N

Çözüldü Sayfa Adını Dosya Adı Şeklinde Kaydetmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Necmi25
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Necmi25

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Benim excelle ilgili çözemediğim bir konu var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yaklaşık 20-25 sayfadan oluşan bir çalışma kitabında, herhangi bir sayfayı (sayfa adları biraz uzun) pdf olarak kaydetmek istediğimizde dosya adı yazan yerde çalışma kitabının adı çıkıyor otomatik olarak, sayfa adı ile kaydetmek istediğimde sayfa adını manuel olarak yazmam gerekiyor. Acaba bir sayfayı pdf olarak yazdırıp kaydetmek istediğimizde dosya adı yazan yerde otomatik olarak sayfa adının çıkmasını sağlayacak bir yol var mı?

Problem makroyla mı yoksa formülle mi çözülür bilemediğim için bu başlığa yazdım, yanlışlık varsa kusura bakmayın

Teşekkürler, İyi çalışmalar herkese.

Kod yok, örnek dosya yok. Nerede nasıl bir kod çalışıyor bilmemiz imkansız.
Neyse bende sadece kod paylaşayım siz kalanını tahmin edersiniz artık :)

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Alternatif olarak aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz. Kaydetme esnasında sayfanın ismi ile kaydeder. Kaydetmek istediğiniz yolu kod üzerinde düzenleyin.

Ekli dosyalar

Sizin bilgisayar isminiz ne bilmiyorum.
Vba bölümünü açıp modüle1 içine girin,
C:\Users\kullanıcıadı\Desktop
Kod içerisinde yukarıdaki gibi bir dosya yolu var. Bu dosya yolundaki 'kullanıcıadı' yazan yere bilgisayarınızdaki kullanıcı adını yazın.

Son birşey daha eklenebilir mi buna acaba. Sayfa adına ek olarak sayfadaki hücrelerde belirtilmiş bulunan örneğin Ay ve Yıl ifadeleride sayfa adına ek olarak pdf şeklinde yazdırılabilir mi? Örneğin: Ocak-2022 Sayfa Adı.pdf şeklinde

Bilgisayarda olmadığım için dosyaya bakamıyorum.
Pdf olarak sayfayı kaydetmenizi sağlayan kodun içerisinde
Activesheet.name & .... yazan bir satır var. Aşağıdaki gibi güncelleme yapın:
...& Format(date, "mm-yyyy") & Activesheet.name & ...

Kod satırına sadece & Format(date, "mm-yyyy") kodunu ekleme yapacaksınız.

Tamam hocam, oldu. Ancak, ay ve yılı bugünkü tarihler olarak değilde, benim belirlediğim hücrelerde bulunan ay ve yıl olarak tanımlanmış hücrelerdeki ifadeleri aynı şekilde çekebilir miyiz? Acelesi yok yarında olabilir. Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar.