M

Soru Userform Çalışmasını Engelleyen Hata Hk

mertatakan3838

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli forum üyeleri paylaşacağım çalışmayı netten buldum ve kendime uyarladım. Sıfırdan yapılmış bir excel dosyasında sadece bu çalışmayı denediğimde istediğim gibi çalışıyor. Ancak makrolarla dolu çalışma kitabıma uyguladığımda Sirala4_click makrosunun "Set d = .Find(aranan, .Cells(.Cells.Count), xlValues, xlPart)" satırında hata veriyor. Sanırım çalışma kitabımdaki başka bir makro ile çakışıyor. Sorunlu dosyayı paylaşmam mümkün değil çünkü içerisinde çok fazla kod var. Paylaşımı sadace bilgi amaçlı bir alternatif bulunup sorun çözülebilirmi diye paylaştım. Çalışmanın çalışır şeklini ekte paylaşıyorum. Saygılar

Ekli dosyalar

Belgenin çalışır durumdaki bütününü görmek lazım sanırım.
Bence hangi nesneye ait kodda veya hangi kod blokunda hata alıyorsanız o nesneye ait kodları veya o makroyu,
VBA ekranı, userform ve excel sayfasını aynı anda görebileceğiniz şekilde ekranda konumlandırın ve F8 tuşuna basarak
ilgili makroları adım adım çalıştırın. Ya da tüm kodlar için ayrı ayrı fare imlecini Dim.... satırlarından sonra gelen ilk kod satırında iken F9 tuşuna birer kez basarak satırın BORDO renklenmesini sağlayın (her kod bloku için durma noktası belirlemiş oluyorsunuz), ardından da ilgili nesneleri kullanarak hata veren kodu tetikleyin.
Kod durma noktasına gelince duracak ve VBA ekranı önünüze gelecek.
Bundan sonra her kod satırı için F8 tuşuna birer kez basarak kodun adım adım çalışmasını sağlayın.
Hangi kodda (belirttiğiniz kod satırına benzer 3 yerde kod satırı var) hata aldığınızı net olarak tespit edin ve onun üzerinde durun.

Belgenin bütününü görmeden ancak fikir yürütüyoruz.
Belgede olmayan kendi kodlarınızdan tetiklenmesini istemedikleriniz varsa, tetikleyen kod satırından önce
Application.EnableEvents = False bir satır ekleyip, işlem bitişi aşamasına da TRUE halini eklerseniz diğer kodlarınız tetiklenmez.

Fikir tabi.

Belgenizi açıyorum ve userform u görntülüyorum sorunsuz açılıyor çalışıyor gibi görünüyor.
Sizde ne sorunu oluşuyor, ne zaman oluşuyor?
Ömer hocam bu örnek çalışmada sorun yok olması gerektiği gibi çalışıyor. Bu örnek çalışmayı olduğu gibi kendi çalışma kitabıma entegre etmeye çalıştığım da bir nolu mesajimdaki belirttiğim satırda hata veriyor

Tahminim o ki belgenin orijinalinde başlık satırı 1'inci satır imiş.
Üst kısıma satırlar ekleyerek balık satırını 7'nci satıra siz almışsınız gibi geliyor bana.

Doğru mudur?

Eğer öyleyse tüm kodları tek tek kontrol etmek gerekebilir.
Ki işlem alanının birinci satırdan değil 8'inci satırdan başlatmak gerekir.

VBA ekranında KODLARI görüyorken CTRL+H yapıp aranan kısmına Cells(1, replace kısmına da Cells(7, yazıp Replace All düğmesine tıklayıp değişikliklerin yapılmasını sağladıktan sonra tekrar dener misiniz? Ayna hatayı alıyormusunuz?
Gerçek belgenizdeki durumu/diğer kodları bilmiyoruz, bir deneyin bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle örnek_ikitariharası_kişiler.xlsx

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst kısıma satırlar ekleyerek balık satırını 7'nci satıra siz almışsınız gibi geliyor bana.

Doğru mudur?

VBA ekranında KODLARI görüyorken CTRL+H yapıp aranan kısmına Cells(1, replace kısmına da Cells(7, yazıp Replace All düğmesine tıklayıp değişikliklerin yapılmasını sağladıktan sonra tekrar dener misiniz? Ayna hatayı alıyormusunuz?

Ekli dosyayı görüntüle 10177
Yine bu satırda hata verdi "Set D = .Find(aranan, .Cells(.Cells.Count), xlValues, xlWhole)"

Doğru mudur?

Ekli dosyayı görüntüle 10177
Örnek dosyada ki veri tablomun başlangıç satırı orjinali ile bire bir aynı Ömer hocam

İyi de nasıl-neyi tespit etmemizi bekliyorsunuz ?
Gerçek belgenizle aynı olmayan,
kendi içerisinde de sorun yaşanmayan bir örnek belge ve bunun içerisindeki kodlara bakarak
gerçek belgedeki sorun nasıl tespit edilecek?

Gerçek (sorun yaşanan) belgenizin bir kopyasını eklemeden gösterilecek gayret beyhude.

.

İyi de nasıl-neyi tespit etmemizi bekliyorsunuz ?
Gerçek belgenizle aynı olmayan,
kendi içerisinde de sorun yaşanmayan bir örnek belge ve bunun içerisindeki kodlara bakarak
gerçek belgedeki sorun nasıl tespit edilecek?

Gerçek (sorun yaşanan) belgenizin bir kopyasını eklemeden gösterilecek gayret beyhude.

.
Haklısınız Ömer hocam sorun yaşanan dosyayı olduğu gibi paylaşamıyorum maalesef çünkü geniş tabanlı(makrolu) bir çalışma ve içinde çok sayıda kişisel veri veri var. Yardımlarınız için teşekkürler