K

Çözüldü MÜKERRER İSİMLERDE TC KİMLİK GETİRME

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kafkas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kafkas

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler kullandığım excel tablomda isim yazarken formül ile T.C Nolar geliyor Fakat mükerrer isim soyisim de bu olmuyor bunun bir çözümü muhakkak vardır yardımcı olacak bir arkadaş varmı EK listede bırakıyorum

Ekli dosyalar

Selamlar,
DETAYLI LİSTE Sayfasında C2 hücresine

=EĞERHATA(İNDİS('DETAYLI LİSTE'!$B$2:$B$5;TOPLAMA(15;6;(SATIR('DETAYLI LİSTE'!$B$2:$B$5)-SATIR('DETAYLI LİSTE'!$B$2)+1)/('DETAYLI LİSTE'!$A$2:$A$5=$B2);EĞERSAY($B$2:$B2;$B2)));"")

formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayınız...

Ya da DİZİ Formül olarak

=EĞERHATA(İNDİS('DETAYLI LİSTE'!$B$2:$B$5;KÜÇÜK(EĞER('DETAYLI LİSTE'!$A$2:$A$5=$B2;SATIR('DETAYLI LİSTE'!$B$2:$B$5)-SATIR('DETAYLI LİSTE'!$B$2)+1);EĞERSAY($B$2:$B2;$B2)));"")

formülünü de yazabilirsiniz..
Not : DİZİ Formülün hücreye girişleri ENTER ile değil, CTRL +SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne AYNI anda basılarak yapılır. Formül doğru girildiğinde formül otomatik olarak {...} şeklinde parantezler içerisine alınır. Doğru girilmediğinde ya da {} parantezleri manuel yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır.

Ekli dosyalar

çalıştığım tabloda ortalama 2-5 arası mükerrer isim çıkıyor birde ilk verdiğin formulü kopyalayıp aşağı doğru çekdiğimde çıkmıyor ama ötekisi tam oluyor
Yani??
Cevabınız, "Tam olarak ne istiyorsunuz" soruma cevap teşkil etmiyor maalesef....

Diğer taraftan, Her iki formül de aynı mantıkla çalışıyor......

Siz en iyisi, çalıştığınız tabloyu tam olarak temsil eden 20-25 satırlık verili örnek ekleyin...
İsteğinizi de TAM ve NET olarak açıklayın...

Verdiğim İLK formülle yapıldı.

Not :
1 - DETAYLI LİSTE sayfanızda aranılan isim KAÇ defa TEKRAR ediyorsa, KAYITLAR sayfanızdaki TEKRAR adedi kadarki ismi arar.
Yani, Detaylı Liste sayfasında A2 den itibaren ALİ ALİ ismini 4 defa yazdığınızda 4. sü için KAYITLAR sayfasında 4. ALİ ALİ isminin karşılığı olan TC yazılır. Bunu da sağlayan formüldeki EĞERSAY($A$2:$A2;$A2) kısmıdır.
2 - Tavsiyem ise, karmaşıklığı önleme amaçlı olarak, arattırmaların BENZERSİZ yapılmasıdır.
Örnek isim&DoğumTarihi&DoğumYeri gibi birleştirme kullanın ve bu birleştirmeyi de KAYITLAR sayfasındaki isim&DoğumTarihi&DoğumYeri kolonlarının birleştirilmesi şeklinde arattırın. isim&DoğumTarihi&DoğumYeri şeklinde birleştirme ile arattırılan BENZERSİZ olabilir. Denemek gerekir.
ya da direkt olarak TC üzerinden isim arattırın. Çünkü TC ler benzersizdir.

Anlıyorum bizim çalışmalar biraz farklı yine de çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ilk formülle ben yapamadım bir önceki ek listede düzenleyip gönderebilir misiniz?

Merhaba , sayın @52779 izniyle ben de bir alternatif çözüm paylaşıyorum.
Excel de arama formüllerinde esas olan belirtildiği gibi aranan verinin benzersiz olmasıdır. Hata payının en aza inmesi açısından en doğru yöntem budur. Ancak siz dosyanızda isimlerden arama yapmak istiyorsunuz ve bunlar tekrar eden bir liste şeklinde.
Yine her ne kadar excel de formüllerde yardımcı sütun kullanılması pek istenilmese de alternatif olarak size böyle bir çözüm önereceğim. Her iki sayfada da A sütunu yardımcı sütun olarak kullanıldı ve gizle yapıldı.
İsim eklemeleri yaparak kontrol edin lütfen.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba , sayın @52779 izniyle ben de bir alternatif çözüm paylaşıyorum.
Excel de arama formüllerinde esas olan belirtildiği gibi aranan verinin benzersiz olmasıdır. Hata payının en aza inmesi açısından en doğru yöntem budur. Ancak siz dosyanızda isimlerden arama yapmak istiyorsunuz ve bunlar tekrar eden bir liste şeklinde.
Yine her ne kadar excel de formüllerde yardımcı sütun kullanılması pek istenilmese de alternatif olarak size böyle bir çözüm önereceğim. Her iki sayfada da A sütunu yardımcı sütun olarak kullanıldı ve gizle yapıldı.
İsim eklemeleri yaparak kontrol edin lütfen.

Tabi ki de..
İzinin lafı bile olamaz... Memnuniyet duyarım...
Selamlarımla...