H

Çözüldü net den çekilen değişken verilerin listelenmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

handemir12

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

Sermaye piyasaları üzerine lisan tezi çalışmamı bitirmek için sizlere danışmam gerekiyor:

Ben Excelde hesaplamalarımı 5 dakikalık sıralanmış veriler ile yapıyorum.

Veriler seans içi işlem oldukça doğal olarak değişecektir.

Geçmiş 5 dakikalık verilere ulaşmak mümkün ancak canlı / seans sırasında 5 dakikalık biçimli belirlenmiş veri (5 dakika ara ile / her geçen 5 dakikada) hizmeti yok.

Kısacası;

Saat 09:30:00 da seans başladıktan her 5 dakika sonra sürekli değişen hücrelerdeki verilerin alt alta liste olarak kopyalanmasına ihtiyacım var.

Maalesef Makro bilmiyorum ve ilgilenirseniz müteşekkir kalırım.

Ek de örnek bir dosya bulabilirsiniz.

Saygılarımla

Han Cem DEMİR

Merhabalar

Sermaye piyasaları üzerine lisan tezi çalışmamı bitirmek için sizlere danışmam gerekiyor:

Ben Excelde hesaplamalarımı 5 dakikalık sıralanmış veriler ile yapıyorum.

Veriler seans içi işlem oldukça doğal olarak değişecektir.

Geçmiş 5 dakikalık verilere ulaşmak mümkün ancak canlı / seans sırasında 5 dakikalık biçimli belirlenmiş veri (5 dakika ara ile / her geçen 5 dakikada) hizmeti yok.

Kısacası;

Saat 09:30:00 da seans başladıktan her 5 dakika sonra sürekli değişen hücrelerdeki verilerin alt alta liste olarak kopyalanmasına ihtiyacım var.

Maalesef Makro bilmiyorum ve ilgilenirseniz müteşekkir kalırım.

Ek de örnek bir dosya bulabilirsiniz.

Saygılarımla

Han Cem DEMİR

Merhaba,
Çok güzel madde madde tek tek yazmışsınız ancak sizinle aynı yapan kişi sizi anlayacaktır. Örnek bir dosya üzerinde dosyanızın önceki halini ve sonraki olması gereken halini manuel yaparak örnek dosya üzerinde anlatırsanız bizim için daha ne anlaşılır olacaktır. Ayrıca Ektede bir dosya yok.

Veri çekmek için kullandığınız yöntem nedir, (kod, query vs) direk bu yönteme müdahale edelim ve sıralamayı o zaman ayarlamış oluruz.
bir de hangi siteden hangi verileri çekiyorsunuz. daha detaylı bilgi verin şu veri excel buraya gelecek şekilde.

Feyzullah BEY;
Veriler Matriks İQ isimli lisanslı bir sermaye piyasaları analiz / trading programından geliyor.
Veri çekme yöntemi:
Programda formüllü fiyat penceresine istediğiniz dataları tanımlıyorsunuz, ardından da DDE Link ile istediğiniz Excel dosyasına aktarıyorsunuz.
Program ve düzenlediğiniz formüllü fiyat penceresi açık olduğu sürece veriler eş zamanlı ilgili Excel dosyasına akıyor.
Formüllü fiyat penceresinin Excel'e benzer bir formül dili var, ancak istediğimi karşılamıyor. (Ayrıca Matriks ARGE ile de görüştüm)

Size gönderdiğim dosya, üzerinde çalışabilmemiz için bir taslak.
Eğer halledebilirsek ben taslak dosyadaki çözüm biçimini esas dosyaya uygulayacağım.
C2 ile J2 arası bölüme gelen veriler alım / satım oldukça değişiyor.

Bana gereken yazılım:
Saat 09:30:00 oldu C2 ile J2 arası bölümü al C5 ile J5 arası bölümüne veri olarak yapıştır,
Saat 09:35:00 oldu C2 ile J2 arası bölümü al C6 ile J6 arası bölümüne veri olarak yapıştır
Saat 09:40:00 oldu C2 ile J2 arası bölümü al C7 ile J7 arası bölümüne veri olarak yapıştır
.
.
.
Bir nevi 09:30:00 18:10:00 arası 105 adet 5 dakika ara ile C5 ile J109 içine kopyala / yapıştır gerekiyor.
Çok Selamlar
Saygılarımla
Han Cem DEMİR

Feyzullah BEY;
C2 ile J2 arası bölümü "dışarıdan gelen değişken veriler alanı" olarak değilde, "SABİT VERİ ALANI" gibi düşünsek.
Ve bu sabit verilerin bulunduğu alanı (C2 ile J2 arası) 09:30:00 dan başlayıp 18:10:00 kadar 5 dakikada bir C5 ile J5 den itibaren C109 ile J109
arasına kopyala yapıştır gibi kabul etsek.
Hep aynı satır / aralık (C2 ile J2 arasındaki veri) alt alta "zaman koşullu" kopyala yapıştır olsa.
Böylece C2 ile J2 arasına ne yazarsak ya da nereye bağlarsak C5 ile J109 arası liste oluşacak.
Amaç "zaman koşullu" C5 ile J109 arası listeyi tamamlamak.

Saygılarımla
Han Cem DEMİR

5 dakikada bir döngü kurarsak, excel kullanımında sıkıtılar olabilir tavsiye etmem ama illa öyle olsun derseniz ona göre kodları değişiriz.

Bana göre koşulu şu şekilde tanımlayalım eğer H2 hücresinde değerler değişirse kod çalışsın ve alt alta kopyalayarak devam etsin.

Sayfa adı sekmesine sağ tıklayın > Kod Görüntüleye tıklayın > açılan sayfaya aşağıdaki kodları ekleyin. H2 hücresinde değişiklik olduğunda işlemi yapacaktır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Ekli dosyalar

Feyzullah BEY;
Teşekkür ederim.
Kodu ancak yarın ekleyebilirim.
Yalnız bir sorum var.
Makro bilmediğim ve açıklamanızı tam anlamamış olabilirim kusura bakmayın.
H2 hücresi her alım satım oldukça değişecektir. Yani zamanı kestirilemez.
Dolayısıyla H2 hücresindeki değişim her an olabilir. (Her hangi 5 dakika içinde 100'ler ce kez değişim olabilir)
Hesaplamalarım her 5 dakika "SONU" durumlar üzerine yapılıyor.
Birde 09:30:00 başlama şartı var.
Yanlış anlamış olabilirim 09:30:00 dan itibaren başlayan ve her 5 dakika sonu durum değilde veriler değişince listeleme yapsın biçimli
tasarladınız sanırım.
Saygılarımla
Han Cem DEMİR

Feyzullah BEY;
Teşekkür ederim.
Kodu ancak yarın ekleyebilirim.
Yalnız bir sorum var.
Makro bilmediğim ve açıklamanızı tam anlamamış olabilirim kusura bakmayın.
H2 hücresi her alım satım oldukça değişecektir. Yani zamanı kestirilemez.
Dolayısıyla H2 hücresindeki değişim her an olabilir. (Her hangi 5 dakika içinde 100'ler ce kez değişim olabilir)
Hesaplamalarım her 5 dakika "SONU" durumlar üzerine yapılıyor.
Birde 09:30:00 başlama şartı var.
Yanlış anlamış olabilirim 09:30:00 dan itibaren başlayan ve her 5 dakika sonu durum değilde veriler değişince listeleme yapsın biçimli
tasarladınız sanırım.
Saygılarımla
Han Cem DEMİR

Yaptıgınız açıklamara göre kodu revize ettim, aşağıdaki kodu kullanın. H2 hücresinde formül olduğunu düşünerek yaptım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Beyefendi çok çok teşekkür ederim, elinize sağlık.

