H

Çözüldü VbCrLf VbLf ve VbCr Arasındaki Farkları Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Genelde MsgBox satırlarında gördüğüm, ve satır atlamak için kullanılan VbCrLf ve VbLf arasındaki fark nedir?

İlk önce bu soru için konu açmadan önce internette arayayım dedim. Fakat Türkçe sitelerde bir bilgiye rastlamadım.

İngilizce sitelerde bu ikisine ilave olarak bir de VbCr kodunu görünce doğrusunu Excel hocalarımıza sormak istedim.

VbCrLf
VbLf
VbCr

Farkları nelerdir?
Teşekkürler.

Çözüm
Okutkan hocam diğer üçünden ikisi de alt satıra geçmek için kullanılıyor ise, alt satıra geçmek için üç adet farklı ifade oldu demektir.
Bilgisayara geçince hemen deneyeceğim hepsini.
İfadede esas olarak sorun yok ama, bu karakterlerin farkı, başka kaynaktan veri alırken görülebilir.
Başka kaynaktan alınan verideki SATIRBAŞI karakteri bunlardan herhangi biri olabilir.
O karakter hangisiyse, veriler o karaktere göre SPLIT (ayırma) işleminden geçirilerek sonuç alınacak demektir.

vbLF'nin ASCI karşılığı 10 iken, diğerlerinin 13.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)
VbCrLf VbLf ve VbCr Arasındaki Farkları Bulma

Sanırım resimdeki açıklamalar mantığını anlamanız için yeterli olacaktır.

Selamlar,

Sebebini bilmiyorum ama soru ilginç geldi bana..
Yoksa, makroyu ya da bu komutları bilmiyorum.

Araştırdım internette..
Aynı soruya verilmiş bir yanıtla karşılaştım. İlginizi çekebilir... Buradan (google çeviri ile) okuyabilirsiniz.

Okutkan hocam diğer üçünden ikisi de alt satıra geçmek için kullanılıyor ise, alt satıra geçmek için üç adet farklı ifade oldu demektir.
Bilgisayara geçince hemen deneyeceğim hepsini.
İfadede esas olarak sorun yok ama, bu karakterlerin farkı, başka kaynaktan veri alırken görülebilir.
Başka kaynaktan alınan verideki SATIRBAŞI karakteri bunlardan herhangi biri olabilir.
O karakter hangisiyse, veriler o karaktere göre SPLIT (ayırma) işleminden geçirilerek sonuç alınacak demektir.

vbLF'nin ASCI karşılığı 10 iken, diğerlerinin 13.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

Çözüm
Ömer hocam merhaba,

Örnek dosyada denedim ama hepsi sanki aynı gibi.

Biz amatörler MsgBox’da bir satır atlatmak istersek, ve bir seçim yapmak istersek, bu dördünden hangisini kullanalım?

Ekli dosyalar

@hakki83
Eklediğiniz son belgeye bakmadım.

Zaten aramızda profesyonel olan kimse yok. Hiçbirimiz için Excel/VBA geçmişte veya şu an itibariyle geçim kaynağı değil.
Sadece kıdemi/tecrübesi az/çok olan var, o kadar.
Önceki cevabımdaki kodu yeniledim. Kodun yeni halini deneyip sonucu gözlemleyebilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...