theorder

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, başka lisleme vba kodlarına bakarak listeleme yapmak istedim ama olmadı. Yardımcı olur musunuz ?

ekte vermiş olduğum Dosyada A sütununa Beyanname Sıra no giriyorum ve diğer sayfamda Bulunan ZSD102 sayfasında bu veri B sütununda mevcut birden çok satırda. ZSD102 sayfasında P sütunun lislemek istediğim veriler vardır. Bu verileri G sütunun da a sütununda hangi satra yazdıysam orada listelesin istiyorum. A sütununa yazdığımda otomatik çalışsın ve tekrarsız bir şekilde. Konu hakkında Yardımcı olursanız sevinirim uyarlamaları yapamadım ondan dolayı konu açmak istedim.

1682666752044.webp

yapmak istediğim lisleme şekli yukarıdadır.

Ekli dosyalar

@theorder

Alt taraftan GÇB SATIŞ LİST. sayfasının adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin ve
karşınıza gelecek VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(23 satır)

@theorder

Alt taraftan GÇB SATIŞ LİST. sayfasının adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin ve
karşınıza gelecek VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın.

VBA:
(21 satır)

Ömer Bey Teşekkür ederim. Kod çok güzel çalıştı . Ama şu durumu düzeltemedim. A sütununa veri girdiğim resimdeki gibi b sütununda sıra numarası atmalı. onu düzeltebilir misiniz ? Teşekkür ederim şimdiden.

Sıra numarasını B sütununa yazıyor zaten.

ZSD102 sayfasında ordaki kalem kadar sıralama yapıyor. gçb list sayfasında ise sıra numrası ordan bağımsız olacak. A5 hücresine veri girdiğim de g5 e 1 diye , a10 hücresine veri girdiğimde ise g10'a 2 diye yeniden numaralandırma yapmasını istiyorum.B sütunu sadece A sütununa bağımlı olarak sıralandırma yapmalı.

Merhabalar,

Geçen gün Ömer Baran Üstadım kod hakkında yardımcı oldu. Ama Bir hususu gözden kaçırdığım için tabloma uyarlıyamadım. Eksiğimi şu ki Ömer baran hocamızın kodu çok güzel listeleme yapıyor. Kodun içeriği; GÇB list sayfasında A sütünuna verigirdiğim zaman ZSD102 sayfasında B sütunu ile karşılaştırıp P sütünundaki verileri GÇB listsayfasında G sütununa sorunsuzca listeliyor. Bu listelemeyi yaparken yan sütünunda bulunan F sütununda malın cinsini de listelemesi gerekiyor ZSD102 den çekerek.(114 beyanname numarasıyla G sütununa gelen verinin Zsd102 de P ve N sütununda eşleşmiş olmalı) baska sütunlardaki kodların çalışması için bu verininde formulün içeriğine dahil etmemiz gerekiyor. Bu çalışma binlerce satırda yardımcı olacak Desteğiniz için teşekkür ederim

Konu hakkında yardımlarınızı ve uyarlamanızı bekliyorum. örnek olarak ben olması gereken şeklini manuel ile yazdım umarım yardımcı olur.

1682754931121.webp

Ekli dosyalar

Merhabalar,

Geçen gün Ömer Baran Üstadım kod hakkında yardımcı oldu. Ama Bir hususu gözden kaçırdığım için tabloma uyarlıyamadım. Eksiğimi şu ki Ömer baran hocamızın kodu çok güzel listeleme yapıyor. Kodun içeriği; GÇB list sayfasında A sütünuna verigirdiğim zaman ZSD102 sayfasında B sütunu ile karşılaştırıp P sütünundaki verileri GÇB listsayfasında G sütununa sorunsuzca listeliyor. Bu listelemeyi yaparken yan sütünunda bulunan F sütununda malın cinsini de listelemesi gerekiyor ZSD102 den çekerek.(114 beyanname numarasıyla G sütununa gelen verinin Zsd102 de P ve N sütununda eşleşmiş olmalı) baska sütunlardaki kodların çalışması için bu verininde formulün içeriğine dahil etmemiz gerekiyor. Bu çalışma binlerce satırda yardımcı olacak Desteğiniz için teşekkür ederim

Konu hakkında yardımlarınızı ve uyarlamanızı bekliyorum. örnek olarak ben olması gereken şeklini manuel ile yazdım umarım yardımcı olur.

1682754931121.png

Konu günceldir yardımlarınızı bekliyorum.

Örnek belgenin GÇB sayfasındaki 2 beyanname numarası için,
ZSD102 sayfasındaki hangi verinin/verilerin alınacağını ve
eşleşme dediğiniz şeyin ne olacağını örneklendirmemişsiniz.

P ve N sütunu için eşleşme nedir anlayamadım, ZSD102 sayfasında N sütununda sadece 0 değerleri var.

Örnek belgenin GÇB sayfasındaki 2 beyanname numarası için,
ZSD102 sayfasındaki hangi verinin/verilerin alınacağını ve
eşleşme dediğiniz şeyin ne olacağını örneklendirmemişsiniz.

P ve N sütunu için eşleşme nedir anlayamadım, ZSD102 sayfasında N sütununda sadece 0 değerleri var.

Üstadım, #8 nolu cevapda ordaki dosyada eklenmiş hali mevcut. tekrardan Üstadım, gçb listesinde A sütununa veri yazdığımız G5 sütununda itibaren benzersiz bir listeleme yapıyor . bu listelemeyi yaparken ZSD102 sayfasında p sütununu kullanıyoruz. Burada eklemek istediğim şu ki bu listelemeyi yaparken hem P sütunundaki değerin karşığındaki N sütünundaki verileri listelemek istiyorum.

Eklediğim resimde şu an Alttaki resimde ZSD102 raporunda ki görüntü var P sütunundaki verileri benzersiz şekilde GÇB list sinde G5 sütununa listeliyor. Listelerken aynı zamanda karşılıklarını n sütununda yazan karşılıklarını yazsın istiyorum.

Desteğiniz için Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1682754931121.webp
    1682754931121.webp
    16 KB · Görüntüleme: 4
Ben önceki belgenize bakıyormuşum.
Mevcut kodu şununla değiştirin.

VBA:
(24 satır)

Üstadım, elinize sağlık. Sayfa içerisinde kodun çalışmasını bozmamak adına , sadece GÇB list sayfasında çalışacak Satır/Sütun ekleme ve ya silme işlevlerini engelleyebilirmiyiz ? ( ctrl + ve ctrl - kısa yolları da engellenmeli ) .

Sayfada satır ekleme ve ya çıkarma işlemi yapıldığında run time error 13 hatası veriyor ve kod çalışmaz oluyor. hem hatayı hatayı engellemiş oluruz ve hemde yazdığınız kodu muhafaza etmiş oluruz. sornasında çalışma tamamlanmış oluyor.

yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim terkrardan.