ListBox Nesnesinde Filtrelenen Verilerin Toplamını Alma

Çözüldü ListBox Nesnesinde Filtrelenen Verilerin Toplamını Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhabalar,

Ekte paylaşmış olduğum makro çalışmasında belirli kriterlere göre filtreleme yapılmaktadır.

Bu filtrelemelere ilişkin listbox2 de farklı kriterlere ilişkin genel bir liste ve alt toplam almak istiyorum.

Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Filtreleme esasları check box tabanlı olacaktır.

Mevcut sayfada B,C,D,E.F.G, textboxlarına ilişkin filtreleme sonuçları gerçekleştikten sonra. check boxda isteğe bağlı olarak sadece b sütununa ilişkin , c sütununa ilişkin yada D,E,F, sütunlarına illişkin L sütununda geçen hizmetlere dayalı genel toplamlar nasıl alınabilir ?

Söz konusu toplam W sütundan alınmalıdır. Kafa karışıklığına sebep olmak için listbox2 özet toplamın nasıl çıkması gerektiği ile ilgili bir örnek paylaşmak istedim.

Search başlıklı frame de kriterler seçildikten sonra check box C seçili olduğunda listbox2 de aşağıdaki sonuçlar çıkmalıdır.

1700513477044.webp

Yardımları için herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

1-Listbox2 ayrı bir userform damı?
2- checkboxlar seçilince hangi alanları hangi kriterlere göre seçmiş olacak
3-Mevcut sayfada B,C,D,E.F.G, textboxlarına ilişkin yapılacak filtrelemede
bu textboxlara hangi değerler girilmeliki resimdeki sonuç çıksın
4-Search başlıklı frame nerede? kriterler seçildikten sonra check box C seçili olduğunda listbox2 de aşağıdaki sonuçlar çıkmalıdır??
Ben sorunuzu anlayamadım. Örneğinizi düzenlemenizde fayda görüyorum

@cesur hocam merhaba,

1-Listbox2 ayrı bir userform damı?
Aynı form içerisinde sağ üst köşede.
2- checkboxlar seçilince hangi alanları hangi kriterlere göre seçmiş olacak
Textboxlarda yazılan verilere istinaden tablodan çekilecek. Mesela C isimli checkbox tiklendiğinde C isimli textboxdaki kritere istinaden tablodan çekilerek resimdeki gibi genel toplamlar alınacak. Burada C isimli textboxdaki veriyi yazmayı atlamışım sanırım. Veri sayfası C sütununda geçen 17 no'lu verirler olmalı. Şu an telde olduğumdan kontrol edemiyorum.
3-Mevcut sayfada B,C,D,E.F.G, textboxlarına ilişkin yapılacak filtrelemede
bu textboxlara hangi değerler girilmeliki resimdeki sonuç çıksın.
Telde olduğumdan bir örnek veremiyorum ancak mantıken ilgili sütunlar için seçilen verilerin filtreleme karşılığına gelen L sutunundaki hizmetlerin genel toplamları olmalıdır.
4-Search başlıklı frame nerede? kriterler seçildikten sonra check box C seçili olduğunda listbox2 de aşağıdaki sonuçlar çıkmalıdır??
Sol altta B,C,D,E.F.G sütunlarına istinaden oluşturulan textboxlar.

Syg,

Merhaba,

Kendimi net ifade edemediğimi ve bu yüzden cevap verilmediğini düşünerek aşağıda bir örnek oluşturdum.

Bu şekilde kendimi daha net ifade edeceğimi düşünüyorum.

Umarım bu ulaşılmak istenen sonucu daha net ifade edebilmişimdir.

Userformdaki seçimlerin aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapıldığını farzedelim.

1700676586387.webp

Bu seçimlere göre "C isimli check box" tıklandığında cost summary isimli listbox da sonuç aşağıdaki gibi

1700676619816.webp

"D-E-F- isimli check box" tıklandığında ise cost summary isimli listbox da sonuç aşağıdaki gibi olmalıdır.

1700676654185.webp

Yani search başlığı altında seçimler yapıldığında alttaki listboxda o seçimlere istinaden filtrelenen veriler gelecek,

yukarıda ise yine iki ayrı seçime bağlı hizmetlerin genel toplamları görüntülenecek.

Syg,

Ekli dosyalar

• 1700676582252.webp
    1700676582252.webp
    13.6 KB · Görüntüleme: 3
@fledermaus

İsteğiniz kodlamayı biraz zahmetli diye görüyorum.
Ama, mevcut örnek veriler ve ekran görüntüleri verilen sonuçlara ilişkin olarak
en azından fikrimi söyleyeyim.

check boxda isteğe bağlı olarak sadece b sütununa ilişkin , c sütununa ilişkin yada D,E,F, sütunlarına illişkin L sütununda geçen hizmetlere dayalı genel toplamlar

Bence kilit nokta, mesajda kırmızı renklendirdiğim sadece kelimesi.
Olması gereken sonuç olarak iletilen değerlere baktığımda;
D-E-F seçeneği için verdiğiniz sonuçlar sadece şu iki kriter seçildiğinde alınabiliyor,
yani B ve C sütunlarıyla bağlantı var ama D-E-F sütunlarıyla bu sonuçlar arasında bir bağlantı göremedim.

1700699337972.webp

Toplamı 12.924,60 olan ekran görüntüsündeki sonuçlara ise şu seçeneklere göre ulaşılabiliyor.
Ayrıca bu sonuca ulaşılırken B veya C seçeneklerinden herhangi biri seçildiğinde varılabiliyor.

1700699616621.webp

SADECE kelimesi ve verdiğiniz örnek sonuçlardan benim çıkarttığım sonuç;
3 seçenekten sadece bir tanesinin seçilebiliyor olması gerekiyor ve bu nedenle de
CheckBox nesnesi yerine OptionButton nesnesinin kullanılması gerektiği.

Her neyse; olması gereken sonuçlara ulaşılmasını sağlayan durumun daha net anlaşılmasını sağlamak üzere alttaki büyük listbox nesnesi veya gizlenmiş durumdaki FİLTRE sayfasının ekran görüntüsünü de eklemelisiniz.

@Ömer BARAN hocam merhaba,

Bencede söylemiş olduğunuz gibi genel toplam alınacak listbox2 de sonuçları alabilmek için checkbox yerine option button kullanılmalıdır. Makroyu yeni öğrenmeye başladığım için kullanılması gereken nesneleri bazen karıştırabiliyorum kusuruma bakmayın.

Option button olması gereken kısımda "B" isimli buton iptal hocam böyle bir buton olmayacak. Bu butonu kullanıldığında alan yetmeyeceği için şimdilik gerekli bulmuyorum açıkcası.

C ve D,E,F, isimli butonların sonuçlarını ise sanırım yukarıda ters yazmışım. Doğru sonuçlar ve büyük listebox sekmesinde görünmesi gereken filtreleme aşağıdaki gibidir. Başlıklar çok fazla ve uzun olduğu ve sığmayacağı için boş olan sütunları fotoda gösterme gereği duymadım.

Bu filtrelemeler sonrası;

1700708407885.webp

listbox 1 aşağıdaki gibi sonuçları veriyor.

1700708446175.webp

yukarıda "C" isimli option buton tiklendiğinde sonuç;

1700708502925.webp

yukarıda "D,E,F," isimli option buton tiklendiğinde sonuç;

1700708540617.webp

Bu sonuçlar için yukarıda option buton kullanmamın nedeni mantık olarak aşağıda açmış olduğum textboxları yukarıda tekrar açmamak. Tabi bunun kodlama kısmını amatör olarak başladığım bu yolda şu an için yazabilmem çok mümkün görünmüyor. Ama çabalıyorum bunu bilin. Hatta eğer mümkün ise kodları basit bir biçimde yani bir amatörün anlayabileceği şekilde yazabilirseniz minnettar olurum. Ki bende mantığını yürüterek kendimde bir şeyler yapmaya çalışabileyim.

Saygı ve sevgilerimle,

@cesur hocam tekrar merhaba,

Aşağıdaki gibi filtrelemeler yapıldığında alttaki büyük listbox da başlıklar çıkmıyor.

1700769716411.webp

ve filtreleme verileri eksik yazılıp hesaplama yaptırıldığında aşağıdaki hatayı veriyor.

1700769906229.webp

Bunun yerine bir uyarı yazısı eklememiz mümkün müdür? " Lütfen veri girişini tamamlayın" gibi...

Herhangi bir hesaplama yapılmadığında ise hesaplama toplamı 0$ olması gerekirken Label10 ismi kalıyor. Birde tutarlara $ eklememiz ve sağa hizalamamız mümkün müdür ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar

• 1700769997738.webp
    1700769997738.webp
    360 bayt · Görüntüleme: 1
Merhaba,

1-Herhangi bir filtreleme yapıldığında büyük listbox da başlıklar çıkmıyor.

2-Hesaplamalar sonrası gelen toplamların başlıkları küçük listbox da çıkmıyor.

3-Aşağıda filtreleme için D,E,F, ye değer girilmediği ve yukarıdan D,E,F, option butonu seçildikten sonra hesaplatma yapıldığında hata mesajı çıkıyor.

4-Userformu ilk açtığınızda hesaplatma yapılmadığı taktirde 0$ görünmesi gerekirken Label10 ismi duruyor.

Syg,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...