A

Çözüldü yukarı yuvarlayarak topla çarpım sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sayın BARAN
Desteğinizde dosyamı aktif olarak kullanıyorum manüel çalışmaktan kurtuldum sayenizde
Change kodunun içinde ilgili bölüm dj 130 dj 144 aralığına 4 ve altında değer girdiğimde işlem yapmaması gereken hücrelerde de işlem yapıyor ve 125 satırda boş hücrelerde de 4 adet ürün kesildi gösteriyor
örnek dosyada sorunun oluşmuş hali var müsait olduğunuzda yardımınızı rica ediyorum
kodun içinde + 4 ibarelerini kaldırdığımda sorun çözülüyor fakat bu seferde 126 satırda - değerler bırakıyor

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Ekli dosyalar

+ 4 kısmını ne için eklemiştik hiç hatırlamıyorum doğrusu.
Sayfada, işlem yapılacak ilk sütun D sütunu (D sütununun sütun numarası 4). Bunun için olabilir belki.
Ama koddaki ifade sütun numarasına değil, 126'ncı satırdaki değere 4 eklenmiş haline göre hesaplama yapıyor.

Madem 4 ve 4'ten küçük değerler için işlem yapılmayacak; If hcr > 0 Then kısmını If hcr > 4 Then olarak değiştirip deneyin.
Şayet 4 ve altında değer yazıldığında, yazılan bu değerin de silinmesini isterseniz;
Next satırından sonraki End If satırının yerine
Else
Target.ClearContents
End If
satırlarını ekleyin.

.

+ 4 kısmını ne için eklemiştik hiç hatırlamıyorum doğrusu.
Sayfada, işlem yapılacak ilk sütun D sütunu (D sütununun sütun numarası 4). Bunun için olabilir belki.
Ama koddaki ifade sütun numarasına değil, 126'ncı satırdaki değere 4 eklenmiş haline göre hesaplama yapıyor.

Madem 4 ve 4'ten küçük değerler için işlem yapılmayacak; If hcr > 0 Then kısmını If hcr > 4 Then olarak değiştirip deneyin.
Şayet 4 ve altında değer yazıldığında, yazılan bu değerin de silinmesini isterseniz;
Next satırından sonraki End If satırının yerine
Else

Target.ClearContents
End If
satırlarını ekleyin.

.
Sayın BARAN
Özür dileyerek iki öneriniz de işimi görmüyor
kod işlem yaparken formüllerde olduğu 126 satırdaki değerleri yukarı tavana yada 5 ve katlarına yuvarla gibi ifadeler kod dilinde de yapılabiliyor mu
sanırım işimi görecek şey böyle bir şey
amacım 126 satırda - değer bırakmamak 126 satır bir kaçtane + değere geçebilir sorun değil

Bir önceki mesajımda cevabı verdiğimi düşünüyordum.
Denemeyi, 4 sayısının durumu netleşmediğine göre + 4 kısmını yazarak veya silerek yaparsınız.

Seçenek 1:
CPP:
(1 satır)

Seçenek2:
CPP:
(1 satır)

Sayın BARAN
Maalesef her iki seçenekte 126 satırdaki - degerleri dj 130 girilen ilk değerle tek kesimde bitiriyor çok yüksek oranda + değer çıkarıyor
görselde olduğu gibi
1593636427754.webp

kodun işlem sırasında 126 satırdaki değerleri tam sayı görmesi gerekiyor örneğin ekli dosyadaki

86 yı 90 olarak görsün gibi 217 yi 220 olarak görsün 378 380 olarak görsün gibi
126 satırdaki değerleri böyle tam sayı görür ise dj130 dj 144 aralığına uygun değerleri girerek 126 satırı minimum artı değere ulaşarak sıfırlaya bilirim
1593636554858.webp

manüel ulaştığım sonuç
1593637041113.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Akif Bey, işlem-amaç vs. aklımdan tamamen çıkmış.
İlgili kod satırını aşağıdaki gibi değiştirerek dener misiniz?

VBA:
(1 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...