S

Soru Renk Bazlı Veri̇ Ayiklama Formülü

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Selingn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Selingn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
bir sütunum içerisinde yer alan, dolgusu olmayan ve mavi dolgulu iki farklı renk durumu var. Mavi dolgulu olan verileri başka bir sütuna çekmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba,
bir sütunum içerisinde yer alan, dolgusu olmayan ve mavi dolgulu iki farklı renk durumu var. Mavi dolgulu olan verileri başka bir sütuna çekmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sayın @Selingn öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.
Örnek dosya paylaşırsanız istediğiniz şeyi makro ile yapacak üstadlarımız yardımcı olacaktır.

Daha fazla bilgi için:

Merhaba Bu hücreleri renklendirme işlemi Koşullu biçimlendirme ile mi yapılmış yoksa manuel dolgu boyama yoluyla mı yapılmış. Bu sorununuz formül ile yapılmaz makro ile yapılır. Sorulan soruya vereceğiniz cevaba göre vba ile ilgili çözüm yolu önerilebilir.

Merhaba Bu hücreleri renklendirme işlemi Koşullu biçimlendirme ile mi yapılmış yoksa manuel dolgu boyama yoluyla mı yapılmış. Bu sorununuz formül ile yapılmaz makro ile yapılır. Sorulan soruya vereceğiniz cevaba göre vba ile ilgili çözüm yolu önerilebilir.
Merheba Mehmet bey renklendirme, koşul yaratılarak oluşturuldu. Manuel değil. Detaylı anlatabilirseniz çok sevinirim.

@Selingn
O halde istediğiniz sonuca ulaşmak için koşullu biçimlendirmedeki KOŞUL neyse ona göre işlem yapmanız gerekiyor demektir.
Örnek belgenizde tek bir hücrede koşullu biçimlendirme var, iki tanesine ise elle arka plan rengi uygulanmış.

Örnek belgenizin, gerçek belgenizin gerçekten özel bilgi alanlarının temizlendiği bir kopyası mıdır?
Verilerin bir kısmı SAYI iken bir kısmı sayı GİBİ görünse de METİN.

@Selingn
O halde istediğiniz sonuca ulaşmak için koşullu biçimlendirmedeki KOŞUL neyse ona göre işlem yapmanız gerekiyor demektir.
Örnek belgenizde tek bir hücrede koşullu biçimlendirme var, iki tanesine ise elle arka plan rengi uygulanmış.

Örnek belgenizin, gerçek belgenizin gerçekten özel bilgi alanlarının temizlendiği bir kopyası mıdır?
Verilerin bir kısmı SAYI iken bir kısmı sayı GİBİ görünse de METİN.
Örnek dosya hazırlayabilmek adına yapmıştım fakat manuel ya da formül oluşunun fark yaratacağı detayını atladım.
Mavi renklendirmelerimin hepsi formül ile oluşmuştur gerçek dosyamda. Örnek dosyamda ilkini kopyalayıp diğerlerini renklendirerek devam ettim. Koşul ne ise ona göre ona göre işlem yapmalısınız ne demek tam olarak. Yani daha detaylı bahseder misniz?

Yapmak istediğinizi halen açıklamadınız.. A sütununda Benzersizler harici geriye kalan tüm verileri B sütununda peş peşe mi dizdirmek istiyorsunuz.. Bu formülü B2 ye yazarak aşağı sürükleyerek Deneyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Konuya dair @52779 hocamın yönlendirmesi ile ilgili olarak hazırladığımız dosyayı paylaşıyorum.

@Mehmet23 formülü doğru ama EĞERSAY($A$2:$A$5889;$A$2:$A$5889)>1) yazan kısmı
(Örnek dosyanızdaki A kolonunun EKSİK olup, koşullu biçimlendirme referanslarındaki karışıklığı da dikkate alarak aşağıdaki şekilde yazarsanız formül düzgün olarak çalışacaktır.)
EĞERSAY($A$2:$A$5889;$B$2:$B$5889)>0) şeklinde olmalı....

Farklı alternatif çözümler var, bazılarında Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon olduğu için bazen, otomatik hesaplama yapılamayabilir. Bu durumda formüllü herhangi bir hücreye girip F2 + Enter yapmak gerekebilir.

Ekli dosyalar