Öğrenci ve Jüri Kadar PDF Oluşturmak

Çözüldü Öğrenci ve Jüri Kadar PDF Oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
@Ömer BARAN bey'in Verileri 1 15 Arası Rastgele Sıralatmak başlığında oluşturduğu makro üzerinden başladığım bir çalışmada rapor sayfasını pdf olarak kaydtmek istiyoruz.
15 adet öğrenci ve 5 adet juri ismi olan bir excel listem var.
Görsel ve Örnek Excel dosyada görülebileceği gibi EK-7 isimli rapor sayfası var.
Bu rapor sayfasında öğrenci ve Jürinin isimlerinin değiştiği iki alan var.
Her öğrenci ismi için 5 jürinin adını değiştirerek toplam 5 adet rapor yazdırmam gerekiyor.
Toplam öğrenci sayısı 15 adet bu durumda 15 * 5 = 75 defa bu raporu yazdırmam gerekiyor.
Bu işlemi EK-7 isimli rapor sayfası için makro ile 75 sayfalık PDF şeklinde nasıl kaydedebiliriz?

yarisma.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @merakli

-- Aşağıda paylaştığım ExcelDestek_Pdf_Olustur isimli makro ile belirttiğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Açıklamalar:
1-
Oluşturulan PDF Dosyalar, kullandığınız Excel Dosyasının bulunduğu konuma kayıt edilir.
Farklı bir klasör konumu kullanmak isterseniz yol = ThisWorkbook.Path & "\" satırındaki ThisWorkbook.Path & "\" kısmını değiştiriniz.

2- Oluşturulan PDF Dosyalarının isimleri için EK-7 sayfasının A1 - A9 ve E11 hücrelerindeki verileri kullandım.
Farklı bir isim kullanmak isterseniz isim = s3.Range("A1") & "-" & s3.Range("A9") & "-" & s3.Range("E11") satırındaki adreslerini değiştriniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(32 satır)

Teşekkür ederim @AhmetRasim Bey
Denediğimde çalıştı.
Ancak 75 farklı PDF dosyası oluşturdu bunu tek bir pdf dosyası içinde 75 sayfa olarak oluşturmak için nasıl bir güncelleme yapmalıyız

Sn. @merakli

Sonuçta elde etmek istediğiniz PDF belgenin ilk 7-8 sayfasının kaynağı olarak kullanılmak üzere;
belgeye yeni bir sayfa ekleyip bu sayfada alt alta olması gerektiği gibi verileri elle kopyala yapıştır yaparak vs,
sayfa yapısı, satır/sütun yükseklik/genişlikleri gibi ayarları da yaptıktan sonra bu sayfayı PDF olarak kaydedin.

Sonuçta oluşan PDF belge istediğiniz şekilde midir diye son kontrol yapıp,
hazırladığınız örnek sayfa içinde olacak şekilde Excel belgesini ve oluşan PDF belgeyi foruma eklerseniz iyi olur gibi görünüyor.

.

@Ömer BARAN bey cevapladığınız için teşekkürler.
Ancak tam olarak neyi beklediğinizi anlayamadım.
üstteki kodu uyguladığımda aşağıdaki eklediğim şekilde çalışıyor benim ihtiyacım olan ise eklediğim ü pdf sayfası gibi 75 sayfanın tek bir pdf olması

Ekli dosyalar

Belgelere bakmadım.
Muhtemelen ayrı ayrı oluşan pdfleri gönderdiniz.
Bense belgede bir sayfa açıp 7-8 öğrenici için olması gereken tabloları alt alta manuel oluşturup, sonra bu sayfayı tek pdf yapmanızı beklemiştim.
SAYFA SONU NOKTASI, YATAY/DİKEY HİZALAMA, sayfadaki görünüm vs nihai PDFnin tam olarak nasıl görünmesini istediğinizi anlamaya çalışıyorum.

Neticede yapılacak kodlama da bu işi yapacak.
Geçici bir sayfada tabloları alt alta oluşturacak ve bu geçici sayfayı tek pdf yapacak,
ya da geçici sıfır belge oluşturup, 75 sayfayı oluşturup, bu belgeyi bütün olarak tek pdf yapacak.
Sonra da bu geçici sayfa veya belge silinecek/kaydedilmeyecek.
Bence işleyiş için iki seçenek bunlar. Nihai şekilin nasıl olması gerektiğini anlarsak iyi olur diye düşündüm.

Yani pdf birleştirme değil, birleşik pdf oluşturma işi yapılacak.

@Ömer BARAN bey örnek dosya içerisinde görseldeki gibi hazır ve çerçevesi çizilmiş bir yazdırma şablonu mevcut (kırmızı çerçeveli alan...)

Bundan jüri sayısı kadar yapıp onlarımı döndürmek gerekiyor

Sizin şu sosyometri uygulamasında siyah ve kırmızı eşlerde olduğu gibi sağa doğru 5 tane değilde sağa doğru 1 tane şeklinde aşağı doğru 75 adet döndürülebilir mi diye bakıyorum ancak bu döngüde jüri ve öğrencinin isimlerini uygun bir şekilde döngüde kullanamıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 14108

Ekli dosyalar

• Screenshot_6.webp
    Screenshot_6.webp
    17.1 KB · Görüntüleme: 22
bu. (nokta dahil) silin.
Tihsworkbook için tanımama yapmıştım ama sonra kullanmaya gerek olmadığına karar verdim, silmemişim demek ki.
Önceki halinde en üstte Set bu = Thisworkbook diye bir satır ile, diğer sayfaların Set satırlarında da bu. ibaresi vardı.
Neyse bu. kısmını silin yeter.
Bir yerde daha gördüm (isim = bu.Sheets("EK-7").[A1].Text) , tümünü silersiniz.

Merhabalar, işlerden dolayı cevap yazamadım ama alternatif örnek.

#2 numaralı mesajda paylaştığım kodu Klasördeki İçindeki Pdf Dosyalarını Seçerek Birleştirme başlıklı konuda Sn. @leguminosea 'nın paylaşmış olduğu kodlar ile güncelledim.

İşlem biraz uzun olabilir ama kodun içerdiği özellikler
-- Excel ile PDF Dosyası Oluşturmak,
-- PDF Dosyalarını Excel ile Birleştirmek,
-- Excel ile Dosya Silmek
konusu için örnek olması açısından bu işlemi tercih ettim.

Kodun işlem sırası şu şekilde
1-
Her öğrenci için, Jüri Üyeleri kadar PDF Dosya Oluşturur.
2- Oluşturulan PDF Dosyaları, Tek PDF içerisinde birleştirilir.
3- 1. aşamada oluşturulan PDF Dosyaları silinir.

Kodların doğru çalışması için Mevcut Dosyanızda yapmanız gerekenler

1- PDFYol isimli yeni bir çalışma sayfası oluşturunuz.

Screenshot_1.webp

2-
VBA Penceresi \ Tools \ References bölümünden Acrobat ile ilgili olan seçenekleri işaretleyiniz.
Ekli dosyayı görüntüle Kitap1.xlsm

1639462982263.webp

Not: İlgili seçenekler çıkmıyorsa Adobe Acrobat Reader 'i kurunuz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(104 satır)

PDF Dosyalarını Birleştirme Kaynak Konu