sütunların "Tüm Personel" sayfasındaki karşılıklarını da yazın.
TC kimlik hücresinin boş olma ihtimalinden bahsetmemiştiniz. Tüm personel sayfasındaki satırlarda TC kimlik numarasının olmama ihtimali var mı? Yoksa sadece Banka sayfasında mı bu ihtimal var?​
TÜM PERSONEL
HALKBANK
G
E
H
F
D (PERSONEL_LISTESI sayfasından alması gerekiyor.)
G
B
H
C
I

TC Kimlik numarasının olmama ihtimali yoktur. Her sayfada TC Kimlik numarası vardır ve buna göre çalışmaktadır.

B sütununu H sütununa yazdırmayı nasıl düşünüyorsunuz? Zaten koşullar bu sütunlar üzerine kurulu?
Konunun başındaki sorunuzdan çok fazla uzaklaşmış durumdasınız ve sürekli kural değiştiriyorsunuz. Konuyu çözüldü olarak işaretleyip, yeni sorunlar aklınıza geldiği için çözümü kaldırıp tekrar başa döndünüz. Size iyi çalışmalar diliyorum.

Konu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretli ve cevaplara kapanmış durumda.
TUM_PERSONEL sayfasının bence sadece özlük bilgilerinden oluşması gerekir.
Yani bu sayfada, aydan aya değişebilecek ücret/avans/ödeme tutarı gibi sütunların olmaması gerekir.

Yine de ben kendi anladığımı kodlayayım dedim (Sn. @okutkan 'ın kodlama mantığıyla aynı işlem doğal olarak)
Şu kod HALKBANK sayfasının E ve sağında kalan sütunları doldurur (HALKBANK sayfasındaki ilk 4 sütuna ilişkin bir talep yok).

VBA:
(20 satır)

Konu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretli ve cevaplara kapanmış durumda.
TUM_PERSONEL sayfasının bence sadece özlük bilgilerinden oluşması gerekir.
Yani bu sayfada, aydan aya değişebilecek ücret/avans/ödeme tutarı gibi sütunların olmaması gerekir.

Yine de ben kendi anladığımı kodlayayım dedim (Sn. @okutkan 'ın kodlama mantığıyla aynı işlem doğal olarak)
Şu kod HALKBANK sayfasının E ve sağında kalan sütunları doldurur (HALKBANK sayfasındaki ilk 4 sütuna ilişkin bir talep yok).

VBA:
(20 satır)
Sayın @Ömer BARAN 'ın yardım ve destekleriyle çalışma dosyamın başarıyla tamamlanmasında yüksek sabrı ve yardım severliği etkendir. Kendisini saygıyla selamlıyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Herkese hayırlı geceler diliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...