A

Çözüldü Yinelenen Değerlerde Benzer Kontrolü Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan acakilli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

acakilli

Normal Üye
NO ve KG isimli 2 sütundan oluşan bir excel dosyam var. NO sütunundaki değerler tekrar ediyor, ancak kaç kere tekrar ettiği belli değil değişkenlik gösteriyor. Aynı değerden 3 tanede olabilir 25 tanede olabilir. Makro son dolu satıra kadar çalışacak.

- Yapmak istediğim, örneğin 25563417896 numarasından kaç tane varsa hepsinin KG sütununu kontrol ederek, hepsinin KG değerleri aynı ise her 2 sütunda da metni yeşil renk ve kalın yapsın.

- Aynı şekilde kontrol sonucu KG değeri 1 tane bile farklı olan varsa hepsinin metin rengini kırmızı ve farklı olan KG 'ın D sütununa "farklı olan bu" ifadesi yazsın.

Büyük ihtimal döngü ile yapılabilir. NO sütunundaki değerler çok fazla tekrar edebileceği için döngünün yukarıdaki 2 madde de belirttiğim "kalın, yeşil" ve "kırmızı" metinlerde çalışmadan atlaması daha hızlı sonuç verecektir.

Örnek dosyamı ekledim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @acakilli .

Kontrol bakımından; geçici olarak, aşağıdaki formülü D2 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

Mevcut verilerde toplam 20 adet birbirinden farklı veri ikilisi var.

B : D sütunlarına filtre uygulayın.
-- D sütununda 1 olanlar TEK (benzersiz ikili) olanlar (27, 38, 50, 62 ve 86'ncı satırdakiler)
-- D sütununda 5 olanlar 5'er kez (tek sayı) tekrarlananan ikili ( 2, 5, 8, 11, 12 ..... numaralı satırdakiler)
-- D sütununda 6 olanlar 6'şar kez tekrarlanan ikili ( 3, 4, 6, 7, 9, 13, 14, 15, 16 ...numaralı satırdakiler)

Belirttiğim 1, 5 ve 6 kez tekrarlananlar için ayrı ayrı ne yapılması gerektiğini tekrar yazın,
hatta verdiğim bu bilgilere ve formül uygulamasına göre örnek belgede istediğiniz biçimendirmeleri elle
(koşullu biçimlendirme kullanmayın) yapıp örnek belgenizi yenileyin.

.

@Ömer BARAN bey merhaba;

Önceki mesajınızda formülü eklemeyi unuttunuz sanırım. Bu sebepten adımları uygulayamadım. Ancak dediğiniz gibi dosyayı makro çalıştıktan sonra nasıl biçimlenmesi gerektiğini göstermek amaçlı örnek olacak şekilde düzenledim.

Örneğin makroyu çalıştırdık, 5 tane olan 25589745638 numarasının kg bilgilerini tek tek kontrol edip 5/2 olanın kg bilgisinin diğerlerinden farklı olduğunu görünce ilgili numaraya ait 5 kaydında metin rengini kırmızı yapıp farklı olan kg bilgisinin yanına "farklı olan bu" yazısını yazdı.

VBA bilgim kompleks döngü içeren makrolara pek yetmiyor. :rolleyes:

İlginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim.
Eklediğiniz son belgeyi de incelemedim.
Evet formülü eklemeyi unutmuşum:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

• Beğen
Tepkiler: ysb
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...