D

Çözüldü Listbox verilerini Excel sayfa şablonuna aktarmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan dimple
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dimple

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba forumda sizlerin destekleriyle oluşturduğum dosyada şöyle bir güncelleme yapmaya çalıştım ama takıldım. Userformdaki listele düğmesi ile açılan userformda kayıt türüne göre ve tercih türüne göre listeleme yapıyorum sorun yok.
Kayıt türüne göre listeleme yaptıktan sonra şube listelemesi yapacağım Yeni eklediğim şubem ismindeki listelemeyi yapınca listbox ta önce sütun başlıkları ve alt satırda şube sayfasındaki başlıklar çıkıyor. Sütun başlıkları görünmesini engelleyemedim bir türlü ama şube sayfasında normal listeliyor.
Yapmak istediğim ise Sayfa1 deki şablona göre alfabetik sıralamayı ayarlamama yardımcı olursanız sevinirim
Ve sayfa1 deki şu bölümü de yazdırabilir miyiz.
Toplam Öğrenci : 41 Kız Sayısı : 18 Erkek Sayısı : 23
Sizlerin kodlarınız üzerinde değişiklikler yapabiliyorum ancak

Private Sub CommandButton15_Click()
Set d = ThisWorkbook.Sheets("DATA"): Set l = ThisWorkbook.Sheets("ŞUBE")
Me.ListBox2.RowSource = "": l.Cells.Clear
If d.AutoFilterMode Then d.AutoFilterMode = False
'If TextBox26 <> "" Then Sheets("DATA").Range("A1").AutoFilter Field:=2, Criteria1:="*" & TextBox26 & "*"
If ComboBox7 <> "" Then Sheets("DATA").Range("A1").AutoFilter Field:=14, Criteria1:=ComboBox7
d.Range("A1:E" & d.Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row).Copy l.[A1]
If l.Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row = 1 Then l.[B2] = "KAYIT YOK"
Me.ListBox2.RowSource = "ŞUBE!A1:E" & l.Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row
l.Columns("A:E").AutoFit
If d.AutoFilterMode Then d.AutoFilterMode = False
End Sub

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Kod:
(12 satır)

Ekli dosyalar

@dimple
Soruyu tam anladım mı emin değilim.
UserForm2'deki CommandButton15_Click kod blokunda,
kırmızı işaretlediğim 1 sayısını 2 olarak değiştirerek deneyin.

VBA:
(1 satır)

Sayın Ömer BARAN bey yardımınız için teşekkür ederim. Şube sayfasında Sütun başlıkları görünmesini engelleyemedim bir türlü ama şube sayfasında normal listeliyor. sorunu çözülmüş oldu .
Asıl yapmak istediğim ise
Sayfa1 deki şablona göre alfabetik sıralamayı ayarlamama yardımcı olursanız sevinirim
Ve sayfa1 deki şu bölümü de yazdırabilir miyiz. Sayfa1 deki alt bölümdeki öğrenci sayıları

Toplam öğrenci sayısı :........... Kızsayısı: ...... Erkeksayısı......
Eğer yapamadığımız takdirde Şube sayfasını kullanacağım

Sayfa değil de sanırım isteğiniz UserForm(lar) üzerindeki Listbox nesnelerinde görüntülenen listelerle ilgili, doğru mudur?
Sorunuzu hangi UserForm ile ilgili olarak soruyorsanız o userformun adını belirterek sorarsanız daha hızlı çözüme ulaşırsınız.

.

Sayfa değil de sanırım isteğiniz UserForm(lar) üzerindeki Listbox nesnelerinde görüntülenen listelerle ilgili, doğru mudur?
Sorunuzu hangi UserForm ile ilgili olarak soruyorsanız o userformun adını belirterek sorarsanız daha hızlı çözüme ulaşırsınız.
Userform2 de şubem isimli combobox ile seçerek listboxa aldığımız verileri sayfa1 de ki sayfaya alfabetik olarak listelemek

İyi de istediğiniz liste zaten ŞUBE isimli sayfada oluşuyor.
ŞUBE isimli sayfadaki listenin alfabetik sıralanmış olarak Sayfa1 isimli sayfaya aktarılması yeterli midir?

yi de istediğiniz liste zaten ŞUBE isimli sayfada oluşuyor.
ŞUBE isimli sayfadaki listenin alfabetik sıralanmış olarak Sayfa1 isimli sayfaya aktarılması yeterli midir?
Haklısınız ama safya1 de şöyle bir şablon (dosya ekledim) var öğrenci sıra numaraları ve diğer bilgileri B sütunu 9. satırdan başlayacak. Bu şekilde sıralama yapabilir miyiz

Ekli dosyalar

• 2.webp
    2.webp
    10.8 KB · Görüntüleme: 1
UserForm2 CommandButton15_Click kodunda ilgili kısmı şöyle değiştirerek bir deneyin bakalım.

VBA:
(9 satır)

UserForm2 CommandButton15_Click kodunda ilgili kısmı şöyle değiştirerek bir deneyin bakalım.

VBA:
(9 satır)
Çok teşekkür ederim Ömer BARAN bey listelemeyi yapıyor.
Sayfanın altında yer alan şu bilgileri de yazdırabilirsek süper olacak
Toplam öğrenci sayısı :........... Kızs ayısı: ...... Erkek sayısı......

UserForm2 CommandButton15_Click kodunda yer alan aşağıda kırmızı renklendirdiğim satırın hemen üstüne
yeşil satırları ekleyin.

VBA:
(4 satır)

e = " Erkek Sayısı : " & WorksheetFunction.CountIf(Sheets("Sayfa1").[F9:F48], "ERKEK") k = " Kız Sayısı : " & WorksheetFunction.CountIf(Sheets("Sayfa1").[F9:F48], "KIZ") Sheets("Sayfa1").[B62] = "Toplam Öğrenci : " & lson - 1 & k & e
Ancak kontrol edebildim. Toplam öğrenci sayısı doğru ama kız erkek öğrenci sayısını yanlış hesaplıyor. Ve mevcut 41 olmasına rağmen 45. satır dahil dolu görünüyor.
Sizin daha önce userform2 üzerine yazdığımız kız erkek öğrenci sayımızı gösteren kodla birleştirdim. kullandığım kod şu şeklilde

Kod:
(30 satır)

ekran görüntülerini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    19.4 KB · Görüntüleme: 1
  • 2.webp
    2.webp
    1.5 KB · Görüntüleme: 1
Sorunun nerede olduğunu buldum ve sonuca ulaştım. Şu şekilde kodlarda kırmızı ile belirtiğim kısmı satır sayısını gösteriyor. 58. satıra kadar listeyi uzattım yani kırmızı ile belirttiğim alanı 58 yaptım.
Sheets("Sayfa1").[C9:F48].ClearContents
Sheets("Sayfa1").[C9].Resize(lson - 1, 4).Value = l.Range("B2:E" & lson).Value
Sheets("Sayfa1").[C9].Resize(lson - 1, 4).Sort Sheets("Sayfa1").[D8], 1
e = " Erkek Sayısı : " & WorksheetFunction.CountIf(Sheets("Sayfa1").[F9:F48], "ERKEK")
k = " Kız Sayısı : " & WorksheetFunction.CountIf(Sheets("Sayfa1").[F9:F48], "KIZ")
Sonuç doğru hesaplama yapıyor. Bence konu çözüldü olarak işaretlenebilir.