B

Çözüldü Yenilenen Değere Ait Satırı Silme Hk.

bychilavert

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

5000 satırlı personel bilgilerinin olduğu bir Veri tablom var bu tablo içerisinde aynı bilgilere sahip personeller var. Koşullu biçimlendirmeden Yenilenen Değerleri T.C. kimlik numarasına göre tespit ediyorum. Veri Sayfasından Yenilenenleri kaldır dediğim zaman sadece T.C. Kimlik no alanını siliyor.

Örnek

12345678900 Murat - Personel-Artvin*
12345667899 Mehmet - Muhasebe-Artvin
13456798721 Ali-Bilgi İşlem-Artvin
12345678900 Murat - Personel-Artvin*

Benim istediğim yenilenen değer olarak belirlediğim bilgilere ait yenilenen 2. satırı komple silmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Sayın @ByChilavert .

Sanırım pratik yöntem şöyle olabilir.

Diyelim mükerrelik kontrolü yaptığınız TC Kimlik sütunu C sütunu.
-- Mevcut tablonun en sağında uygun-boş bir sütuna =EĞER(EĞERSAY($C$2:C2;C2)>1;"XD";"") formülünü uygulayın.
-- Bu formülü uyguladığınız sütunu XD kriterine göre filtreleyin (görünür kalan satırlar mükerrer olanlar oluyor)
-- silinecek olan bu satırların tümünü, sol baştaki satır numarası kısmı üzerinden başlık satırı hariç fareyle seçin,
-- seçim üzerinde bir yere fareyle sağ tıklayıp SATIR SİL'i seçin (silme işlemi tamam)
-- uygulanan filtre ve formül eklenen sütunu silin.
-- gerekiyorsa (belgenin çalışmasını yavaşlatmamak bakımından) koşullu biçimlendirmeyi kaldırın. Zira mükerrerleri zaten sildiniz.

İşlemin tamam olması gerekir.

.

Sayın @Ezelk 'nın hatırlatmasıyla, daha pratik bir çözüm yöntemi ileteyim.

-- Mükerrer bilgilerin kontrol edildiği sütundaki başlık dahil tüm hücreleri seçin,
-- VERİ menüsündeki YİNELENENLERİ KALDIR düğmesine tıklayın,
-- Açılacak küçük ekrandaki SEÇİMİ GENİŞLET seçeneği işaretliyken YİNELENENLERİ KALDIR düğmesine tıklayın,
-- Açılacak ikinci küçük ekranda, VERİLERİMDE ÜSTBİLGİ VAR kutucuğu işaretliyken, alttaki başlık listesinden
sadece mükerrer kayıtların olduğu sütunun başlığını işaret, diğer başlıkları işaretSİZ hale getirip TAMAM düğmesine tıklayın.

İşlem tamamlanmış olur.

İşlem sonrasında,
bir önceki cevabımda yer alan, koşullu biçimlendirmelerin kaldırılmasıyla ilgili açıklamamı dikkate almanızı tekrar hatırlatayım.

.