A

Çözüldü Veri Girdikçe Diğer Sayfaları Güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Etiketler Etiketler
    aaa
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Örnek dosyayı uzun zaman önce burada değerli hocalarımızın katkıları ile hep beraber hazırlamıştık,
dosyada bir revize hasıl oldu yine hocalarımızın değerli desteklerini rica ediyorum,

Veri giriş sayfasında ilgili alanlarda doldurarak Dosyayı oluşturuyorum.
Yeni kalıp butonunu kullanarak Bu sayfayı Yeni isim vererek kopyalayıp yeni sayfalar oluşturuyorum ve tüm sayfalar bağımsızlaşıyor. ve her sayfanın hesaplamaları birbirinden bağımsız yapılabiliyor.

Yapmak istedim
Veri giriş sayfasına geri dönüp butonla satır ve sütunlar ekleyebiliyorum ve bu satır ve sütunlara yeni veriler girebiliyorum yada zaten var olan satır ve sütunlarda revize yapabiliyorum
veri girişte yapılan bu değişikliklerin önceden çoğaltılan sayfalarda güncellenmesini nasıl sağlayabilirim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Kodlama tekniği bakımından:
-- Bir'den fazla sayfada ...Worksheet_SelectionChange, .... Worksheet_Change gibi sayfa kodu kullanılma ihtiyacı olması halinde ilgili sayfaların her birine aynı kodlar eklemek yerine, Thisworkbook bölümünde kodlama yapılıp, bu kodlarda da sayfa adının kontrol edilmesi daha doğru olur.
-- Hangi sayfada hangi düğmeler kullanılabilir/kullanılmamalıdır ayrımına göre, sayfa kopyalama sırasında, kopya sayfada yer alan düğmelerin silinmesi daha doğru olabilir.

Her neyse; KalıpSil kodunu şöyle değiştirirseniz Veri Giriş sayfasındaki düğmeyle bu sayfa silinememiş olur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)
@Akif59
İki husus soracağım.
-- Yapılacak değişikliklerle ilgili olarak belli bir hücre aralığı adresinden söz edilebilir mi?
-- Aynı isimli sayfa daha evvel oluşturulmuşsa, önce daha evvel oluşturulmuş olan ilgili sayfa silinip,
Veri Giriş sayfasının tekrar kopyasının oluşturulması yöntemi kullanılabilir mi?

Merhaba Sayın @Ömer BARAN
birinci husus için
veri girişe geri dönüp 16 satırdaki butonla yeni satırlar ekleyip veri girişleri yapılabiliyor diğer sayfalara yansıması istenir
ve yine 16 satır k sütunundaki butonla yeni sütunlar eklenip yeni girişleri yapılabiliyor diğer sayfalara yansıması istenir
G5 G14 Hücre aralığı revize olabiliyor
G 18 G117 Hücre aralığı revize olabiliyor
F 18 F117 Hücre aralığı revize olabiliyor
D 18 D117 Hücre aralığı revize olabiliyor
E 18 E117 Hücre aralığı revize olabiliyor
k17 AN117 Hücre aralığı revize olabiliyor

ikinci husus
bunu bende teklif ettim
dosyayı asistanlarımız kullanıyor. Olası bir revizede tüm sayfaları silip silmek için butonları var dosyada
tüm sayfaları neden silelim seklinde dönüş aldım
veri girişe gidelim revizemizi yapalım tüm sayfalara yansısın şeklinde oldu

Her tıklamada tüm sayfaların silinmesinden söz etmiyorum.

Benim fikrimi sorarsanız:
Diyelim Inputbox ekrana geldiğinde isim olarak PA yazdınız
(daha önce veri giriş sayfası kopyalanıp ismi PA olarak değiştirilmiş PA sayfası oluşturulmuş durumda),
mevcut tüm sayfalar değil sadece PA sayfası silinip, oluşturulacak yeni kopya sayfa PA olarak adlandırılır.

ALAN sorma nedenim, yukarıda belirttiğim yöntem olmaz derseniz izlenecek yolun netleştirilmesiyle ilgiliydi.

İşlemleri ifade ederken yanıltıcı kelime kullandığınızın farkında mısınız bilmiyorum. Sütun EKLEME dediğiniz şey, gerçek bir sütun ekleme değil, zaten mevcut olan ve sadece gizlenmiş durumdaki sütunun görünür yapılması işlemi.

Her neyse, yukarıda belirttiğim şekilde sayfa silme, yeniden oluşturma yöntemi kullanılmayacak derseniz, imkansız demeyim ama kodlaması epey zahmetli, muhtemelen yavaş çalışacak bir kodlama istiyorsunuz anlamına geliyor. Bu yöntemde, iç içe döngüler kurularak her bir alan için, ilgili satır/sütun gizli/değil kontrolü, birleştirilmiş hücre/değil kontrolü, içerik kontrolü yapılacak, farklı olanlar değiştirilecek vs vs.

