B

Çözüldü Metinsel ifadelerin toplamını almak

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Uzman arkadaşlar,

Ekteki örnek olarak hazırlanmış çalışma kitabı ile, kapalı çalışma kitabından Power Query ile boş satırları silerek veri transferi yapıyorum.
"Metinsel İfedeler" isimli çalışma kitabındaki "DATABASE" isimli sayfanın "A3:B11" aralığındaki toplamları almam gerekiyor.
Tabloda metinsel ifadeler olması nedeniyle bu toplamı alamıyorum.
Bu tablodaki değerleri alabilmem için nasıl bir yöntem kullanmalıyım? Makro veye formül benim için önemli değildir.
Benim için çok değerli olan yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sorunuzu anlayamadım @Believing .
Verileri Power Query ile Metinsel İfadeler isimli belgeye aldınız (bunu deneme şansım yok, verilerin hazır olduğunu varsayalım)
Metinsel İfadeler belgesinde mevcut verilerden bir sonuç mu almak istiyorsunuz? Nedir, nereye?

.

Merhabe Ömer bey,

Öncelikle sizin ve formdaş arkadaşların Ramazan bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.
"DATABASE" isimli sayfanın "A3:B11" aralığındaki tablo örnek olması için yapılmıştır.
Bu alandaki tablo toplamlarını hemen aşağıdaki tablonun "A" ve "B" sütunlarını kullanarak toplamlarını almaya çalışyorum.
Tablodaki rakamlar metinsel ifade ile saklandığından toplamını alamıyorum.
"A3:A11" aralığındaki dinamik olarak listelenmesini ve toplamlarının alınması için nasıl yol izlemeliyim?
Çözüm önerileriniz benim için çok değerli oalacaktır.

Saygılarımla,

Umarım yanlış anlamamışımdır ve istenilen budur. @Believing

-- FORMÜLLER menüsünden Ad Tanımla kısmını açıp,
liste adıyla ve aşağıdaki birinci formülü kullanarak bir AD TANIMLAMASI yapın.
-- A3 hücresine ikinci formülü, B3 hücresine de üçüncü formülü uygulayıp boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın.

[REPLY]=KAYDIR(DATABASE!$A$1;KÜÇÜK(EĞER(SOLDAN(DATABASE!$A$20:$A$162;7)="Toplam ";SATIR(DATABASE!$A$20:$A$162)-1);SATIR($A1));;;2)
=EĞERHATA(liste;"")
=EĞERHATA(--KAYDIR(liste;;1);"")[/REPLY]

Gerçek çalışmada listeyi ile toplamları "B7:C17" aralığına almak istiyorum.
Mevcut ad tanımlaması ile formüllerde nasıl bir değişiklik yapmalıyım?

O zaman şöyle yapın. @Believing

-- liste adı verilen Ad Tanımla için birinci formülü,
-- B17 hücresine ikinci formülü,
-- C17 hücresine ikinci formülü
uygulayın.

[REPLY]=KÜÇÜK(EĞER(SOLDAN(DATABASE!$A$20:$A$162;7)="Toplam ";SATIR(DATABASE!$A$20:$A$162)-1);SATIR(DATABASE!$A1))
=EĞERHATA(KAYDIR($A$1;liste;0);"")
=EĞERHATA(--KAYDIR($A$1;liste;1);"")[/REPLY]

Gerçek belgeyle örnek belge birbirinden farklı yapıda olunca, ortaya çıkan durum gayet normal.
Cevaplarımın altındaki İMZA bölümündeki açıklamaları bir kez daha okumanızda yarar var.

Herneyse; belgenizde, yapı değişikliği dışında ikinci bir durum da, "Total Deluxe Treatment" verisinin,
alt taraftaki tabloda 2 kez yer alması. Bu başlık üst tabloda 1 kez yer alması gerekiyorsa başka bir çözüm bulmak gerekir.
Gerçek çalışmada listeyi ile toplamları "B7:C17" aralığına almak istiyorum.

Alıntıladığım cevabınızda, veri kaynağı olan tablonun konumunun da değiştiğinden söz etmemiştiniz.
Sadece sonuç alınacak (formül uygulanacak) alanın değiştiğini belirtmiştiniz.