Öğrenciler Arası Tercih İstatistiklerini Listeleme İşlemi

Çözüldü Öğrenciler Arası Tercih İstatistiklerini Listeleme İşlemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

@Ömer BARAN Bey'in bu konu ve şu konuda çözüme ulaştırdığı işlemin listelenerek raporlaştırılması işlemlerle ilgili destek istiyorum.

Uygulamanın en önemli sonuç bildiren bölümü ve benim bilgimi kat kat aşan esaslı bir bilgi birikimiyle yapılacağını hissettiğim bir formül olsa gerek.

Örnek dosya ve görselde de anlatıldığı gibi Kırmızı, Siyah ve Mavi Çiftler isimli sayfalarda manuel olarak yazdığım isimleri formülle nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 13815

Ekli dosyayı görüntüle 13816

Ekli dosyayı görüntüle 13817

Ekli dosyalar

• Karşılıklı Tercihleri Olan Öğrenciler.xlsm
    Karşılıklı Tercihleri Olan Öğrenciler.xlsm
    69 KB · Görüntüleme: 6
  • 1.webp
    1.webp
    43.2 KB · Görüntüleme: 28
  • 2.webp
    2.webp
    41.1 KB · Görüntüleme: 28
  • 3.webp
    3.webp
    48.2 KB · Görüntüleme: 30
@merakli

Önce bundan önceki cevabıma bakınız.
Kenarlık vs biçim ayarlarınızı 5'inci satırda yapın, kullanılacak simgeler de C5, I5 ve O5 hücrelerinde hazır olsun.
Eklediğim bu yeni belgede işlem tek kodla yapılıyor durumda. Sonuçlar elbette aynı.

@Ömer BARAN bey ne desem az kalır.

Çok teşekkür ederim. Sonuç almaktan umutsuz olduğum bir konuyu daha tek bir kodla sonuçlandırdınız.
Bu uygulamayla öğrenciler arası ilişkileri tespit edip onları düzeltmek ailelerle bu durumlar üzerine çalışmalar yapan öğretmen öğrenciler ve aileleri adına da teşekkür ediyorum. Her zaman söylediğim gibi eğitim hayatımızdaki kolaylıklar adına katkınız çok büyük.
Hem benim excelde ilerlememi sağlıyorsunuz çünkü bu kodlardan yararlanarak başka işler yapabiliyorum hem de öğretmen arkadaşların saatlerce emek harcayıp net sonuçlar çıkartmakta zorlanacağı işleri otomatikleştirerek büyük katkı sağlıyorsunuz.
Ülkemizde bu şekilde işini iyi yapan insanların olması gelecek adına umutlarımı kaybetmememi sağlıyor.
Teşekkürler.

Sosyometri dosyamızın iki işi kaldı ama onlar daha temel düzeyde işler gibi... Bittiğinde tüm ülkedeki rehber öğretmenlerinin kullanımına sunacağım inşallah.

Siz de 7/24 bu işlerle meşgul olup, şimdiye kadar nasıl geldiyse öyle gitsin demiyorsunuz ve bir şeyler tasarlayıp üstünde çalışıyorsunuz.

Açılış mesajındaki belgede METİN KUTULARI ve OKLARın olduğu bir sayfa vardı.
Aslında mesele bu metin kutularının sayfadaki konumları.
İki sütunlu bir konumlandırma yerine (aynı sütunda gibi duranlar arasındaki renkli ok bağlantıları üst üste çakışır)
sayfada dağınık vaziyette konumlandırma yapılıp nesne adlandırmalarını da SAYISAL bir yapıya kavuştursanız
(örneğin Liste sayfasındaki sıra numarasını gösterecek şekilde _1, _2, _3 gibi)
içlerine ilgili sıradaki öğrenci isimlerinin yazdırılması, bu son kod sonuçlarına göre de renkleri de belirlenecek
OKlarla birbirine bağlanması çok zor olmaz gibi görüyorum.
En önemlisi de listedeki öğrenci sayısının (dolayısıyla metin kutusu sayısının) belli (sabit) olması tabi.

Sitem/öneri:
Tamamlandığında, bunca emeği doğrudan ilgili meslektaşlarınızla paylaşmak yerine,
cüz'i bedelle sitemiz üzerinden temin etmelerini sağlayacak bir şeyler yaparak sitemize de katkı sağlamış olmaz mısınız?

Siz de 7/24 bu işlerle meşgul olup, şimdiye kadar nasıl geldiyse öyle gitsin demiyorsunuz ve bir şeyler tasarlayıp üstünde çalışıyorsunuz.

Açılış mesajındaki belgede METİN KUTULARI ve OKLARın olduğu bir sayfa vardı.
Aslında mesele bu metin kutularının sayfadaki konumları.
İki sütunlu bir konumlandırma yerine (aynı sütunda gibi duranlar arasındaki renkli ok bağlantıları üst üste çakışır)
sayfada dağınık vaziyette konumlandırma yapılıp nesne adlandırmalarını da SAYISAL bir yapıya kavuştursanız
(örneğin Liste sayfasındaki sıra numarasını gösterecek şekilde _1, _2, _3 gibi)
içlerine ilgili sıradaki öğrenci isimlerinin yazdırılması, bu son kod sonuçlarına göre de renkleri de belirlenecek
OKlarla birbirine bağlanması çok zor olmaz gibi görüyorum.
En önemlisi de listedeki öğrenci sayısının (dolayısıyla metin kutusu sayısının) belli (sabit) olması tabi.

Dosyanın tamamlanması için 2 işlemden ikincisi bu biri daha basit bir işlem onu birazdan eklemeye çalışacağım.

Sitem/öneri:
Tamamlandığında, bunca emeği doğrudan ilgili meslektaşlarınızla paylaşmak yerine,
cüz'i bedelle sitemiz üzerinden temin etmelerini sağlayacak bir şeyler yaparak sitemize de katkı sağlamış olmaz mısınız?

Hmm bunu düşünmemiştim ancak okulumda öğretmen arkadaşlar denesin sonrasında ortaya sorunlar çıkmazsa o zaman bunu yapabiliriz