U

Çözüldü Muavinden Borç Alacak Yaşlandırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan umit1907
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umit1907

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Ekteki çalışmada muavin den borç alacak yaşlandırması yapmaya çalışıyorum fakat yaşlandırma tarih olarak en son tahsilat veya fatura tarihi olarak yaşlandırma tablosuna atıyor. Benim istediğim kalan bakiye tarihinde göre yaşlandırma tarihinin atması

Ekli dosyalar

Çözüm
Belgelerden sadece birincisine göre kontrol yaptığımda sorun görmüyorum.
AKBELE firmasına ait 146,00 TL'ye ait gün farkını hatalı tespit edip
farklı sütuna yazmışsınız olarak görüyorum. Oysa, gün farkı 131.

Aşağıdaki kodu deneyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)
@umit1907

Farklı durum seçeneklerinin gerçekleştiği yeni veriler ekleyerek yeni bir belge hazırlayıp,
(tarih ve bakiye tutarlarını öyle ayarlayın ki farklı durumlar farklı sütunlara veri yazılması sonucu çıksın)
bu belgede yeni bir RAPOR sayfası daha oluşturduktan sonra,
bir RAPOR sayfasında mevcut kodun işlem sonucunu,
kopya RAPOR sayfasında ise, aynı verilere göre olması gereken durumu elle hazırlayıp,
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair (eski haline göre neyin farklı olduğunu/olacağını) açıklamalar yazar mısınız?

.

Merhabalar Ömer abi,

abi ekteki örneğin içerisinde açıklamaya çalıştım.benim burada istediğim aslında şu firmanın bize borcuna veya alacağına göre bir yaşlandırma. 120-320 muhasebe mantığı değil sadece borçlumu alacaklımı ona göre bir yaşlandırma yapmak istiyorum. Bu şekilde bir çalışmaya hiç denk gelmedim. yani ben logodan aldığım muavini yapıştırayım. bana bu firma şu kadar alacaklı buda şu tarih aralığından geliyor veya borçlu şu tarih aralığından geliyor. Burada muhasebe kodu sadece bir ayraç olarak kullanılırsa daha mantıklı olur 120-320 mantığı biraz ters oluyor yani 120'de alacaklı firmalarda olabilir 320 de borçlu firmalarda.

Ekli dosyalar

Dosyanıza baktım ve isteğinizi anladım.
Kodlamasını benim yaptığım 1'den fazla YAŞLANDIRMA belgesine rastlamışsınızdır muhtemelen.
Hiçbiri sizin işinize yaramadı mı @umit1907 ?

Olmadıysa; bakacağız artık, yeni yapıya göre.

.

abi valla birçok yaşlandırma tablosu gördüm ama hiç birinde bu dediğim şekilde birşey bulamadım. Ama şu benim istediğimi herkes kullanışlı bir şekilde kullanabilir başka bir yaşlandırmayada gerek duymaz.

Sadece 120/320 birlikte olması dolayısıyla sıkıntı olabilir.
Hazır dosya bulursam, 120/320 (aslında ARTI/EKSİ bakiye demek lazım) sorununu kodlara dahil etmeye bakacağım,
son ihtimal ise sıfırdan kodlayacağım artık.
Ama hemen olmaz, biraz konsantrasyon lazım.

Merhaba.

Module3 de bulunan kodu ben yazmıştım.

Konuya dahil olmak isterim ama muhasebe bilgim yok. Rapor sayfasına alınan sonuçlara nasıl varılacak, detay olması durumunda bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

@Ziynettin bey merhabalar elinize sağlık bende formdan bulduğum kodlarla yapmaya çalıştım. Kodlar + - olarak çalışıyor fakat yaşlandırmasını son harekete göre yapıyor orda içinden çıkamadım.

Tekrar merhaba @umit1907

Kontrol bakımından gerçek (firma ismi filan olmadan tabi) veya gerçeğe yakın ve en az 3 cari hesaba ait bilgiler içeren
yeni bir örnek belge yükler misiniz? Tabi olması gereken sonuçları da RAPOR sayfasına işlemiş olun.
Tabi, tekrar kod düzenlemesine gerek olmaması bakımından, yine muhtemel en uç durumların gerçekleştiği veriler olursa iyi olur.

Hazırladığım kodu deneyip kontrol etmek istiyorum.

.

Tekrar merhaba @umit1907

Kontrol bakımından gerçek (firma ismi filan olmadan tabi) veya gerçeğe yakın ve en az 3 cari hesaba ait bilgiler içeren
yeni bir örnek belge yükler misiniz? Tabi olması gereken sonuçları da RAPOR sayfasına işlemiş olun.
Tabi, tekrar kod düzenlemesine gerek olmaması bakımından, yine muhtemel en uç durumların gerçekleştiği veriler olursa iyi olur.

Hazırladığım kodu deneyip kontrol etmek istiyorum.
Ekledim Ömer abi.
kendi örneğimi ekledim. Sizin yapmış olduğunuz bir çalışma aslında benim yapmak istediğim mantığa uyuyor sadece aylık değil tarih aralığına göre yaşlandırma mantığına uyarlansa iş çözülecek gibi. sizin çalışmayıda ekliyorum

Ekli dosyalar

Belgelerden sadece birincisine göre kontrol yaptığımda sorun görmüyorum.
AKBELE firmasına ait 146,00 TL'ye ait gün farkını hatalı tespit edip
farklı sütuna yazmışsınız olarak görüyorum. Oysa, gün farkı 131.

Aşağıdaki kodu deneyin.

VBA:
(27 satır)

Çözüm
@umit1907

Kodda hız bakımından faydalı olacak küçük bir ilave yaptım (büyük veri yığınlarıyla işlem yaparken süre avantajı sağlayacaktır).
Eklenen kısım yeşil renkli olan satır (önceki kodu da buna göre tekrar güncelledim) .

VBA:
(3 satır)

@erkan99

11 numaralı cevap ekindeki ilk belgeyi indirip, benim verdiğim kod cevabını dosyaya uygulamanız yeterli olması lazım.

.
ustad, ben programcı vs olmadığım için, dediğiniz işlemi yapamam malesef, var ise bu dosyanın güncel hali rica edicem sizden, çünkü sağlıklı sonuç üreten bulamadım bu konudaki excellerde, farklı bir siteden çok düşük bir bedele satın aldım oda, malesef çözümsüz çıktı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...