Şarta Bağlı Rastgele Değer Atama

Çözüldü Şarta Bağlı Rastgele Değer Atama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan emre67z
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emre67z

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Örnek dosyada belirtildiği üzere,

Departman bazında, görev alanına göre kişilere rastgele 3 atama yapılacaktır. A sütununda yer alan "personel no" alanı kullanılacaktır.

Aynı departmanda farklı görev alan personeller mevcuttur. Ayrıca, görevi aynı olup departmanı farklı olan personellerde mevcuttur. bu ayrımı yapmak adına renklendirme yapılmıştır.

Örnekte belirtiği gibi, virgül ile ayırılarak yazılması yönünde ricam olacaktır.

ilgili konuyla alakalı forum arkadaşlarımdan desteklerini beklerim

atama.webp

Ekli dosyalar

İstedikleriniz -bence- net değil.
Örnek dosyanızdaki veriler eksik yazılmış. Yerler tutarsız ve ne istediğiniz anlaşılmıyor.
Ya hepsini tek tek yazarak, bunu yazmanız münkün değilse (çok veriden dolayı) verileri düşürerek yine tam istediklerinizi tek tek yazarak ekler misiniz?

Merhaba, Dönüşünüz için teşekkürler öncelikle. Kusura bakmayın süreci iyi anlatamadığım için.
Örnekleme ile anlatacağım,
Güvenlik Departmanında çalışan saha çalışanı 110 personel no'lu Mehmet'e aynı departmanda ve görevde çalışan 3 personel ataması yapılmıştır. atamalar personel no sütununda ye alan personel numarası ile yapılmıştır.
Bu atamalar yapılırken rastgele bir süreç yürütülmüştür.

İlgili süreci formüle dökülmesi yönünde desteklerinizi bekliyoruz.

Ekli dosyalar

@cesur
Teşekkürler dönüş için,

Güvenlik-Danışmada da çalışanlar
Bu çalışan grubundan rastgele 3 kişi 170 personel nolu Osman bey'e atanacak. (180,220, 270)
Sonra rastgele 3 kişi 180 no'lu Kahya beye atacak gibi düşünebilirsiniz.(250,240,190)
Parantez içerisindeki örnekler gibi.

170OSMAN
180KAHYA
190MERVE
200GÜLNUR
210ORHAN
220FATMA
230AYŞE
240HAYRİYE
250FAZLI
260KARA
270GÜLAY

Çok teşekkür ederim değerli çalışmalarınız için. Ancak her grup içerinden bir kişiye atama yapılıyor? Ben örnek olsun diye her grupdan birer örnek yapmıştım. Her personele atama yapılacak. Örnek olarak bir görsel yükledim.

NOT: Seyahatteydim, geç dönüş için kusura bakmayın. Değerli emekleriniz için çok teşekkür ederim tekaradan.

atama.webp

Bir grupta yer alan her sicil, mutlaka diğer sicillerde kullanılmalı mı?
Eğer kullanılmıyorsa bu sorun mu?

Her sicil kullanılacaksa, hepsinin kullanım sayısı eşit mi olmalı?

@ExcelDepo
Siciller grup içerisine rastgele atama yapılabilir. Kullanım sayısı önemsiz.
Ancak listeki sırası baz alınarak bir çalışma yapılması dikkat çekici olacaktır.

Sadece örnekte belirtilen grupların sayıları değişebilir. grup sayıları 4 ile 40-50 gibi rakamlar arasında değişmektedir. önemli olan rastgele atama yapılması. bir sicil birden fazla kullanılabilir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...