R

Çözüldü Müşteri Kodunu Bölgeye Çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Recete
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Recete

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekteki listede "VERİ" sayfasında;
Müşteri kodundan; soldan 7 karakterden sonrasını alıp bölge sayfasından aratacaktır.
Örnek:
34 - Marmara
20 - Ege

Eğer müşteri kodunda; 120.10.34.000464 var ise sadece "yurt dışı" yazacaktır.

Eğer müşteri kodunda diğer sayfada olmayan bir kod var ise sadece "yurt dışı" yazacaktır.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba,
İşlem tamamdır efendim. Nur olun, var olun. Hakkınızı helal ediniz.
Öğrenmek maksatlı iki sualim olacaktır.
0-10 Arasını mecburen metin yaptım. Eğer sayı yapsam diğer sayfada bulamayacaktı. Hem sizin formülü hem de nasıl sayıya çevirirsem doğru olacaktır?
Eğer müşteri kodunda; 120.10.34.000464 var ise sadece "yurt dışı" yazacaktır. Bunu sizin formül kurgunuzda göremedim. Nasıl belirttiniz? ;)

Bazı işler tercih meselesi veya verilerin durumuna göre karar vermek gerekir.
Belgedeki verilerde her iki durum da mevcut olduğundan, belirttiğim kırmızı kısım eklendi.

Malum PARÇAAL işlevi bir METİN işlevi ve doğal olarak da bunun sonucu METİN (08, 27 gibi sayı gibi görünse de)
Diğer tarafta A sütununun tümünü METİN haline getirirseniz (biçimlendirme yetmez, biçimlendirme sonrasında
10 ve devamı değer olan hücreleri birer kez F2+ENTER işleminden geçirmeniz gerekir.
Verdiğim formülde, belirttiğim kısma gerek kalmaz ve DÜŞEYARA işlevindeki ARANAN değer kısmına PARÇAAL(A2;8;2) yeterli olur.

Bir diğer seçenek ise Bölge sayfası A sütununun tümünü SAYI haline getirip (bu kez 1-9 arası için yine F2+ENTER işlemi yapılmalı)
hücre biçimlendirmesinden de biçimi İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmından 00 olarak biçimlendirirseniz,
10'dan küçük değerlerin soluna 1 adet 0 eklenmiş gibi görünüm sağlanabilir (içerik tek haneli sayı, görünüm, yani biçim 2 haneli) .
Bu durumda ise DÜŞEYARA işlevi parantezihde ARANAN DEĞER kısmına --PARÇAAL(A2;8;2) (başına çift tire) eklemek yeterli olur.
Çift tire sayı gibi görünen metini 1 ile çarpmak anlamına gelir. Dolaısıyla çift tire yerine 1*PARÇAAL(.... da yazıabilir.

Sadece İstanbul veya sadece belli bir kod için farklı bir işlem mi istiyorsunuz anlayamadım.

.

Merhaba,
Dediğiniz şekilde uygulamaya gayret edeceğim.
İlk mesajda da yazdığım gibi Eğer müşteri kodunda; 120.10.34.000464 var ise sadece "yurt dışı" yazacaktır.
Bu şekilde düzenlerseniz işlem tamam olacaktır.
Hürmetlerimle