C

Çözüldü Kod çalışırken bitene kadar uyarı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cengizhan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Bir işlem yaparken o işlem bitene kadar ekrana uyarı gelmesini sağlayabilirmiyiz mesala uzun bir veride arama yaparken sonucu bulana kadar uyaru versin lütfen bekleyin ... Diye

Bunun için uzun uzadıya bir örnek gereksiz gibi. Kendi belgelerimde böyle bir şeye hiç ihtiyaç da duymadım açıkçası.
Ayrıca şunu hatırlatmak isterim; işlemi uzun sürmeyen kodlamalar için zaten hiç gerekli değil.
Belki internetten bilgi çekme, çok sayıda ve yüksek yoğunluklu veriler üzerinde çalışan ve
kodlama yöntemi olarak da HÜCREDEN OKU/ŞLEMLERİ YAP/SONUCU HÜCREYE YAZ şeklinde bir yapı öngörülmüşse
kullanılabilir.
Mevcut kodlar çoğunlukla çok hızlı sonuç vereceğinden ekrana böyle bir uyarının gelmesiyle işlemin bitip tekrar kapatılması çok anlamlı gelmiyor bana.

Herneyse; basit, üzerinde satece 1 adet LABEL olan bir userform tasarlayın ve
label'in CAPTİON metnini "İşlem Süresince Bekleyin...." gibi bir metin olarak ayarlayın,
ardından asıl işlem makro kodunun başlarında uygun konuma USERFORM1.Show 0 diye bir kod satırı,
asıl makrodaki işlemin tamamlanma aşamasının hemen üstüne de UNLOAD USERFORM1 kod satırı
eklemeniz yeterli olur.

Böylece kodunuz çalışmaya başladığında, üzerinde "Bekleyin" yazılı userform ekrana gelir,
makro çalışmaya devam eder, makro tamamlanmadan önce de bu form kapanır.
Sadece Userform üzerindeki KAPAT düğmesine yönelik, işlem tamamlanmadan kapanmayı önleyici bir ekleme gerekebilir.

Belirttiğim gibi esas olarak böyle bir userform ben hiç kullanmıyorum, ihtiyaç duymadım.
Kod çalışırken ekranda bir şey görüntülemek yerine, kodun hızlı çalışmasını sağlamak daha anlamlı geliyor bana.

.

Sayın @Cengizhan
Daha evvel başka bir soru üzerine hazırladığım bir belgeyi göndereyim dedim. Fikir verecektir.

Bu belgedeki yöntem ise USERFORM yerine bir METİN KUTUSU kullanılması şeklinde.

Belgedeki AKTAR düğmesi alana 100 adet veri yazarken ekran uyarısı işlemi gerçekleşiyor.
AKTAR2 düğmesi ise 100 satırlık veri yazma işlemini, ekran uyarısına gerek kalmayacak hızla yaptığı için
bekleme ekranına gerek kalmıyor.

Denersiniz.
.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...