Q

Çözüldü Kıdem Ödülleri Listesi Oluşturma

Qene

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba saygı değer site üyeleri ve yöneticileri,

Sayın @admin ve sayın @Burhan.cesur tarafından oluşturulan Kıdem Aralığına Göre Tarih Bazlı Sayma ve Giriş Tarihlerine Göre Kıdem Sürelerini Gruplandırma isimli dosyaları oldukça faydalı buldum. Her iki yöneticimize de öncelikle teşekkür ederim. Her iki dosyayı gördükten sonra, ne zamandır yapmak istediğim ama yapamadığım bir ihtiyacım için destek istemeye karar verdim.

Her yıl düzenli olarak çalışanlarımıza kıdem sürelerine göre ödüller vermekteyiz. Çalışanların işe giriş tarihlerinin baz alındığı ödüllendirme için yıl kriterlerimiz şu şekilde:
  1. 15. yılını dolduran çalışanlar,
  2. 20. yılını dolduran çalışanlar,
  3. 25. yılını dolduran çalışanlar,
  4. ..
Kriterimizin ilk seçeneği 15 yılını tamamlamak sonrasında ise her 5 yılda bir yeni bir kıdem ödülü kazanmak.

Çalışanlanların işe giriş tarihleri baz alınarak; içinde bulunduğu yıl referans alınacak şekilde üstteki kriterlere göre çalışan listemden tek bir formülle listeleme yapabilir miyim? Yani her bir kriter için ayrı ayrı formüller değilde, tek bir formülle 15, 20, 25, 30 ... yıllarını dolduran çalışanların listelenmesi. İlave olarak yanlarına kaçıncı yıl oduğu da yazdırılabilirse ve o kıdem süresi için belirlenmiş hediye ismi de yazdırılabilirse çok sevinirim.

Sanırım böyle bir formülü ancak ve sadece bu sitedeki Excel üstadları yapabilir.

Şimdiden teşekkürlerimle.

Çözüm
Merhaba @Qene,

Mesajınız ve sözleriniz için teşekkürler. Sorunuz güzel bir içerik oluşturuyordu.
Biraz geç anladım ama sanırım çözüm için gerekli sonuç elde ettim.

İlk olarak bahsettiğiniz linklerdeki dosyalardan bir tanesinden feyz alarak aşağıdaki gibi bir tablo hazırlandı.

Basit Çalışan Tablosu

Akabinde ise belirttiğiniz şekilde ödüller için bir ödül tablosu hazırlandı.

Ödül Tablosu

Bu bağlamda oluşturulan dosyaya dair sonuca ait ekran görüntüsü ise şöyle oluştu:

Kıdem Ödülleri Listesi Oluşturma

Çözümü indirip inceleyebilirsiniz.
Dosyadaki formülde kullanılan fonkisonlar sadece Excel 365 versiyonlarınca desteklenmektedir.
Umarım istediğiniz böyle bir şeydir.
Ben soruyu birkaç defa okudum. Ama tam olarak ne istendiğini maalesef anlayamadım.
Açıkçası, Örnek bir dokuman da olmadığı için bir şey yapmadım.
(Cevap verip de dokuman ekleyen olursa, hazıra konmak istedim galiba...)

Merhaba @Qene,

Mesajınız ve sözleriniz için teşekkürler. Sorunuz güzel bir içerik oluşturuyordu.
Biraz geç anladım ama sanırım çözüm için gerekli sonuç elde ettim.

İlk olarak bahsettiğiniz linklerdeki dosyalardan bir tanesinden feyz alarak aşağıdaki gibi bir tablo hazırlandı.

Basit Çalışan Tablosu

Akabinde ise belirttiğiniz şekilde ödüller için bir ödül tablosu hazırlandı.

Ödül Tablosu

Bu bağlamda oluşturulan dosyaya dair sonuca ait ekran görüntüsü ise şöyle oluştu:

Kıdem Ödülleri Listesi Oluşturma

Çözümü indirip inceleyebilirsiniz.
Dosyadaki formülde kullanılan fonkisonlar sadece Excel 365 versiyonlarınca desteklenmektedir.
Umarım istediğiniz böyle bir şeydir.

Ekli dosyalar

Çözüm
Burhan hocam çok teşekkür ederim. Gerçekten muazzam bir dosya olmuş.
Elleriniz dert görmesin. Çok fazla veri ile deneyeceğim. Olumsuz bir sonuç olursa haber ederim.

@52779 hocam ilginize çok teşekkür ederim. Harika formüllerinizden feyz almış olmak çok büyük mutluluk benim için.
Dosyada sadece küçük bir nüans var, düzeltme için müsait olduğunuzda desteğinizi rica ederim. 15. yıldan sonra her 5 yılda bir listeye veri gelmesi gerekmektedir. Yani 16,17,18,19. yıllar gelmeyecek. Aynı şey 21,22,23,24. yıllar içinde geçerli.

Çok teşekkür ederim.

Her iki dosyayı gördükten sonra, ne zamandır yapmak istediğim ama yapamadığım bir ihtiyacım için destek istemeye karar verdim.
Kriterimizin ilk seçeneği 15 yılını tamamlamak sonrasında ise her 5 yılda bir yeni bir kıdem ödülü kazanmak.
Anlayamadığım noktalardan birisi bu idi. (Ya da benim Türkçe bunu anlamaya yetmedi sanırım)

Bu sistemin ilk defa yapılacağını 1. alıntıdan getiriyorum.
2. alıntıdan ise, evet her 5 yılda bir olacağını getiriyorum.

İkilemde kaldığım için de, ilk defaya yönelik bir liste hazırlamıştım. 15 - 16- ... - 19 yıllara 1. hediye verilir. Sonra 20. yıllarını doldurmaları beklenir. Aksi takdirde 15. yıllarını dolduranlar 1. Hediyelerini alır. 16 -- 19 yıllar hediye almadan 20. yıllarını beklerler. (Garip bir durum olmaz mı?)

Ben de sisteme bir başlangıç yapalım, 2. uygulamasında istenilen düzene getirilir demiştim.

Neyse...
Formülde,
f;FİLTRE(YATAYYIĞ(b;c);c>14) kısmında koyu yazılan c > 14 kısmını düzenlemek yeterli olacaktır.
Düzenlemeyi şu şekilde yapın.

f;FİLTRE(YATAYYIĞ(b;c);ESAYIYSA(KAÇINCI(c;L6:L15;0)))

Not :
** Bu durumda, sayfadaki en sağdaki Adetler kısmının da düzenlenmesi gerekecektir. (Ya da komple silebilirsiniz.)
O5 hücresine de şu formülü yazın.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

İşlem tamamdır hocam. Benim Türkçe'de çok başarılı değil, anlatmakta zorlandığım bir konu oldu açıkçası ama günün sonunda destekleriniz sayesinde çok özel bir içeriği sahip oldum.

Umarım sitemizdeki diğer arkaadaşlarımızda faydalanır.