T

Soru Tedarikçi Malzeme Bilgilerinin Biçimini Değiştirme

turancancesur

Normal Üye
Merhabalar bir konuda yardımınızı isteyeceğim. Tedarikçilerden gelen malzemelerin bulunduğu bir liste yer almaktadır. Bu liste malzeme bazlı Tedarikçilerden gelen malzemelerin adetlerini göstermektedir. Tedarikçi listesi malzemeye bağlı olarak sütün şeklinde yer almaktadır. Burada bir değişim yapmam gerekmektedir. Tedarikçi listesi sütun olarak değil de malzemeye bağlı satır olarak gösterilmek istenmektedir. Bununla ilgili olarak tedarikçi listesi kısmını satır haline nasıl çevirebiliriz. Örnek olarak bir excel göndereceğim. Şuan ilk sekmedeki gibi 2. Sekmedeki gibi yapmak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Manuel olarak işlem uzun sürmektedir. Otomatik olarak yaklaşık 1700 veriye uygulanması gerekecek. şimdiden teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @turancancesur , forumumuza hoşgeldiniz.

Belgenizdeki YENİ HALİ sayfasında 8'inci satırdaki başlık satırının hazır olduğunu varsayarak
aşağıdaki kod işinizi görecektir.
Kod önce, varsa önceki verileri temizler, sonra aktarma işini yapar.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)

.

Merhabalar gönderdiğiniz makro için teşekkür ederim öncelikle fakat şuan göndereceğim formata uyarlamak istedim fakat ben bu uyarlama işlemini gerçekleştiremedim. Malzemenin altında satır açma işleminde bir çok hücrenin aynı şekilde satır açılması gerekmektedir. Yani taşeron firma bilgileri satır haline çevrildiğinde yanında yer alan sıra no, ,mal grubu, malzeme,malzeme kısa metni,ölçü birimi,tutar,para birimi,temin,şantiye güncel stok güncel depo sayımı ve fark sütunlarınında satırları açılması gerekiyor. Ve silme işlemine gerek bulunmamaktadır. Yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Bilgisayar başında değilim, son eklediğiniz belgeye bakmadım.
Uyarlama sorunundan söz ettiğinize göre;
asıl belgenizle gerçek belgeniz farklı yapıda demektir.

İşte bu nedenle soruların, gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası üzerinden sorulması gerekiyor.

Umarım eklediğiniz son belge, gedçek belgenizle aynı yapıdadır.

Belgeniz ekte Sayın @turancancesur .

Daha evvel de belirttiğim gibi; sorularınızı gerçek belgenizde aynı yapıda örnek belge üzerinden sorarsanız
daha hızlı çözüme ulaşılabilir, gereksiz emek/zaman harcanmamış olur.

Belgede kullanılmak üzere oluşturduğum kod aşağıda gösterilmiştir.
BRN adını verdiğim sayfaya bakınız.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(37 satır)

.

Ekli dosyalar

Teşekkür ederim fakat tedarikci malzeme adetleri olmayanlar yeni halinde gözükmüyor sadece adeti dolu olanlar gözüküyor. fakat dolu olmayanlar da gözükmesi gerekiyor. 1 satır olacak şekilde.

Gönderdiğim belge üzerinde kodu çalıştırıp, sonucu aldıktan sonra,
elle yazarak veya elle kopyala yapıştır yaparak, kodun oluşturduğu listeyi elle düzenler misiniz?
Söylediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım Sayın @turancancesur .

Yani olması gereken sonucu BRN adını verdiğim sayfada elle hazırlayın ki durumu anlayabileyim.
Bir de geri bildirimlerinizi, çözüm önerisi yapıldıktan sonra aradan çok fazla zaman geçmeden yaparsanız,
belgeye aşinalık kaybolmamış olur ve çözüm daha hızlı bulunur.

Malum, forumda çok sayıda konu/soru/belge ile meşgul oluyorum.
Bu nedenle araya çok zaman girmezse daha iyi olur.

.

tamamdır. Sıra no lar eski halindeki kısımla aynı olmalı 123456 diye artmamalı.
sıra no su 3 4 5 için olanlar malzeme adeti yazmadığı için buraya gelmemiş fakat gelmesi gerekmektedir.örnek şekilde excelde yazdım.
excel icerisinede not olarak yazdım bunları teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Örnek belgenizle gerçek belgeniz aynı yapıda ise sorun olmaması gerekir.
Sayfadaki düğmeye sağ tıklayıp MAKRO ATAyı işaretleyin ve açılan küçük ekranda makronun adını seçip işlemi onaylayıp
tekrar deneyin.
Sorun olursa ya gerçek belgenizin küçük boyutlu kopyasını ekleyin ya da hata ekranının görüntüsünü ekleyin.

Makroda hata almıyorum örnek olarak bu 5 malzeme için tedarikçileri kopyalayıp gerçek tedarikcileri eklediğimde makro doğru verileri getirmiyor. boş getiriyor ve satır açmıyor.
Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @turancancesur .
Örnek belgeyle gerçek belge aynı yapıda ise sorun olmaması gerekir.
Bu aşamada yapacağım bir şey yok malesef.
Buraya eklediğiniz belge üzerinde istenilen istenilen sonuç alınıp gerçek belgenizde alınamıyorsa, iki belge aynı yapıda değil demektir.
Örneğin kodda bir satırdan veri alınması için o satırda A sütunu hücresi dolu olmalıdır.

En iyisi gerçek belgenin kopyasını alıp, varsa özel bilgileri temizleyin ve foruma ekleyin ki sorun anlaşılabilsin ve çözülebilsin.

Bir de sütun tespitile ilgili bölümü söyleyeyim. Belki sorunun kaynağı budur.
ESKİ sayfasında Q2 sütununu seçin ve CTRL tuşu basılıyken SAĞ OK tuşuna basın.
Bu işlem sonunda hangi sütun seçili hale geliyorsa, kodun ilerleyen bölümlerinde bu sütuna kadarki alan
DOLU/BOŞ kontrolüne sokulur.
Yani ESKİ sayfası 2'nci satırda Q sütunu hücresinden sağa doğru ilk boş hücrenin sütununa kadar işlem yapılır.

Bu sütun numarası kodda sonsut = e.[Q2].End(xlToRight).Column satırında tespit edilir.
İsterseniz belirttiğim bu kod satırının altına aşaıdaki satırı ekleyip kodu çalıştırın.
Karşınıza işlem yapılacak son sütunun adı mesaj olarak bildirilir.
MsgBox "DOLU/BOŞ kontrolünün yapılacağı son sütun, " & Replace(Cells(2, sonsut).Address(0, 0), 2, "")
Bu bilgi doğru mu onu kontrol edin.
Örneğin eklediğim ekran görüntüsüne göre sayı var mı yok mu kontrolü Y sütunua kadar yapılacak.
Çünkü Q2'den sağa doğru ilk boş hücre Z2 hücresi. Bununla ilgili kontrolü yapın derim.

1599313786420.webp