N

Çözüldü Sadece boş sütuna yapıştır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NightShadow

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Elimde kopyalanmış 3 adet excel dosyası var. 3 kişinin çalışmasını tek bir dosyada birleştirmek istiyorum. Fakat karmaşık veriler filtrelenerek çalışıldığı için belli bir sırada değil. Kopyala/yapıştır yaptığımda önceki veriler de değişiyor. Kopyaladığım veri, yapıştıracağım dosyadaki sadece boş sütuna yapıştırılsın istiyorum, bu mümkün mü? Dolu olan hücreyi olduğu gibi bıraksın, atlasın, yapıştırmasın; sadece boş yerleri doldursun istiyorum.

Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Merhaba, forumumuza hoşgeldiniz Sayın @NightShadow .

Forumumuzun soru-cevap bölümünde dosya eklemek/indirmek ücretsizdir.

Sorularınızı, mesaımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamara göre hazırlanmış örnek belge üzerinden sorarsanız
bir arkadaşımız sorunuzu cevapsız bırakmayacak, sorunun çözümü yolunda mesafe alınmasını sağlayacak çözüm önerierinde blunacaktır.

.

Merhaba, hoşbulduk.

Sorum dosya eklemeyi gerektirmeyecek derecede açık ve net değil mi?

Kopyaladığım sütunu, yapıştıracağım sütundaki sadece boş hücrelere yapıştırsın, veri olan yere dokunmasın istiyorum?

Örnek dosya olmayınca ister istemez cevaplar belli varsayımlara dayanmak durumunda.

Örneğin;
-- kopyalanan alanla, yapıştırılacak alan aynı boyutta mıdır? (satır/sütun/hücre sayısı gibi)
-- Bir alanı seçip kopyalama yaptıktan sonra, yapıştırılacak alanın ilk hücresini mi seçiyorsunuz?
-- Yoksa kopyalanan alanla aynı boyutta olacak şekilde yapıştırma alanını mı seçiyorsunuz?
-- Kopyalanan alan filtre sonucunda kalan dolu hücreler midir yoksa değil mi?
-- Yapıştırılacak alan BOŞ olanlar şeklinde filtrelenmiş ve bu hücrellere mi yapıştırma yapılacak?
-- Boş/dolu kavramı da izaha muhtaç; örneğin kopyalanan veya yapıştırma yapılacak alanda değerler mi vardır,
sonucu boş gibi görünse de formül sonuçları mıdır?
-- Belgeler aynı belgenin kopyaları biçiminde aynı formatta mıdır?

-- İşlem hedef dosyadaki boş alanlara, kaynak dosya(lar)da aynı hücreye denk gelen boş olmayan
verilerin aktarılması işlemi olarak da düşünülebilir mi?
-- Kaynak ve hedef dosyalar aynı klasörde midir, dosya isimlendirmeleri nasıldır?
vs
Gördüğünüz gibi basit birleştirme - kopyala yapıştır işlemiyle ilgili akla gelen bir süru durum var.

Bence gereksiz yazışma oluşmaması, doğrudan sonuç alıcı cevaplar almak için örnek dosya eklemeli ve
olması gereken durumu ornek dosya üzerinde örneklendirmelisiniz. Ancak, tabii ki siz bilirsiniz.
.

Direk kopyala yapıştır yapmak yerine dosyanızdaki verileri hangi şartlar altında nereye gelmesini istediğiniz bir makro yazılabilir. Bunun içinde örnek dosya şart.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...