Sayın @Ömer BARAN
Benim için fikirleriniz çok değerli bir çok dosyamda çözümlerinizle iş hayatımı kolaylaştırdınız dosyanın Neredeyse tüm kodları size ait tamamen formüllerden oluşan bir dosya idi hatırlarsanız
siz nasıl uygun görüyorsanız o şekilde çözüm üretilirsiniz. Ben her fikre açığım.
yavaş çalışacak bir kod sorun olmaz işimiz gereği çok güçlü pc ler kullanıyoruz.

@Akif59

Sadece yavaşlık konusu değil,
belirttiğim tarzda döngüler/kontroller/karşılaştırmalar
(biçimlendirmelerden hiç söz etmiyorum bile)
vs hatasız olarak kodlanmasının güçlüğünden söz etmiştim.

Her neyse, ben SİL/YENİSİNİ OLUŞTUR işlemiyle ilgili olarak
kalıp_ekle isimli kodda değişiklik önerisinde bulunayım.
Silme/silmeme için soru sorulur, cevap EVET ise, eskisi silinip, yeniden oluşturulur.

Ayrıca makro isimlerinde, değişken adlarında
küçük ISPARTA, büyük İZMİR gibi Türkçe karakter kullanmanızın sorun yaratabileceğini hatırlatayım.

VBA:
(46 satır)

Merhaba Sayın @Ömer BARAN
Bu fikri değerlendirelim mantıklı Zaten istenilen böyle bir şey

Ama dosyada örnek dosyada olduğu bir kaç sayfa olmuyor . ortama 30 sayfa olabiliyor.

Bu kodu güncelle olarak isimlendirip bir butona bağlasak
ve veri giriş sayfasındaki revizeler yapılınca kodu çalıştırıp tüm sayfa isimleri kendisine buldurup yenilerini oluşturta bilimiyiz.

yada Inputbox ekrana geldiğinde tek bir sayfa ismi değildi bir kaç sayfa yada tüm sayfa isimlerini yazabilir miyim.

Kod:
(4 satır)
Merhaba sayın @Ömer BARAN
Elinize sağlık sanırım oldu Aktif kullanılan bir dosya bir kaç gün kullanıp konuyu çözüldü olarak işaretlerim

sayfa sildiğim kod tada bir kural rica edebilir miyim sizden

her ne olursa olsun veri giriş sayfasını silemesinler
aktif sayfa veri giriş olunca kalıp sil derlerse sayfayı silebiliyorlar. bunun önüne geçmek isterim.

Kodlama tekniği bakımından:
-- Bir'den fazla sayfada ...Worksheet_SelectionChange, .... Worksheet_Change gibi sayfa kodu kullanılma ihtiyacı olması halinde ilgili sayfaların her birine aynı kodlar eklemek yerine, Thisworkbook bölümünde kodlama yapılıp, bu kodlarda da sayfa adının kontrol edilmesi daha doğru olur.
-- Hangi sayfada hangi düğmeler kullanılabilir/kullanılmamalıdır ayrımına göre, sayfa kopyalama sırasında, kopya sayfada yer alan düğmelerin silinmesi daha doğru olabilir.

Her neyse; KalıpSil kodunu şöyle değiştirirseniz Veri Giriş sayfasındaki düğmeyle bu sayfa silinememiş olur.

VBA:
(5 satır)

Çözüm
Merhaba sayın @Ömer BARAN
dosyanın yapısını tamda sizin uyardığınız şekilde denedim ama başaramadım
yola çıktımızda tek sayfalı bir dosya idi. aynı modelin farklı kalıplarını farklı sayfalarda yapacak şekilde düzenleyince ortaya böyle bir tablo çıktı.

dediğiniz şekilde bir yapı için değeli vaktinizden çalmak istemem ama yardımcı olabilirseniz hayır demem.
vaktiniz varsa tatbikîde sonuçta sorunum çözüldü.

Dosyalarınızdaki kodlamaların tamamı parça parça oluşturulduğu için karmaşık yapı oluşması kaçınılmaz.
Ayrıca belgeleriniz en baştan sabit yapılı olmayıp, yapılacak tüm işlemleri kapsamıyor ve zaman içerisinde olgunlaşıyor. Böyle olunca da karmaşıklık, mükerrer kodlamalar vs olması normal.

Oturmuş bir yapı olup, yapılacak tüm işlemler önceden tasarlanıp tüm kodlamaların tek seferde, tek elden çıkması lazım aslında.

Sitemizin ÖZEL DESTEK bölümü (link üst bantta), bu tür bütüncül talepler için kullanılabilir.
Ben veya site yöneticisi diğer ekip arkadaşlarımız, kendi ilgi alanlarına ve müsaitlik durumlarına göre, bu alandan iletilen bütüncül istekleri karşılayacak çalışmalar yapmaktadır. Bilginiz olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...