V

Çözüldü Koşullu Biçimlendirme Formül Yardım

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hücreye girilen rakam hücrenin başvurduğu başka hücrede rakam "0" veya "0" dan az olduğunda, hücreye rakam girdiğinizde, "ÜRÜN BİTTİ" diye ikaz edecek.
Yani, hücreye rakam girdiğimizde, hücre başvurduğu hücrede rakam "0" sıfıra düştüğünde, sıfır olduğunda, malzeme olmadığı için siz hücreye rakam yazdığınızda, " ÜRÜN BİTTİ" diye ikaz yazısı çıkacak, koşullu biçimleme ile bu işlemi yatırmak, kırmızı zemin ve beyaz yazı ile dikkat çekilmesi işlemini yaptırabilir miyiz ? HATTA mesaj msgbox olarak çıksa daha güzel olur.
ÖRNEK dosyada, yardım konusu detaylı açıklanmıştır. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

Konu sayfasında 1'den fazla belge var.
Benim eklediğim belgeyi indirip onun üzerinde deneme yapın.
VERİ DOĞRULAMA YOK derken açılır listeyi kast etmiyorsunuz umarım.
Çünkü dosyada böyle bir şey yok.

Dosyada olan VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL bölümüne uygulanmış formül var sadece.
Bahse konu formül de bu formül zaten.

Sorun yaşıyorsanız, ekleyeceğiniz bir belge üzerinden açıklayın.
Sayın Hocam, öğrenmek ve bilmek açısından soruyorum, sizin dosyanızı ekliyorum, burada bahse konu işlemleri göremiyorum. Eğer varda görmüyorsam onu da bilmek isterim. Yani, sorunu bilmek adına soruyorum. Kontrol ederseniz memnun olurum, saygılar...

Ekli dosyalar

52779

Ayrıca hocam, işlemde malzeme eklenince aynı uyarıyı vermemesi, işlemi yapması için ne yapabiliriz. Yani, stok artınca, hala aynı uyarıyı veriyor. Bu konuda ki sorunu çözersek çok memnun olurum.
Selamlar,
Stok artınca hala aynı uyarıyı veriyor ifadesini açıklar mısınız? Anlamlandıramadım... Kusuruma bakmayın....
-- Sayfa2 deki Stok adetlerini (miktarlarını) arttırdığınızda mı... demek istediniz....

Malzeme cinslerindeki ya da Adı Soyadı satırlarındaki artış - azalış şeklindeki değişimler için Dinamik alanlar tanımlanabilir.... Diğer bir deyişle zaten tanımlı olan alan ve sonuc ad tanımlamaları şu haliyle statiktir. Bu ad tanımlamalarını dinamik alan olacak şekilde revize edebiliriz...

1 saat içerisinde, duruma yönelik hazılanmış yeni bir dosya eklerim... Stok artınca, ifadesini örnekle açıklarsanız onu da eklemeye çalışırım...

Boş hücrelere, kendi sütununda 2'nci satırdaki sayıyı (sarı zeminli)
EKSİye düşürcek sayı yazmayı denediniz mi?
Örneğin D9'a 1 yazmayı veya E6'ya 22 yazın bakalım.

Konu sayfasında 1'den fazla belge var.
Benim eklediğim belgeyi indirip onun üzerinde deneme yapın.
VERİ DOĞRULAMA YOK derken açılır listeyi kast etmiyorsunuz umarım.
Çünkü dosyada böyle bir şey yok.

Dosyada olan VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL bölümüne uygulanmış formül var sadece.
Bahse konu formül de bu formül zaten.

Sorun yaşıyorsanız, ekleyeceğiniz bir belge üzerinden açıklayın.
Üsdtadım, 10 numaralı pencerede eklediğiniz excel dosyasını indirdim. ve buraya tekrar ekledim. 19 nolu mesajda yazdığım üzere
ad tanımlama ve veri doğrulama göremedim.

Ekli dosyalar

22 no lu mesajda belirttiğim üzere
alan ve sonuc ad tanımlamaları dinamik alan olarak tanımlandı
** p ad tanımlaması ile, tarihlerin olduğu sütunda, tarihler baz alınarak listenin son dolu satırına göre listedeki satır adedi
(10000 satır üzerinden) hesaplanır
** q ad tanımlaması ile, KALAN yazan satırda, Kalan Miktarlar baz alınarak listenin son dolu sütununa göre listedeki sütun adedi
(Q sütununa kadar) hesaplanır.
Bak Formüller >> Ad Yöneticisi

Ayrıca Listedeki TOPLAM satırı üst satırlara taşındı. Dinamik alanlarda kolaylık sağlaması açısından....
Üst satırlarda formüllere de bakarsınız.... Koşullu biçimlendirmede de formüle ilaveler yapıldı...

Neyi nasıl amaçladığınızı bilemediğimden, alan dışında kalan sütunlar da şu anda görünür durumda....

Dosya ekte..... incelersiniz....

Ekli dosyalar