Listebox bağlı seçim ve hücrelere aktarım

Soru Listebox bağlı seçim ve hücrelere aktarım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Orjinal dosya üzerinde desteğinizi rica ediyorum.
Olabilirliği var mı bilmiyorum ama şu şekilde ileteyim. Eklediğim listebox tablosu Örnek tablodur....
1-Öncelikle T sütunu 3. hücreden itibaren devam eden her hücreye tıklandığında dosyadaki Örnek tablo gibi bir tablo açılması
2-Tablodaki Ana Kategori, Kategori ve Özellik başlığı altında yer alanlar sırasıyla seçildiğinde yenilenenlerinin kaldırılması
( Örneğin: Hücreye tıklandığında tablo açıldığında en solda Ana Kategori başlığı altında sadece 12 seçenek çıkacak, Bu seçeneklerden sonraki Kategori başlığı altındaki tekrarlayanlar kalkacak ve buradaki seçimden sonra son olarak Özellikler başlığı altındaki tekrarlayanlar sırasıyla kalkacak.)
Özellikler başlığı alanındakilerin seçime bağlı değil mecburi olacak ve her bir özelliğe denk gelen Değer başlığındakiler çoktan seçmeli olacak ve en az 1 tanesi seçilmek zorunda olacak.
3- Kategori , Özellik ve Değer seçimi tamamlandıktan sonra ID değerlerini U sütunundan itibaren devam eden sütunlardaki hücrelere sırasıyla ekleyecek.

Dosyanın 3. satırında örneklendirilmiştir.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Önek tabloda kullanıcı
Zorunlu seçim/Ana Kategori/
Zorunlu seçim/Banyo Küvet Setleri/
Zorunlu seçim/Ürün Tipi
- Küvet Seti/ Çoktan Seçmeli
Zorunlu seçim/Renk - Pembe/ Çoktan Seçmeli
Zorunlu seçim/Set Ürün Adedi - 6/ Çoktan Seçmeli
Zorunlu seçim/Desen - Yok/ Çoktan Seçmeli

1663972573603.webp

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Merhaba,

Olabilirliği var mı bilmiyorum ama şu şekilde ileteyim. Eklediğim listebox tablosu Örnek tablodur....
1-Öncelikle T sütunu 3. hücreden itibaren devam eden her hücreye tıklandığında dosyadaki Örnek tablo gibi bir tablo açılması
2-Tablodaki Ana Kategori, Kategori ve Özellik başlığı altında yer alanlar sırasıyla seçildiğinde yenilenenlerinin kaldırılması
( Örneğin: Hücreye tıklandığında tablo açıldığında en solda Ana Kategori başlığı altında sadece 12 seçenek çıkacak, Bu seçeneklerden sonraki Kategori başlığı altındaki tekrarlayanlar kalkacak ve buradaki seçimden sonra son olarak Özellikler başlığı altındaki tekrarlayanlar sırasıyla kalkacak.)
Özellikler başlığı alanındakilerin seçime bağlı değil mecburi olacak ve her bir özelliğe denk gelen Değer başlığındakiler çoktan seçmeli olacak ve en az 1 tanesi seçilmek zorunda olacak.
3- Kategori , Özellik ve Değer seçimi tamamlandıktan sonra ID değerlerini U sütunundan itibaren devam eden sütunlardaki hücrelere sırasıyla ekleyecek.

Önek tabloda kullanıcı
Zorunlu seçim/Ürün Tipi

1663972573603.webp
67 kişi bakmış ve çıkmış bari olur ya da olmaz yazılsaydı anlasaydık :) @admin sizin bir öneriniz var mıdır?

Son düzenleme:
Olmayacak bişey değil fakat bakanların bir kısmı makro yazmayı bildiğini farzedersek, yazmayı bilenlerin de bu işlem için ayırabileceği uzun vakti olmayabilir:)

Merhaba,

Önek tabloda kullanıcı
Zorunlu seçim/Ürün Tipi

1663972573603.png
Güncel kalması adına...

Elbette kodlamalar yapılabilir ama epey emek harcamak gerekiyor gibi görünüyor.

Madem belgenizde userform(lar) kullanılıyorsunuz,
benim önerim tüm işlemlerinizi userformlarda yapmaya bakmanız yönünde.

Ama bunun için de mevcut userform kodları dahil tümünün elden geçirilip, adım adım yürümeniz gerekir.

Elbette kodlamalar yapılabilir ama epey emek harcamak gerekiyor gibi görünüyor.

Madem belgenizde userform(lar) kullanılıyorsunuz,
benim önerim tüm işlemlerinizi userformlarda yapmaya bakmanız yönünde.

Ama bunun için de mevcut userform kodları dahil tümünün elden geçirilip, adım adım yürümeniz gerekir.
Hocam merhaba,

Öncelikle her zaman ve her yerde dile getirdiğim daha önceki desteklerinizi hiç unutmayacağım tekrar teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili balık tutmayı öğrenmem biraz zaman alacak sanırım ama biraz ilerleme sağladım sanırım. Ama inan ki bilmeyince sadece bir arpa boyu ilerledim sayılır :)

Dosyanın son halini ekledim. Yaptığım değişiklikler. Öncelikle listbox ları parçaladım ve her birini combo seçeneği ekledim. Son olarak ta seçim yaptığımda hücrelere yazmasını sağladım tabii ki istediğim tam olarak bu değil ama öğrenmeye istekli olduğumu bir nebze göstermek istedim.

Adım adım yürümeye devam ederken desteğinizi rica ediyorum.