M

Çözüldü Vlookup ile ilgili Genel Bir Soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan menfis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

menfis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,
Tekrardan umarım iyisinizdir :)

Şöyle bir sorum olacak . Örnek veriyorum ,
AdanaAdana
OsmaniyeAdana
ŞanlıurfaAdana
DenizliAntalya
IspartaAntalya
BurdurAntalya
AntalyaAntalya
TrabzonTrabzon
ErzurumTrabzon

soldaki bilgiler yazdığı zaman sağdakine sabit yazacak . Solda ki veriler değişken olabiliyor fakat sağdakiler sabit belirli illerde olacak . Bu şekilde Vlookup ile çekebiliyor muyuz yada If formülü ile halledebiliyor muyuz ? Makrosal değil de daha çok formül ile yapmak istiyorum bilginiz var mı ?

Ek olarak 2. Sorum ;

?x123
?x1234
?x112345
?x1123456
?y321
?y3214
?z654
?z7654
?z8764

? işareti koyduğum yerlerin 20den başlamasını istiyorum fakat kategorili bir şekilde . X ve X1 aynı yerde o yüzden 1.sütun 20. 2. sütun 20. 3.sütun 21. , 4.sütun 21 , 5.sütun yine 20 olacak şekilde ayarlayabiliyor muyuz ?

Kısacası ortada ki yere göre bir numara verme şansımız var mı ? Evet zor biliyorum formül ile olmayabilir ama basit bir işlem yapılabilir mi sizce ?

Teşekkürler , İyi Çalışmalar <3

Sayın @menfis .

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA böümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız
bir örnek belge üzerinden sorarsanız, sonuca ulaşmanızın kolaylaşacağını hatırlatayım.
Olması gereken durumu da örneklendirmenizde yarar var.

.

Selamlar,
Sn. @Ömer BARAN ın uyarılarına aynen katıldığımı belirtmeliyim...

Resimden hareketle, dokuman hazırlamak için extra vakit ayırmak gerekiyor.
Ayrıca, dokumanda da görüleceği üzere "Anladığım kadarıyla". "Varsayımsal olarak" gibi belirsizliklerin üzerine kurulacak bir çözüm var.
Doğal olarak da, boşuna yazışmaların uzama ihtimali var...

Neyse, eki inceleyin...

Ekli dosyalar

Emeğiniz için teşekkür ederim . Burda sormak istediğim öyle bir formül var mı demekti o yüzden bir excel dosyası eklemedim :)
Tekrar teşekkür ederim sizlere çok sağolun