R

Çözüldü A v B Sütunundaki aynı hücreleri yanda birleştirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan rizak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

rizak

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba üstatlar. Bir isteğim olacak. Bir Excel dosyam var (Office 2021) ve A sütununda kodlar / B Sütununda açıklamaları var.
Buradaki kod sütunundaki satırlar farklı değerlerde. Kimi kod 2 satır, kimi kod 27 satır kimisi 16 satır. Yapmak istediğim şunun gibi bir formül;

ilk kod VTK20-JNS104300MAVI-6 için;
Eğer A1=A2 ise B1 ile B2 yi C1 de birleştir.
A2=A3 ise B2 yi C1 de birleştir.
A3=A4 ise B2 yi C1 de birleştir.
A4=A5 ise B2 yi C1 de birleştir.
A5=değil A6 ise durdur yada işlem yapma ya da nokta (.) koy gibi bir komut.

(Burada A1'den A5'e kadar tek kod var ve normalde hücre değerleri boş. Ben doldurdum. Dolu ya da boş olarak işlem yapabilirsiniz)

Sonra A6 daki yeni kod ELB-SPT-22-01-3 için devam edecek formül. Her bir farklı kodu kendi arasında gruplayıp ilgili C satırında birleştirecek.

Bir şeyler yaptım C Sütununda birleştiriyorum ancak satır sayıları farklı olduğu için, iç içe giriyorlar bir süre sonra. 1000 e yakın kod ve toplamda A sütununda 16500 den fazla satır var. her bir kodun formülün satır sayısını ayarlayıp komut vermek ölüm gibi. Beceremedim açıkçası ve yardıma ihtiyacım var.

Sonuç olarak da aşağıdaki gibi dosya olsun istiyorum. (Kırmızı metin rengini sadece dikkat çekmek için)

A sütunu kod B sütunu açıklama C sütunu B'lerin birleşimi olacak
VTK20-JNS104300MAVI-6Bol Paça Jean MaviBol Paça Jean MaviÜrün DetaylarıYüksek bel, önü 3, arkası 2 cepli, fermuarlı ve metal düğmeli, dar kalıp, uzun bol paça jean.Kumaş Bilgisi%100 Pamuk
VTK20-JNS104300MAVI-6Ürün Detayları
VTK20-JNS104300MAVI-6Yüksek bel, önü 3, arkası 2 cepli, fermuarlı ve metal düğmeli, dar kalıp, uzun bol paça jean.
VTK20-JNS104300MAVI-6Kumaş Bilgisi
VTK20-JNS104300MAVI-6%100 Pamuk
ELB-SPT-22-01-3Cut Out Detaylı ElbiseCut Out Detaylı ElbiseÜrün Detayları
ELB-SPT-22-01-3Ürün Detayları
VTK22-1415-20Yüksek Bel Bermuda Keten Şort Mint YeşiliYüksek Bel Bermuda Keten Şort Mint YeşiliÜrün DetaylarıYüksek bel, düğmeli ve fermuarlı, yanları cepli, arkası sahte cepli, bermuda keten şort.Kumaş BilgisiPamuklu keten kumaş: Dayanıklı ve pürüzsüz bir yapıya sahip doğal bir elyaf olan ham keten kumaş ayrıca nem çekme özelliğine sahiptir. Yansıtıcı özelliği sayesinde güneşte renk solması gibi şikayetleri minimuma indirir. İri gözeneklere sahip olduğundan sıcak yaz günlerinde vücudunuzun hava almasını sağlayabilirsiniz.Ürün/Model ÖlçüleriModel boy:175cmNumune beden:34Ürün boy:43 cmPantolon Bel / Basen 34 beden - 34cm-55cm36 beden - 36cm-57cm38 beden - 38cm-59cm40 beden - 40cm-61cmYıkama Talimatları:30 derecede sıktırmadan benzer renkler ile yıkanabilir.
VTK22-1415-20Ürün Detayları
VTK22-1415-20Yüksek bel, düğmeli ve fermuarlı, yanları cepli, arkası sahte cepli, bermuda keten şort.
VTK22-1415-20Kumaş Bilgisi
VTK22-1415-20Pamuklu keten kumaş: Dayanıklı ve pürüzsüz bir yapıya sahip doğal bir elyaf olan ham keten kumaş ayrıca nem çekme özelliğine sahiptir. Yansıtıcı özelliği sayesinde güneşte renk solması gibi şikayetleri minimuma indirir. İri gözeneklere sahip olduğundan sıcak yaz günlerinde vücudunuzun hava almasını sağlayabilirsiniz.
VTK22-1415-20Ürün/Model Ölçüleri
VTK22-1415-20Model boy:175cm
VTK22-1415-20Numune beden:34
VTK22-1415-20Ürün boy:43 cm
VTK22-1415-20Pantolon Bel / Basen
VTK22-1415-2034 beden - 34cm-55cm
VTK22-1415-2036 beden - 36cm-57cm
VTK22-1415-2038 beden - 38cm-59cm
VTK22-1415-2040 beden - 40cm-61cm
VTK22-1415-20Yıkama Talimatları:
VTK22-1415-2030 derecede sıktırmadan benzer renkler ile yıkanabilir.

Dosya ekleyemedim. Üyelik derecem müsait değil. Onun için bu tabloyu ekliyorum. Yardım edebileceklere şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla. Rıza

Çözüm
Merhaba forumda sorduğunuz sorularda dosya yüklerseniz sorularınız daha net anlaşılır. Daha net çözümler alırsınız. Dosya Yükleme ve indirme yapabilmek için de forumdaki diğer tüm üyeler gibi VİP üyelik paketlerini inceleyebilirsiniz... Sorduğunuz soru için de C1 e aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyerek deneyiniz.

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
[/REPLY]
Merhaba forumda sorduğunuz sorularda dosya yüklerseniz sorularınız daha net anlaşılır. Daha net çözümler alırsınız. Dosya Yükleme ve indirme yapabilmek için de forumdaki diğer tüm üyeler gibi VİP üyelik paketlerini inceleyebilirsiniz... Sorduğunuz soru için de C1 e aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyerek deneyiniz.

[REPLY]
Kod:
(1 satır)
[/REPLY]

Çözüm

*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Teşekkür ederim Mehmet Üstadım.

Formülü C1 e yapıştırdığım zaman "Bu İşlev Geçerli Değil" uyarısı veriyor. Tamam ı tıklayınca da eğer doğruysa değer ; FİLTRE kısmında uyarı veriyor.

Profilinizdeki office versiyonunu 2016 olarak güncellerseniz daha iyi olur. 2016 versiyonda yardımcı sütun kullanarak sonuca gidebilirsiniz. C sütunu yardımcı sütun olarak kullanılır. aşağıdaki 1. formülü C1 e 2. formülü D1 yazıp aşağı sürüklersiniz. Anlamadığınız husus var ise de örnek dosya aşağıdadır. İncelersiniz.

Kod:
(2 satır)

Ekli dosyalar

Profilinizdeki office versiyonunu 2016 olarak güncellerseniz daha iyi olur. 2016 versiyonda yardımcı sütun kullanarak sonuca gidebilirsiniz. C sütunu yardımcı sütun olarak kullanılır. aşağıdaki 1. formülü C1 e 2. formülü D1 yazıp aşağı sürüklersiniz. Anlamadığınız husus var ise de örnek dosya aşağıdadır. İncelersiniz.

Kod:
(2 satır)
Mehmet üstadım. çok çok teşekkür ederim. Lisansımı 365 yaptım ve ilk gönderdiğin formül tam istediğim gibi çalıştı. Emeğine sağlık.