S

Soru Mevcut makro dosyasına ek düzenleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

@Ömer BARAN hocam öncelikle saygılar dilerim. Hazırlamış olduğunuz bir makroda değişiklik yapılması konusunda desteğinizi rica edeceğim. Makro çalışma prensibini hatırlatmak ile başlamak istiyorum

Makro KOM ve KOMA sayfaları VERİ sayfasında yer alan veriler ile besleniyor.
KOM sayfası;
2. sütunda yer alan datayı VERİ sayfası A sütunundaki veri ile eşleştirir
B sütunu tarihine göre VERİ sayfası C sütunundaki tarihler ile eşleştirir ve VERİ sayfası G sütun toplamını ilgili tarih alanına yazar.

KOMA sayfası da aynı işlemi 3. satırdaki değere göre komisyonu hesaplayarak yazar.

İhtiyaç;
1-Bu işlemin TOPLAM sayfasındaki düzene göre yatay olarak gerçekleşmesi.

2-KOM sayfasının yaptığı işleme ek olarak bölüm VERİ sayfası F sütununda yer alan Bölüm kriterini de eklemesi Bölüm kriteri TOPLAM sayfası B sütunda yer almaktadır.

3-TOPLAM sayfasına eklenen Yeşil sütunun yine KOM makrosu görevi ile aynı fonksiyonu VERİ1 sayfasındaki veriler ile yazması.

TOPLAM sayfası
Sarı renkli sütunlar KOM sayfası görevini
Mavi renkli sütunlar KOMA sayfası görevini görmektedir.

saygılar,

Ekli dosyalar

Merhabalar,

@Ömer BARAN hocam öncelikle saygılar dilerim. Hazırlamış olduğunuz bir makroda değişiklik yapılması konusunda desteğinizi rica edeceğim. Makro çalışma prensibini hatırlatmak ile başlamak istiyorum

Makro KOM ve KOMA sayfaları VERİ sayfasında yer alan veriler ile besleniyor.
KOM sayfası;
2. sütunda yer alan datayı VERİ sayfası A sütunundaki veri ile eşleştirir
B sütunu tarihine göre VERİ sayfası C sütunundaki tarihler ile eşleştirir ve VERİ sayfası G sütun toplamını ilgili tarih alanına yazar.

KOMA sayfası da aynı işlemi 3. satırdaki değere göre komisyonu hesaplayarak yazar.

İhtiyaç;
1-Bu işlemin TOPLAM sayfasındaki düzene göre yatay olarak gerçekleşmesi.

2-KOM sayfasının yaptığı işleme ek olarak bölüm VERİ sayfası F sütununda yer alan Bölüm kriterini de eklemesi Bölüm kriteri TOPLAM sayfası B sütunda yer almaktadır.

3-TOPLAM sayfasına eklenen Yeşil sütunun yine KOM makrosu görevi ile aynı fonksiyonu VERİ1 sayfasındaki veriler ile yazması.

TOPLAM sayfası
Sarı renkli sütunlar KOM sayfası görevini
Mavi renkli sütunlar KOMA sayfası görevini görmektedir.

saygılar,
@Ömer BARAN hocam merhaba,

bakma fırsatı bulabildiniz mi? saygılar,

Sayın @Sincap
TOPLAM sayfasında A sütununda olup, VERİ sayfasın A sütununda olmayan,
82, 123, 354 sayaları ve KOMİSYON kelimesi satırarı nedir, anlayamadım.

Örnek belgede TOPLAM sayfasında 8 mart sütunundaki TÜM sayıları basit formüllerle ( = A1+B1 gibi basit formüller) hesaplayıp
yeni bir örnek belge yükler misiniz? Bu şekilde işlem daha iyi anlayılacak sanırım.

.

Sayın @Sincap
82, 123, 354 sayaları ve KOMİSYON kelimesi satırarı nedir, anlayamadım.

Örnek belgede TOPLAM sayfasında 8 mart sütunundaki TÜM sayıları basit formüllerle ( = A1+B1 gibi basit formüller) hesaplayıp
yeni bir örnek belge yükler misiniz? Bu şekilde işlem daha iyi anlayılacak sanırım.

.
merhaba Hocam,

Belgeyi topla çarpımı olması gereken halini ekledim ama ayrıca
82, 123, 354 sayaları VERİ1 sayfasında yer almaktadır. Tarih formatı farklı olduğu için onda topla çarpım yapamadım 8 marta gelmesi gereken veriyi ekledim.

saygılar,

Daha evvel hazırlamıştım ama çok kontrol etmedim.
Çok emin değilim ama şöyle bir deneyin isterseniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(44 satır)
Hocam elinize sağlık fakat beklenen sonucu vermiyor. karmaşık bir durum olduğunu gördüğüm için farklı bir düzenleme yaptım. Bölüm ve komisyon satırlarını ayırdım başka türlü kontrol sağlanamayacağı anlaşılıyor. Beklenen sonuç TOPLAM (2) sayfasında yer almaktadır.

Teşekkürler. saygılar,

Ekli dosyalar