V

Çözüldü Nöbet Günleri Haftalık Değişsin

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vurkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Merhaba.
Ekli dosyayla okulumuzun nöbetlerini düzenliyoruz. 9 nöbet yeri ilk hafta seçimine göre sıralı değişiyor. Ancak bu sene nöbet günlerinin de değişmesini istiyorlar.

Cuma namazına gidecek erkek öğretmenlerle 2 bayan branş öğretmen pazartesi salı gurubunda düzenli değişiyor. Bu iki günde sıkıntı yok. Ancak; çarşamba, perşembe ve cuma günleri için çözüm üretemedim.

ÇİZELGE sayfasında veri doğrulama listeleme yöntemiyle AYLARI R1 hücresine bağladım. ÇIKTI sayfasında D3 hücresine =ÇİZELGE!G3 yerine =EĞER R1=1 veya R1=4 veya R1=7 veya R1=10 ise =ÇİZELGE!G3; EĞER R1=2 veya R1=5 veya R1=8 ise =ÇİZELGE!G4;=ÇİZELGE!G5 şeklinde denedim ama formüle edemedim.

Çizelge sayfasında sabit günlü, nöbet yeri değişken çalışma hazır.
Çıktı sayfasını hücre eşitlemesiyle =ÇİZELGE!G3 şeklinde dolduruyorum. Bu formüle bir ekleme yaparak gün değişimini sağlayabilir miyiz?
Mesela 1. Hafta için ÇARŞAMBA gurubu nöbet tutanlar EYLÜL, ARALIK MART ve HAZİRAN ayında ÇARŞAMBA nöbeti tutacaklar. EKİM OCAK NİSAN ayında PERŞEMBE nöbeti tutacaklar, KASIM ŞUBAT MAYIS ayında CUMA nöbeti tutacaklar.

Bunu formül veya makroyla nasıl sağlayabiliriz. Saygılar.

Ekli dosyalar

Merhaba.
Belgenizin yapısı ve işleyişini hiç anlamadım malesef. Ancak aşağıdaki gibi bir deneyin bakalım.
ÇIKTI sayfası C3 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyaladıktan sonra
AY SEÇİMİni değiştirerek forü sonuçlarındaki değişimin istediğiniz şey olup olmadığını kontrol ediniz.
=KAYDIR(ÇİZELGE!$E$1;ARA(ÇİZELGE!$R$1;{1;2;3;4;5;6;7;8;9;10};{2;3;4;2;3;4;2;3;4;2})+SATIR(A1)-1;2*(TAMSAYI(SÜTUN()/2)-1))

Sayın Baran istediğim bu değil maalesef.
Bu dosyayla okulumuzun nöbetlerini düzenliyoruz. Herkes gününde nöbet tutarken sorun yoktu. Ancak CUMA günü kimse nöbet tutmak istemiyor diye her hafta günleri değiştirmek istiyoruz.

Erkek öğretmenler cuma namazına gideceğinden onları pazartesi salıya (1. 2. Grup) topladım. 1. Gurup nöbet yerlerini değiştirirken diğer hafta 2. gurupla günlerini de değiştiriyor. Normalde çıktı sayfası Çizelge sayfasıyla aynı. Ben gün değiştirmek için ÇIKTI sayfasında ilgili satırı seçip sürükleyerek diğer satırla yer değiştiriyorum.

Bayan öğretmenler de aynı şekilde çarşamba perşembe ve cuma günleri kendi guruplarında dönüşümlü nöbet tutmalılar. Ben çizelge sayfasında diyelim Ekim ayının nöbetini yapınca çıktı sayfasında günler arasındaki değişikliği manuel yapıyorum. 1. Hafta çarşamba günü nöbetçileri 2. hafta perşembeye inerken, perşembe nöbetçileri cumaya cuma nöbetçileri çarşambaya çıkıyor. Diğer hafta aynı mantıkla gün değiştirmeye devam ediyorlar. Tabii manuel olarak. Ben buna çözüm arıyorum.

Saygılar.

