T

Çözüldü Verileri Sadeleştirme ve Biçimlendirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan temiz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

temiz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba kaynak dosyamı ekte belirttim bu kaynak dosyadan iki tane dosya oluşturuyorum ve çok zamanımı alıyor aşağıda size yaptığım işlemleri yazarken bile zamanımı aldı kaynak dosyamdan iki çalışma hazırlamam gerekiyor ilgili konuda yardımcı olursanız yada fikir verirseniz çok sevinirim :)

1. oluşturduğum dosya ekteki nakitcvs dosyası yaptığım işlemler sırasıyla şöyle ilk olarak Q sütunundaki boş ve vadeli tahsilat havale hücreleri silmek. ardından "I" ve j sütunlarını ardından L-M-N sütunlarını silmek ardından nakit csv dosyasındaki sütun başlıklarına göre ilk olarak sütun h'ye sütun a daki rakamları yapıştıryorum ardından "F" sütunundan "L" sütununa kadar olan sütunları sütun "A" ve "G" ye kadar yapıştırıp D ve E sütunlarını kısa tarih yapıyorum CSV olarak kaydediyorum ve NAKİT dosyamı oluşturuyorum.

Ardından ikinci oluşturacağım dosyada BANKA FİŞLERİ dosyası aynı kaynak dosyada G sütunundaki boş ve nakit tahsilat hücrelerini silip
F sütunu A , G = B , D = C , Q = D , P = E sütunu olarak yeni bir çalışma sayfası hazırlıyorum yeni dosyamda ise sütun c deki TERR0402 değerlerini D4FR olarak ve ardından sütun D deki Vadeli Tahsilat Havale değerlerini Nakit olarak değiştiriyorum ve dosyam hazır oluyor.

KAYNAK DOSYA : Tahsilat Raporu
1. Hazırlanan Dosya : Nakit
2. Hazırlanan Dosya : Banka Fişleri

Ekli dosyalar

Belgelerineze bakıyordum (adım adım ilerlemek iyidir diye düşünerek şu anda nakit dosyasından söz ediyorum)
Bir şey sorayım; neticede işlem için makro kullanılacağına göre;
makronun (makroyu tetikleyecek düğme hangi belgede olacak örneğin) hangi belgede olması gerekiyor?

.

Merhabalar,
Alternatif olarak bir dosya hazırladım.

İşlemler şu şekilde;
-- Kod önce Nakit ve BankaFişi isimli sayfa var mı yok mu arar.
-- İlgili sayfalar yoksa yeni bir sayfa ekler ve ilgili sütunları aktarır.
-- İşlem sonunda İndirilenler klasörüne Nakit.csv ve BankaFişi.xlsx isimli dosya olarak farklı kaydeder.

Not: Mesaj ve kodlar güncellenip dosya olarak eklenmiştir.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 05-07-21 at 02.58 PM.webp
    Screen Shot 05-07-21 at 02.58 PM.webp
    9.5 KB · Görüntüleme: 2
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar,
Alternatif olarak bir dosya hazırladım.

İşlemler şu şekilde;
-- Kod önce Nakit ve BankaFişi isimli sayfa var mı yok mu arar.
-- İlgili sayfalar yoksa yeni bir sayfa ekler ve ilgili sütunları aktarır.
-- İşlem sonunda İndirilenler klasörüne Nakit.csv ve BankaFişi.xlsx isimli dosya olarak farklı kaydeder.

Not: Mesaj ve kodlar güncellenip dosya olarak eklenmiştir.
Merhaba çok teşekkür ediyorum sorunum çözüldü. :):)