E

Çözüldü Koşullarıma şartlarıma uyan değeri bulma

ekselmymin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi akşamlar dilerim,

Şöyle bir excel hesaplama sayfası yaptım.

Screenshot

Bu tabloda 723 (sol üst) yazan yere değerleri ben giriyorum.Buna karşılık kullanılacak çubuk sayısı ve çapı bulunuyor.Bunu bulurken 3 kriterim var ;

1- Minimum çubuk sayısı 3 ve üstü olmalı , tabloda mavi taralı kutucuk olan yer yani en az 3 veya üstü olmalı Screenshot

2-Çubuk çapı en az, tabloda mavi taralı kutucuk olan yer Screenshot

3-Alanı az, veya girilen alana (723) en yakın olmalı , tabloda mavi taralı kutucuk olan yer Screenshot

mesela 723 için uyan kriterler "sığar" olarak belitilmiş ama hepsi kullanılmaz üstte saydığım kriterlere uymalı, Screenshot , 3 fi 18 yani

bunları nasıl otomatik girdiğim değere göre seçtirebilirim ? ,(değerler 723 yerine girilecek).

örneğin 902 için 3 fi 20 seçmeli Screenshot

örneğin 1093 için 3 fi 22 seçmeli Screenshot

bunları seçtirecek/bulacak formülü en basit şekilde nasıl yazabilirim, nedir ?

Beni aşan bir konu olduğu için yardım almak istedim.

teşekkürler

1620422531231.webp

indirme limitiniz 3 diyor, ama üstte de ulaştınız diyor :) hangisi geçerli eğer üstteki ise sabırdan çatlıyacağım :) merak ettim yaptığınızı..

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Ömer BARAN ellerinize sağlık heyecanla indirip inceledim ancak doğru sonuç vermedi, benim aradığım değer daha önce yaptığımız gibi 902 için 942 olan alanı seçmesi ama en küçük alan olan 905'i seçiyor diğer değerler içinde sadece en küçüğü seçiyor ama ben en küçüğü seçmesini istemiyoum :)

örnek

902'ye göre 942 seçmeli ama 905 seçiyor :)

1620426083791.webp

" Formüllerin temel varsayımı M sütunu için kullanılan sayıların 8-32 aralığında çift sayılar olduğudur. " şu cümlenizi anlayamadım

elinize sağlık.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Keşke görsel yerine, mevcut haliyle belgenizi kaydedip, belgeyi ekleseydiniz.
Varsayım cümlemin maksatı şudur, belgenizdeki M sütununda (M10:M22) 8'den 32'ye kadarki ÇİFT sayılar üzerinden
hesaplama yapılıyor idi. Formüllerim de bu sayılara göre hesap yapmak için SATIR(DOLAYLI("4:16"))*2)
kısmı kullanılıyor. Bu formül parçası ilgili hesaplamaları 4'ten 16'ya kadarki sayıların 2 katları olan 8, 10, 12, .....30, 32 için yapıyor.

İlettiğim belgedeki R5 hücresindeki formülü zaten gereksiz uzattığımı fark ettim.
902 değeri için 3 ve 20 değerleri bulunduğuna göre (bunların hatalı olduğunu söylemiyorsunuz)
R5 hücresindeki formül, basitçe =N5*Pİ()*Q5^2/4 şeklinde değiştirilebilir demektir.

Kafam karıştı biraz ama formülü şimdi değerlendirirken fark ettim.
-- Eklediğim belgede, R5 hücresindeki formülü oluştururken "müsaade edilebilir en küçük alan" formülü aklımda kalmış olmalı.
Zira eklediğim belgede R5'deki uzun formül "müsaade edilebilir en küçük alan" değerini buluyor.
-- Bundan bir önce verdiğim cevaptaki =N5*Pİ()*Q5^2/4 formülü ise "en ekonomik alan" değerini buluyor.

"müsade edilebilir en küçük" değer için tablosuz çözüm formülü değil
16 numaralı cevapta verdiğim formül de aynı HATAlı sonucu veriyor.

Bunun sebebi; Q sütununda, 3 (sonuç değer) 'e eşit bir değer oluşmuyor olması.
Tabi işlemin TEKNİK tarafı konusunda bir bilgim olmadığını hatırlatmak isterim.

Bu durumda yani hesaplanan 3 değeri Q sütununda yoksa yapılacak işlemi belirtirseniz,
hata yerine YOK/HESAPLANAMAZ vs neyse bir metin de yazdırılabilir. Bunun için basit bir EĞER formül parçasını
her iki formüle de eklemek yeterli olur. Q sütununda 3 değeri yoksa yapılacak işlem nedir?