Metin Değeri

Metin Değeri isimli bu içerik, hem Excel Formüllerinde kullanımının öğrenilmesi hem de diğer içeriklerimize referans olması amacıyla eklenmiştir.

Metin Değeri

Excel Metin Kontrolü

Metin değeri, Excel'in birincil içerik türlerinden biridir. Diğer içerik türleri arasında sayılar, tarihler, saatler ve boolean değerleri bulunur.

Veriler bir çalışma sayfasına girilirken, Excel içeriğin türü hakkında "en iyi tahmin" yapar ve değeri otomatik olarak biçimlendirir. Varsayılan olarak, metin değerleri sola, sayısal değerler (tarihler ve saatler dahil) sağa hizalanır. Bu hizalama, Excel'in metni dikkate aldığı değerleri hızla gösterir.

Formüllerdeki Metin Değerleri

Bir formülde, metin değerleri özel işlem gerektirir ve çift tırnak ("") içine alınmalıdır. Örneğin, aşağıdaki formül A1'deki bir değeri test etmek için EĞER işlevini kullanır :

=EĞER(A1>70,"Geçti", "Kaldı")

A1 70'ten büyükse , sonuç "Geçti" olur. A1'deki değer 70'den küçük veya ona eşitse , sonuç "Kaldı" olur. Hem "Geçti" hem de "Kaldı"nın çift tırnak içine alındığına dikkat edin. Bu, Excel'e bu değerleri metin olarak işlemesini söyler. Çift tırnak olmaz ise nihai sonucu görülebilmelidir.

EMETİNSE Formülü

Bir değerin metin olup olmadığını test etmek için EMETİNSE işlevini kullanabilirsiniz . Aşağıdaki formülde, ISTEXT, A1 metin içeriyorsa DOĞRU, değilse YANLIŞ döndürecektir:

=EMETİNSE(A1)

Boş Değerler

Özel bir metin türü, metin içermeyen bir metin değeri anlamına gelen "boş bir değer" verir. Boş değerler boş çift tırnak ("") olarak görünecektir. Aşağıdaki gibi formüllerde boş değerlerin göründüğünü göreceksiniz:

=EĞER(A1="";"";A1)

Formülün anlamı:
A1 boşsa, boş bir değer döndür, aksi takdirde A1 döndür.

Boş değerler Excel'de hiçbir şey görüntülemez. A1 boş olduğunda yukarıdaki formül, boş bir hücreye benzeyen bir sonuç döndürür.

Numarayı metin olarak girin

Bir çalışma sayfasına doğrudan metin olarak bir sayı girmek için (yani formülde değil), numaranın önüne tek bir tırnak işareti (') koyun. Ortaya çıkan değer metin olacaktır, ancak yine de bir sayı gibi görünecektir. Tek alıntı görünmeyecektir.
Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makrolara açıklama eklenerek değişkenlerin ve yazılan ifadelerin ne anlama geldiği açıklanmak istenebilmekte veya açıklayıcı olduğu düşünülen not ve metinler makrolara eklenebilmektedir. Tek tırnaktan sonraki tüm metinler veya diğer karakterler bir anlam ifade etmez ve yeşil renkte görünürler.

Kodda hata ayıklaması yaparken bazı satırların tek tırnak kullanılarak kapatılması ve işleme konulmaması çok yararlıdır. O kodda yazan işlemin tekrar gerçekleştirilmesi için tek tırnakla başlayan satırdaki tek tırnak işaretini silinebilmektedir.
Yükleniyor...