Bu kodu pazartesi gerçek zamanlı seans başladığında çalıştırmış olurum.
Son bir kaç sorum olacak, makro bilmediğim için aplikasyonu el yordamı ile yapmak zorundayım.
1. Kod içinde ' Saat aralıklarında çalısır', ' 5 dk dolduğunda çalışır' vb ibareler var, bunlar kodun bir parçası mı yoksa benim için açıklama mı?
Açıklama ise kopyalarken silmelimiyim?
2. Kod içindeki bu bölüm (Time < "09:24" Or Time > "12:00") kopyalama işleminin başlangıç-bitiş sınırlarımı? Eğer seans 09:30 18:10 arası ise bu şekilde değiştirmeli miyim?
3. Kopyalama işlemi C5 ile J5 arasındaki hücrelerden başlayacak, yine bilmediğim için Kod içinde bunu göremedim ya da var ben anlamıyorum.
Bunu sormamın sebebi şu:
Üzerinde konuştuğumuz "han cem 1" dosyası bir taslak.
Esas dosyaya aplike etmem gerektiğinde hücre rumuzları değişecek, bende esas dosya ya uygularken kodun içinde ki hücre tanımlarını
değiştirmeliyim, bu sebep ile kopyalamanın başladığı alanı kod içinde anlamam gerekiyor.

Saygılarımla
Han Cem DEMİR

Beyefendi çok çok teşekkür ederim, elinize sağlık.

Bu kodu pazartesi gerçek zamanlı seans başladığında çalıştırmış olurum.
Son bir kaç sorum olacak, makro bilmediğim için aplikasyonu el yordamı ile yapmak zorundayım.
1. Kod içinde ' Saat aralıklarında çalısır', ' 5 dk dolduğunda çalışır' vb ibareler var, bunlar kodun bir parçası mı yoksa benim için açıklama mı?
Açıklama ise kopyalarken silmelimiyim?
2. Kod içindeki bu bölüm (Time < "09:24" Or Time > "12:00") kopyalama işleminin başlangıç-bitiş sınırlarımı? Eğer seans 09:30 18:10 arası ise bu şekilde değiştirmeli miyim?
3. Kopyalama işlemi C5 ile J5 arasındaki hücrelerden başlayacak, yine bilmediğim için Kod içinde bunu göremedim ya da var ben anlamıyorum.
Bunu sormamın sebebi şu:
Üzerinde konuştuğumuz "han cem 1" dosyası bir taslak.
Esas dosyaya aplike etmem gerektiğinde hücre rumuzları değişecek, bende esas dosya ya uygularken kodun içinde ki hücre tanımlarını
değiştirmeliyim, bu sebep ile kopyalamanın başladığı alanı kod içinde anlamam gerekiyor.

Saygılarımla
Han Cem DEMİR
1- Kodun bir parça değil sizin için yapılmış açıklama, silmek zorunda değilsiniz (yeşil olduğu sürece silinmesede olur, sıkıntı yok)
2-Evet başlanğıç ve bitiş sınırları yani bu saatler arasında kaydetme yapacak. 09:30'da başlayacaksanız 5 dakika öncesini yazın 09:25 gibi.Hangi saat ve dakika arasında kayıt yapılmasını istiyorsanız buradaki değerleri ona göre değiştirin.
3- kod içerinde son = Cells(Rows.Count, 3).End(xlUp).Row + 1 ' B sütununda son boş olan Satırı bulur' bu kod C sütununda en son dolu olanın hücrenin satırını veriyor. Her defasında bu değişken olarak devam edecektir.
Taslak dosyadı sütün başlıkları, yerleri gerçek dosyanızda aynı ise sorun olmaz.

Son sorunuz Makro'yu çalıştırdım, bir kere çalıştırmam yetecek mi? H2 hücresinde formül yenilendiğinde, güncellendiğinde kendi otomatik yapacak yani formüllün güncellenmesi kodu tetikleyecektir.

"Son sorunuz Makro'yu çalıştırdım, bir kere çalıştırmam yetecek mi? H2 hücresinde formül yenilendiğinde, güncellendiğinde kendi otomatik yapacak yani formüllün güncellenmesi kodu tetikleyecektir."

Feyzullah BEY;
H2 hücresi ilk gönderdiğiniz kod da yer alıyor, son gönderdiğinizde yok.
Her iki kodu da alt alta tek bir sayfayamı kopyalayacağım?

Saygılarımla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...