M

Çözüldü Office 2007 2010 sürümlerinde Çalışmayan Kod

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
2019 office paketi kullanıyorum ve macro içeren xlsm dosyamı bu paket ile oluşturdum. Aşağıdaki kod ile google sheets üzerinden verileri çekiyorum.
Bende sorunsuz işlem yapan dosya eski sürümlerde 2007 - 2010 da vb hata vermiyor işlemler bitti şeklinde hatasız çalışıyor ancak veriler gelmiyor.
Bunun sebebi ne olabilir?
Sürüm farklılıklarını bilmiyorum ancak hata vermediğine göre sürüm farkından değil de Microsoft.Jet.OLEDB.4.0 - Microsoft.Ace.OLEDB.12.0 motorlarından kaynaklanıyor gibi geliyor bana...
Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımdan destek bekliyorum.
Teşekkürler.
Çalışan dosyada gerçek kişisel bilgiler olduğu için ekleyemedim.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(74 satır)

Hata aldığınız satırı gösterecek şekilde hata ekranını paylaşabilir misiniz?
Hata satırı yok üsttede bahsettiğim gibi Sub tamamlanıyor eski - yeni sürümlerde işlem bitti uyarısı veriyor. ancak eski sürümlerde veriler gelmiyor. yeni sürümde veriler geliyor.

Aşağıdaki Sub'ın MsgBox "Veriler Çekildi ve İlgili Kişilere Eklendi" mesajı eski ve yeni sürümlerde sayfada gösteriliyor...

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(54 satır)

Kodlara bakıp bir şey anlamak zor.
Size önerim, F8 ile kodlarınızı adım adım ilerletmeniz.
Visual Basic penceresini ve Excel sayfasını ekranda aynı anda görecek şekilde ayarlayın ve adımlama yapın.
Her satırda Excel'e yansımasını inceleyin, muhtemelen bir sonuç elde edeceksiniz.

Sheets("Liste").Cells(i, j + 5) = tempData satırını özellikle kontrol edin.

Kodlara bakıp bir şey anlamak zor.
Size önerim, F8 ile kodlarınızı adım adım ilerletmeniz.
Visual Basic penceresini ve Excel sayfasını ekranda aynı anda görecek şekilde ayarlayın ve adımlama yapın.
Her satırda Excel'e yansımasını inceleyin, muhtemelen bir sonuç elde edeceksiniz.

Sheets("Liste").Cells(i, j + 5) = tempData satırını özellikle kontrol edin.
Excel dosyasında ünlem işareti olmasnın sebebi ne olabilir?
Çalışmama sebebi belki bu olabilir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    14.7 KB · Görüntüleme: 4
Bu konuda ne yazık ki hiç bir fikrim yok.
Excel'in 2007 versiyonunu 2003'ten vazgeçmeyen biri olarak hiç kullanmamıştım.
Sonra direk zorunlu olarak 2010 versiyonuna geçmiştim.
Dilerseniz dosyanızı ekleyin bakalım.

Dosya olmadan ne olup bittiğini anlamam zor ama paylaştığınız 2. kodda .BackgroundQuery = True parametresini FALSE yaparak denermisiniz.

Bunun true olması demek query arkadar çalışırken makronun (daha queryden veri dönmeden) devam etmesi demek. Çoğu durumda query çalışıp veri döndükten sonra kodun ilerlemesi istenir.