A

Çözüldü Sayfalar Arası Karşılaştırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan arslanbey
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

arslanbey

Normal Üye
Merhaba,
Sayfa 1 ve sayfa 2'de belge no ve no lara göre karşılaştırıp, farklı ve aynı olanları sayfa3 göre aktarmaktadır. Kodlara belirtilen kriterler yanında tutarları (E,F,G,H sütün) ilave edemilir biyiz, çünkü sayfa3'de yer alan farklı altında yer alan iki tane belge numara, "aynı"olanların sütünda olması gerekmektedir.
Sayfa 3 "Her iki sayfada olanlar " ve " Her iki sayfada farklı olanlar" var her iki sayfada sarı ile renklendirdiğim veriler sayfa 3
" Her iki sayfada farklı olanlar" orda olması gerekiyor bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

Merhaba, forumumuza hoşgeldiniz Sayın @Arslanbey .

Mevcut kod dosyada ancak keşke; Sayfa1 ve Sayfa2'de mevcut verilere göre olması gereken sonucu
Sayfa3'te elle yazarak/kopyala yapıştır yaparak hazırlasaydınız.

Malum olduğu üzere, yazılmış bir kod'da düzenleme yapmak (genellikle kodu ilk yazanın düzenlemeyi yapması daha kolaydır)
yerine çoğunlukla sıfırdan kodlama tercih edilir.
.

Hayır öyle bir şey söylemedim.
Kod'da değişiklik önerildiğinde, istenilen sonucun alınması genellikle sorun yaratıyor,
kod'dan beklenen sonuç alınamayabiliyor ve gereksiz karşılıklı yazışma kaçınılmaz oluyor.

O nedenle olması gereken sonuç nasıldır ve bu sonuca nasıl varılmıştır soruları net cevap bulursa birkaç dakikada kod oluşturulabilir.

Ömer Bey ;
İlk olarak ilginizden dolayı sonsuz teşekkür ederim.
Yapmak istediğim sayfa1 ve sayfa2 verilerim var sayfa1 de ve sayfa2 de aynı olan veriler sayfa3 "HER İKİ SAYFADA AYNI OLANLAR" kısmına yazacak , aynı şekilde sayfa1 ve sayfa2 olmayan veriler ise"HER İKİ SAYFADA FARKLI OLANLAR" kısmına yazacak. Burda ki püf nokta diyelimki sayfa1 veri var ama sayfa2 de aynı veri yok ise "HER İKİ SAYFADA FARKLI OLANLAR" kısmına yazacak.aynı şekilde sayfa2 veri var fakat sayfa1 yok ise yine "HER İKİ SAYFADA FARKLI OLANLAR" yazacak.
Lütfen yardımcı olun bana ...

Umarım istediğiniz sonuç alınır.

Mevcut kodu silip yerine aşağıdakini yapıştırın.
Ardından Sayfa3'teki düğmeye fareyle SAĞ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin.
Sonra da açılacak küçük ekrandan AYNI_FARKLI_AYRISTIR makrosunun adını seçerek işlemi onaylayın.

Artık düğmeye tıklayabilirsiniz.
CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(27 satır)

Ömer bey ;
Gerçekten size sonsuz teşekkür ederim.
Yazdığınız kodu dosyaya uyarladım fakat sayfa 1 ve sayfa 2 olan veriler "HER İKİ SAYFADA FARKLI OLANLAR" kısmında yer olmaktadır bazı verileri sarı ile işaretledim ne demek istediğimi sarı ile işaretlediğimden anlarsınız.
Şimdiden teşekkür ederim....

Ekli dosyalar

En başta yazdığımı tekrarlamak durumundayım.
Verdiğimin kod'un yanlışı/doğrusu üzerinde yazışmak yerine; olması gerekeni örneklendirseniz daha hızlı mesafe alınırdı.
Sayfalardaki veri miktarını azaltarak, sayfa3 'te olması gereken sonucu elle kopyala-yapıştır yaparak hazırlayıp,
hangi verinin hangi tarafta olması gerektiğine dair kısa, net, tereddüte yer vermeyecek açıklama yazsaydınız
şimdiye kadar çoktan işlem tamamlanmıştı diye düşünüyorum.

