odevci

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel'e farklı programlardan veriler aktarmaktayım. Bu verilerde sayısal nitelikte olanlarda var. Lakin TOPLA formülü ile bu verilerin olduğu alanı toplamak istediğimde, sonuç alamıyorum. Bu konuda ne yapmak gerekir, desteğinizi rica ederim.

Teşekkürler

Çözüm
Merhaba.
Böyle dosyalarda rakam olarak görünen aslında yazı formatında olan hücreleri seçince seçimin sol üst köşesinde bir işaret çıkar. Oraya tıklayıp sayıya çeviri tıklayınca düzelir.
Bunu yapamazsanız bir hücreye 1 rakamını yazın. Hücreyi sağ tık kopyala deyin. Sonra yazı formatında olan hücreleri seçin sağ tık özel yapıştır bölümümde çarp tıklayın. İstediğiniz olacaktır.
Ben bu şekilde yapıyorum. Başka yöntem bilmiyorum. Saygılar.
NOT: Ben yazana kadar Sayın admin cevap vermiş. Saygılar
Yapmanız gerekenler şu şekilde olacaktır:
  • Sayısal olan değerleri Hücre Biçimlendirme ile Sayı olarak seçin
  • Boş bir hücreye 1 yazın.
  • 1 yazdığınız hücreyi kopyalayın.
  • Sayı gibi görünen verilerin olduğu aralığı seçin.
  • Sağ tıklayın, Özel Yapıştır deyin.
  • Ekrana gelen pencerenin Yapıştır sekmesinden Değerler kısmını, İşlemler sekmesi kısmından da Çarp kısmını seçin, tamam deyin.
Bu işlemlerin akabinde değerlerin sayısal hale geldiğini göreceksiniz.

Eğer çok fazla veriye sahip değilseniz, Hücre Biçimlendirme işleminden sonra F2 ve Enter tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Merhaba.
Böyle dosyalarda rakam olarak görünen aslında yazı formatında olan hücreleri seçince seçimin sol üst köşesinde bir işaret çıkar. Oraya tıklayıp sayıya çeviri tıklayınca düzelir.
Bunu yapamazsanız bir hücreye 1 rakamını yazın. Hücreyi sağ tık kopyala deyin. Sonra yazı formatında olan hücreleri seçin sağ tık özel yapıştır bölümümde çarp tıklayın. İstediğiniz olacaktır.
Ben bu şekilde yapıyorum. Başka yöntem bilmiyorum. Saygılar.
NOT: Ben yazana kadar Sayın admin cevap vermiş. Saygılar

Çözüm
Vurkan bey çok teşekkür ederim. Bilmeyince ne kadar basit bir şeyi kaçırıyor insan. Güzel bir bilgi sahibi oldum sayenizde. Admin bey size de teşekkür ederim.

Sık sık sorularım olacak gibi, umarım sizi yormaz.