T

Soru Unvanları ve Benzerlerini Kritere Göre Listele

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Farklı sayfadaki unvanları ve benzerlerini makro kullanmaksızın belirli bir sıralamaya göre alt alta sıralayacak bir formüle ihtiyacım var. Detaylı açıklamayı yaptığım ekli dosyayı ilişikte gönderiyorum. Yardım edebilir misiniz?. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba.

-- Aşağıdaki birinci formülü Sayfa1 E3 hücresine uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
-- Aşağıdaki ikinci formülü de Sayfa2 AP2 hücresine uygulayıp BOŞ sonuç alıncaya kadar kopyalayın.
=EĞER(EĞERSAY($F$3:$F3;$F3)=1;KAÇINCI(EĞER(EĞERSAY(Sayfa2!$AK$2:$AK$25;F3)>0;$F3;SOLDAN($F3;BUL("|";YERİNEKOY($F3;" ";"|";UZUNLUK($F3)-UZUNLUK(YERİNEKOY($F3;" ";""))))-1))&"*";Sayfa2!$AK$2:$AK$25;0)+SATIR()/1000000+EĞERHATA(KAÇINCI(SOLDAN($F3;BUL("|";YERİNEKOY($F3;" ";"|";UZUNLUK($F3)-UZUNLUK(YERİNEKOY($F3;" ";""))))-1);Sayfa2!$AK$2:$AK$25;0)/100;0);"")

=EĞERHATA(KAYDIR(Sayfa1!$F$2;KAÇINCI(KÜÇÜK(Sayfa1!$E$3:$E$1082;SATIR(A1));Sayfa1!$E$3:$E$1082;0) ; ) ;"" )

@KMLZDMR .
Formülü hücreye yapıştırıp formül çubuğunda EĞERHATA( ibaresine fareyle bir kez tıklayın ve
sağ ok-sol ok tuşlarına aralıklarla basarak parantezin bir sağına, bir soluna geçin.
Bu sırada EĞERHATA işlevine ait açılan parantezin, hangi parantez ile kapandığını görürsünüz.
İşte bu iki parantezin içinde kalan kısmı kopyalayın ve başka bir hücreye geçip, başına = işareti ekleyerek
=EĞER(EHATALIYSA( kopyaladığınız formül parçası ) ; 0 ; kopyaladığınız formül parçası )
şeklinde işlemi tamamlayın.
Son olarak da oluşturduğunuz bu yeni formülü (baştaki = işareti hariç), asıl formüldeki EĞERHATA kısmının yerine yapıştırın.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
aşağıdaki şekilde denedim. "Yazdığınız formülde bir hata var" uyarısı var. BU hata formülün ilk halinde iken dahi formül çubuğunda iken dahi aldım...
Eksiğim nerede olabilir?
=EĞER(EĞERSAY($F$3:$F3;$F3)=1;KAÇINCI(EĞER(EĞERSAY(Sayfa2!$AK$2:$AK$25;F3)>0;$F3;SOLDAN($F3;BUL ("|";YERİNEKOY($F3;" ";"|";UZUNLUK($F3)-UZUNLUK(YERİNEKOY($F3;" ";""))))-1))&"*";Sayfa2!$AK$2:$AK$25;0)+SATIR()/1000000+EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(SOLDAN($F3;BUL("|";YERİNEKOY($F3;" ";"|";UZUNLUK($F3)-UZUNLUK(YERİNEKOY($F3;" ";""))))-1);Sayfa2!$AK$2:$AK$25;0)/100;0));0;KAÇINCI(SOLDAN($F3;BUL("|";YERİNEKOY($F3;" ";"|";UZUNLUK($F3)-UZUNLUK(YERİNEKOY($F3;" ";""))))-1);Sayfa2!$AK$2:$AK$25;0)/100;0));"")

Formüller foruma ALINTI alanı şeklinde eklenirken bazen BOŞLUK karakteri oluşuyor.
Bunun nedeni de forumumuzda otomatik linkleme (Türkçe'sine ne demek lazım bilemedim) işleminin olması.
İşlev adı linklendiğinde işlev adından sonra otomatik BOŞLUK karakteri oluşuyor.
Uyarı, formüldeki bu BOŞLUK karakteriyle ilgili olmalıdır ve uyarı onaylandığında Excel bunu düzeltir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...