Sayın @Vurkan , belgeyi/işleyişi/belgeden beklentinizi vs siz biliyorsunuz.
Bu nedenle;, bayan/erkek, pazartesi/cuma gibi açıklamalar yerine;
verdiğim formülü C3 hücresine uyguladıktan sonra, diğer sayfadaki açılır listeden seçimi değiştirdiğinizde,
C3 hücresi için istenilen sonuç elde ediliyor mu edilmiyor mu?
Bunun cevabı EVET olduğunda, formülün, sağa ve aşağı kopyalanmasında bir sonraki sütun veya bir sonraki satırda istenilen sonucu
verip vermediği üzerinde konuşmak gerekir. Anlaşılması gereken şey formül sağa/aşağı kopyalandığında tutturulması gereken ritimin bulunmasıdır.
Ben şöyle düşündüm, D3 için, R1'e göre G3, G4 veya G5'ten hangisi gelecek onu anlamaya çalıştım.
Ondan sonra baktım D sütunu için G'den veri gelecekse, C sütununa da E sütunundan sonuç getirilecektir anlamını çıkarttım.
Formülü de buna göre oluşturdum zaten.
Önce sağa kopyalama işini çözelim, C3, D3, E3 için istenilen sonuç elde ediliyor mu?

Sayın Baran denedim. Ay bazında değişiklik yapınca bütün öğretmenler gün olarak yer değiştiriyor. Ayrıca her öğretmeni yan yana 2 defa yazıyor, Ay değişince öğretmenlerin günü değişiyor ama haftalar arasında gün aynı kalıyor değişmiyor.

Yıllık olarak ÇIKTI sayfasındaki manuel yaptığım dosyayı ekliyorum. saygılar.

Ekli dosyalar

C3 hücresine uygulanmasını beirttiğim, önceki cevapta yazdığım formülün son bölümündeki
2*(TAMSAYI(SÜTUN()/2)-1) kısmını (SÜTUN())*2-6 olarak değiştirip C3'ü sağa doğru kopyaladığınızda ilk satır için istenilen sonuçlar alınıyor mu?

Bir alt satıra geçildiğinde formülün nasıl ilerlemesi lazım onu anlayamadım doğrusu.

Bir şey dana sorayım; ÇİZELGE sayfasında gizlenmiş olan D, F, H.... sütunlarındaki sayılarla yapılacak işlem arasında bir bağlantı mı vardır?

Merhaba;
Çizelge sayfasındaki gizlenmiş olan D, F, H.... sütunlarındaki sayılar Öğretmenler sayfasındaki öğretmenlerin nöbet yerlerini gün içinde bir kaydırarak dönmesini sağlıyor. Çıktı sayfasıyla direk bağlantısı yok. Çıktı sayfası sadece isimlerin yerini ve kuralları bir arada göstermek için. Formülün uyguladığım dosyayı ekledim.

Formül alt satıra indiğinde G:W arasındaki satır bazında Sadece çarşamba - perşembe ve cuma günlerini kapsayan satırlarda sıralı yer değiştirmesi. Saygılar.

Ekli dosyalar

Sayın Feyzullah ilgine teşekkürler. Gerçek verilerle denediğimde dosyanız:

Nöbetleri öğretmenler arasında kuralsız dağıtıyor.

Müdür yardımcıları önemli değil ama;

1 den 18 e kadar öğretmenler sadece pazartesi salı nöbet tutacak. (9 arlı guruplar halinde bir hafta pazartesi diğer hafta salı olacak şekilde)
19 dan 45 e kadar öğretmenler ise yine 9 arlı guruplar halinde bir hafta çarşamba diğer hafta perşembe, diğer hafta cuma olacak şekilde nöbet tutacaklar. Aynı zamanda nöbet yerleri de her hafta bir sonraki yere kayacak.
Ay geçişleri de bir önceki ayın devamı şeklinde olacak. Saygılar

Sayın Arkadaşlarım Bu dosyada İç içe eğer formülleriyle (Çıktı sayfasında her satıra ayrı bir formül uygulayarak) sonuca ulaştım.
Kullanmak isteyen olursa diye dosyayı ekliyorum. (Direk yükleyemedim Harici link paylaştım)
Benden desteklerini esirgemeyen Sayın Ömer Baran ve Feyzullah üstadlar başta olmak üzere ilgilenen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar