V

Çözüldü Koşullu Biçimlendirme Formül Yardım

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hücreye girilen rakam hücrenin başvurduğu başka hücrede rakam "0" veya "0" dan az olduğunda, hücreye rakam girdiğinizde, "ÜRÜN BİTTİ" diye ikaz edecek.
Yani, hücreye rakam girdiğimizde, hücre başvurduğu hücrede rakam "0" sıfıra düştüğünde, sıfır olduğunda, malzeme olmadığı için siz hücreye rakam yazdığınızda, " ÜRÜN BİTTİ" diye ikaz yazısı çıkacak, koşullu biçimleme ile bu işlemi yatırmak, kırmızı zemin ve beyaz yazı ile dikkat çekilmesi işlemini yaptırabilir miyiz ? HATTA mesaj msgbox olarak çıksa daha güzel olur.
ÖRNEK dosyada, yardım konusu detaylı açıklanmıştır. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

Koşullu biçimlendirmeyle hücreye değer yazdıramazsınız. En fazla hücre/yazı rengi değiştirebilirsiniz.
İsteğinizin tam karşılığı(koşula göre hücreye METİN yazdırmak) ancak makro kullanarak yapılabilir.

Bunun yerine alana, ürün bazında, üstten aşağı doğru en fazla diğer sayfadaki kadar sayı yazılabilmesine izin vermek,
fazlasının yazılmasını engellemek düşünülebilir.

-- Sayfa1'de D4:J15 arasını seçin;
-- Bu alan seçili durumdayken VERİ >> VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL kısmına aşağıdaki formülü uygulayın.
-- VERİ DOĞRULAMA ekranındaki HATA UYARISI kulakçığında
uygun bir hata mesaj metni (örneğin; STOKTA bu kadar ürün YOK. SARI zeminli hücreye bakınız.) yazabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Sonra da; alandaki sayıları silip, elle sayılar yazın.
Toplamın stoktan fazla olmasını sağlyacak sayı yazarsanız bir uyarı alırsınız ve sayıyı değiştirmeniz istenir.

.

Hocam, teşekkür ederim. Bu işlemi, makro ile yapsak ve msgbox ile aynı mesaj verdirebilir miyiz ? Yani, hücreye rakam girdiğimizde, başvurduğu hücrede rakam 0 veya daha az ise msgbox devreye girip "ÜRÜN BİTTİ" gibi mesaj verdirsek... teşekkürler...

Sayın Ömer BARAN
üstadım,
Koşullu biçimlendirmeyle hücreye değer yazdıramazsınız. En fazla hücre/yazı rengi değiştirebilirsiniz.
İsteğinizin tam karşılığı(koşula göre hücreye METİN yazdırmak) ancak makro kullanarak yapılabilir.

Bunun yerine alana, ürün bazında, üstten aşağı doğru en fazla diğer sayfadaki kadar sayı yazılabilmesine izin vermek,
fazlasının yazılmasını engellemek düşünülebilir.

-- Sayfa1'de D4:J15 arasını seçin;
-- Bu alan seçili durumdayken VERİ >> VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL kısmına aşağıdaki formülü uygulayın.
-- VERİ DOĞRULAMA ekranındaki HATA UYARISI kulakçığında
uygun bir hata mesaj metni (örneğin; STOKTA bu kadar ürün YOK. SARI zeminli hücreye bakınız.) yazabilirsiniz.

Kod:
(1 satır)

Sonra da; alandaki sayıları silip, elle sayılar yazın.
Toplamın stoktan fazla olmasını sağlyacak sayı yazarsanız bir uyarı alırsınız ve sayıyı değiştirmeniz istenir.

.
Sayın Ömer BARAN üstadım
Excel2003 de -- Sayfa1'de D4:J15 arasını seçtim, kodu özel alana yapıştırdığımda ; "veri geçerli kılma ölçütü için diğer çalışma sayfalarına ya da çalışma kitaplarına yapılan başvurular kullanamazsınız." uyarısı almaktayım.
Bu durum için acaba formüldeki sayfa2 ye atıf yapılan alan revizemi gerekir. Yardımcı olur musunuz?

Ömer hocam, maalesef KMLZDMR arkadaşın atıfta bulunduğu hata uyarısını ben de aldım ve çözemedim. Örnek dosya üzerinden gösterme imkanınız var mı ? saygılar...

Başka sayfadaki alan olma durumuna hiç bakmadım doğrusu.
O halde; formülün atıf yaptığı diğer sayfadaki alan için AD TANIMLAMASI oluşturun.
Formüldeki ilgili kısma da kullanılan ADı yazarsanız hata oluşmaması gerekir.
.

Merhabalar;
Alternatif olarak makro ile yapılmak istenirse
-- Sayfa1 isimli sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodları ekleyiniz.
VBA:
(47 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Ben de bir Alternatif eklemek istedim.

Veri doğrulama kullanımında, değerleri manuel yazdığınızda problem olmaz ve hata mesajını alırsınız. Ancak, değerleri kopyala - yapıştır yoluyla yaptığınızda ise hata mesajı gelmez. Bu durumu önlemek amacıyla makro ile çözüm önerisinde bulunmak istedim...

1614123386705.webp

Resimde de görüleceği üzere, E7 hücresindeki 9 değerini F11 : J13 alanına kopyaladım ve F2, G2, H2 ve J2 hücrelerindeki değerler NEGATİF değerlere geldi ve bu hücreleri NEGATIF yapan değerler ise KIRMIZI dolgu ile gösterildi (Koşullu Biçimlendirme)
Aynı zamanda bir HATA mesajı açıldı. Hata mesajındaki Tamam butonuna basıldığında ise giriş yapılan (kopyalanan) değerler silinecektir.

Sayfada tanımlanan alan ve sonuc ad tanımlamaları, makroda kullanılmıştır.
Sayfa kod bölümündeki kod ise

Kod:
(9 satır)

şeklindedir. (Kodda eksiklik / hata varsa da şimdiden kusuruma bakmayın. Neticede acemi makrosudur)

Dosya ektedir... İncelersiniz....

Ekli dosyalar

Merhabalar;
Alternatif olarak makro ile yapılmak istenirse
-- Sayfa1 isimli sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodları ekleyiniz.
VBA:
(43 satır)
Hocam, kod mükemmel ve tam istenildiği gibi çalışıyor. Sadece, işlem yaparken bilgisayardan mı veya programdan mı (kod,formül) kaynaklanıyor bilmiyorum ama bazen işlem duruyor, sayfa, yenileme veya kod sayfasına girip, enter yaparak işlem yapmak zorunda kaldım. Bilgisayarımdan mı kaynaklanıyor, anlamadım. Formüller dahi beklemede kalıyor (!), sayfa yenilendiğinde veya hücreye girip enter yaptığınızda işlem yapıyor. Son bir kez incelerseniz memnun olurum. Saygılarımla...

Selamlar,
Ben de bir Alternatif eklemek istedim.

Veri doğrulama kullanımında, değerleri manuel yazdığınızda problem olmaz ve hata mesajını alırsınız. Ancak, değerleri kopyala - yapıştır yoluyla yaptığınızda ise hata mesajı gelmez. Bu durumu önlemek amacıyla makro ile çözüm önerisinde bulunmak istedim...

1614123386705.webp
Resimde de görüleceği üzere, E7 hücresindeki 9 değerini F11 : J13 alanına kopyaladım ve F2, G2, H2 ve J2 hücrelerindeki değerler NEGATİF değerlere geldi ve bu hücreleri NEGATIF yapan değerler ise KIRMIZI dolgu ile gösterildi (Koşullu Biçimlendirme)
Aynı zamanda bir HATA mesajı açıldı. Hata mesajındaki Tamam butonuna basıldığında ise giriş yapılan (kopyalanan) değerler silinecektir.

Sayfada tanımlanan alan ve sonuc ad tanımlamaları, makroda kullanılmıştır.
Sayfa kod bölümündeki kod ise

Kod:
(9 satır)

şeklindedir. (Kodda eksiklik / hata varsa da şimdiden kusuruma bakmayın. Neticede acemi makrosudur)

Dosya ektedir... İncelersiniz....
Hocam, sizin yaptığınız alternatif çözüm de mükemmel bir düşünce ile hayata geçmiş, elinize, yüreğinize sağlık.., saygılarımla...

Merhabalar Sn. @VolkanCan ;
-- 11 Numaralı mesajdaki kodu güncelledim.

Kodun çalışma şekli şu şekildedir.
-- D4 ile J15 aralığındaki herhangi bir hücreyi Tıkladığınız (seçtiğiniz) zaman;
Formüller Sekmesi Hesaplama Seçeneklerini Elle (Manuel) olarak seçer ve formüllerin çalışmasını durdurur.

> Bu işlem neden gerekli?
2. satırdaki Kalan değer ile Seçtiğiniz Hücreye yazdığınız değer arasında işlem yapması için gerekli.

-- D4 ile J15 aralığı dışında herhangi bir hücreye tıkladığınız zaman da Formüller Sekmesi Hesaplama Seçeneklerini Otomatik olarak seçer.
Bu şekilde formüllerde bekleme olmaz.

Merhabalar Sn. @VolkanCan ;
-- 11 Numaralı mesajdaki kodu güncelledim.

Kodun çalışma şekli şu şekildedir.
-- D4 ile J15 aralığındaki herhangi bir hücreyi Tıkladığınız (seçtiğiniz) zaman;
Formüller Sekmesi Hesaplama Seçeneklerini Elle (Manuel) olarak seçer ve formüllerin çalışmasını durdurur.

> Bu işlem neden gerekli?
2. satırdaki Kalan değer ile Seçtiğiniz Hücreye yazdığınız değer arasında işlem yapması için gerekli.

-- D4 ile J15 aralığı dışında herhangi bir hücreye tıkladığınız zaman da Formüller Sekmesi Hesaplama Seçeneklerini Otomatik olarak seçer.
Bu şekilde formüllerde bekleme olmaz.
Hocam, çok teşekkür ederim. Elinize ve Yüreğinize sağlık... Çok güzel bir çözüm sunmuşsunuz. Saygılarımla...

Konu sayfasında 1'den fazla belge var.
Benim eklediğim belgeyi indirip onun üzerinde deneme yapın.
VERİ DOĞRULAMA YOK derken açılır listeyi kast etmiyorsunuz umarım.
Çünkü dosyada böyle bir şey yok.

Dosyada olan VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL bölümüne uygulanmış formül var sadece.
Bahse konu formül de bu formül zaten.

Sorun yaşıyorsanız, ekleyeceğiniz bir belge üzerinden açıklayın.