Yeni belgenizdeki birkaç örnek veri üzerinden sorayım en iyisi, belki bu sefer net açıklama yazarak olması gereken durumu örneklendirirsiniz.
Örnek1:
51412649776>>AHMET DURAN>>908300 veri dizisi (Sayfa1'de, Sayfa2'dekinden fazla adette olma durumu)
-- Sayfa1'de 2 adet var (39 ve 41'inci satır)
-- Sayfa2'de 1 adet var (2445'inci satır)
Örnek2: 46453896364>>ALİ GÖRPELİ>>901970 veri dizisi (iki tarafta da aynı adette olma durumu)
-- Sayfa1'de 2 adet var (109 ve 110'inci satır)
-- Sayfa2'de 2 adet var (2615 ve 2616'ncı satır)
Örnek3: 43220010046>>ZÜLAL ÇELİK>>906290 veri dizisi (Sayfa2de, Sayfa1'dekinden fazla adette olma durumu)
-- Sayfa1'de 1 adet var (3340'ıncı satır)
-- Sayfa2'de 2 adet var (3120 ve 3340'ncı satır)
Örnek4: B ve D sütunları aynı ancak C sütunları farklı (isimler aynı soyadlar farklı) olan veriler
-- Sayfa1'de 351'inci satır: 14870959788>>BETÜL ARSLAN>>906290 verisi
-- Sayfa2'de 630'uncu satır: 14870959788>>BETÜL KARATEKİN>>906290 verisi
Örnek5: B ve D sütunları aynı, C sütunları farklı ancak C sütunundaki bilgide sadece kelime ilavesi olan veriler
-- Sayfa1'de 1653'üncü satır: 62206375146>>KÜBRA AKKUŞ>>906600 verisi
-- Sayfa2'de 1366'ncı satır: 62206375146>>KÜBRA AKKUŞ ŞENER>>906600 verisi
Örnek6: 69211118324>>CEYLAN ÖNAL>>900475 verisi (Sayfa1'de var, Sayfa2'de yok olma durumu)
-- Sayfa1'de 454'üncü satır,
-- Sayfa2'de yok
Örnek7: 22286702256>>AYKUT YILDIRIM>>906510 verisi (Sayfa2'de var, Sayfa1'de yok olma durumu)
-- Sayfa1'de yok,
-- Sayfa1'de 113'üncü satır,

.

Günaydın Ömer Bey ;
Baştan sona kadar haklısınız özür dilerim sizin ektedi dosyaya dediğiniz gibi kısa veriler koydum .
Eklediğim dosyada sayfa3'ün "HER İKİ SAYFADA FARKLI OLANLAR" kısmında olması gerekenleri sayfa1 ve sayfa2 renklendirmesi yaptım. Size gerçekten çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Verdiğim son cevaptaki kod yapısı istedeğiniz sonucu veriyorsa;
sol başında TEK TIRNAK işareti olan satırları
(kodu modüle yapıştırdığınızda bu satırlar farklı renkte görünür)
silebilirsiniz.

Merhaba Ömer Bey ;
Gerçekten ilginizden dolayı çok teşekkür ederim gönderdiğiniz kod çalışıyor. Sizden son bir ricam olacak yarsanız sevinirim sayfa3 'e A,B,C,D sutundaki verileri alıyor alıyor bu sutünları H ye kadar aldırabilir miyiz. sayfa1 ve sayfa 2 deki D sutündaki verileri pivot tablo gibi saydırabilir miyiz.
Örneğin;
Diyelimki 903490 veriden kaç adet olduğunu sayfa 4 yazdırabilir miyiz.

Birkaç hususu netleştirirseniz iyi olur:
-- Gerçek belgenizdeki ham veriler (Sayfa1 ve Sayfa2) B sütunundan mı başlıyor (A sütunu boş mu) ?
-- Kod tarafından Sayfa1, Sayfa2 ve Sayfa3'teki A sütununa ve Safya3'te F sütununa yazılan değerleri
başka işlemde kullanacak mısınız, bu sütunlar olmasa olur mu?

--Gerçek belgenizdeki ham veriler (Sayfa1 ve Sayfa2) B sütunundan mı başlıyor (A sütunu boş mu) ?
--A sütun boş değil , Asütun ( B,C,D ) sütunların birleştirilmiştir.

---Kod tarafından Sayfa1, Sayfa2 ve Sayfa3'teki A sütununa ve Safya3'te F sütununa yazılan değerleri
başka işlemde kullanacak mısınız, bu sütunlar olmasa olur mu?
--bu dediğinizden birşey anlamadım bunun için özür dilerim.

-- sayfa3'de olmasını istediğimi resim ile daha iyi anlata bilirim diye düşündüğümden resim ekledim.
SAYFA3.webp

sayfa1 ve sayfa 2 deki D sütundaki verileri pivot tablo gibi saydırabilir miyiz.
Örneğin;
Diyelimki 903490 veriden kaç adet olduğunu sayfa 4 yazdırabilir miyiz.
SYAFA3..webp

Yapmak isytediğim bu şekilde istiyorum.
Yardımlarınız için size sonsuz teşekkür ederim.
.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...