F

Çözüldü Karşıdaki değeri alma Yardım

fatalmen333

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın hocam @PriveT

yapılacak sekmesinde yazdım düzenlediğimiz dosyayı ufak birişlem kaldı yardımcı olur musunuz kısaca burada da değineyim sarı alanda ki değerin emen solundaki değer büyük ise ben üstte kırmızı alan B yazınca o değerin karsısındakii değerler gelsin aynı şekilde deki K yazınca gelsin

Ekli dosyalar

Sayın hocam @PriveT

yapılacak sekmesinde yazdım düzenlediğimiz dosyayı ufak birişlem kaldı yardımcı olur musunuz kısaca burada da değineyim sarı alanda ki değerin emen solundaki değer büyük ise ben üstte kırmızı alan B yazınca o değerin karsısındakii değerler gelsin aynı şekilde deki K yazınca gelsin

Öncelikle merhaba...
Size tavsiyem isme hitaben soru sormayınız ki diğer üyeler de sorunuzla ilgilensin. Hitap ettiğiniz kişi uzun süre müsait olamayabilir ve sorunuzun cevaplanması uzun sürebilir.

Sorunuza gelince, yapılacak sayfasında I:O sütunlarındaki değerler, kırmızı alana B yazdığınız için formülle gelmesi gereken değerlerin manuel yazılmış hali mi?
Eğer öyleyse o değerler normalde neredeydi? Nereden getirildi?
Değilse de daha açıklayıcı bir örnek dosya ekleyin lütfen. Yoksa yine uzadıkça uzayacak bu karşılıklı anlama yazışmaları.

Peki hocam hemen düzenliyorum ı:eek: arası veriler a:g den alacak yani d de olan değeri baz alıp ben B yazınca D de ki hücre solunda ki değer ile karşıdaki değer gelsin hocam ı:eek: ile arası ben manuel yazdım hocam ondan orası oto gelecek
Ben de öyle düşünmüştüm ama I:O arasındaki 6,96 - 2,38 - 2,01 değerlerini A:G arasında göremedim.
Bu yüzden de halen anlamış değilim.
Bir hata olmasın verdiğiniz bilgide?

Hocam orayı manuel yazmıştım şimdi d de sarı olan kısım varya sonuç da değştiğği zaman orası da değişiyor orası baz alınacak bakın manuel yazdığım 3.05 ama d olan satır sarı kısım 1. 08 sayın hocam

Hocam orayı manuel yazmıştım şimdi d de sarı olan kısım varya sonuç da değştiğği zaman orası da değişiyor orası baz alınacak bakın manuel yazdığım 3.05 ama d olan satır sarı kısım 1. 08 sayın hocam

Tamam, sarı kısımda anlamadığım birşey yok zaten.
Anlamadığım şey tekrarlıyorum:
I:O arasındaki 6,96 - 2,38 - 2,01 değerlerini A:G arasında göremedim.
6,96 - 2,38 - 2,01 bunları nereden bulduk?
Formül nereye yazılacak?
K yazınca 2'den küçük, B yazınca 2'den büyük rakamları Neredeki değerlerden alacağız formülle?
Örnek dosyanız bunları içersin lütfen. Yoksa isteğinizi anlayıp yardımcı olabileceğimi sanmıyorum.

Tamam, sarı kısımda anlamadığım birşey yok zaten.
Anlamadığım şey tekrarlıyorum:
I:O arasındaki 6,96 - 2,38 - 2,01 değerlerini A:G arasında göremedim.
6,96 - 2,38 - 2,01 bunları nereden bulduk?
Formül nereye yazılacak?
K yazınca 2'den küçük, B yazınca 2'den büyük rakamları Neredeki değerlerden alacağız formülle?
Örnek dosyanız bunları içersin lütfen. Yoksa isteğinizi anlayıp yardımcı olabileceğimi sanmıyorum.
Tamam hocam o dediğin kısım sarı alanda ki değer değiştirse orası da değişiyor dediğin değerler 3.05 ait isterseniz sonuç da 1.08 yerine 3.05 yazın gelecek hocam

Tamam hocam o dediğin kısım sarı alanda ki değer değiştirse orası da değişiyor dediğin değerler 3.05 ait isterseniz sonuç da 1.08 yerine 3.05 yazın gelecek hocam
Keşke en başta oraya 3,05 yazmış olsaydınız da bu kadar gereksiz vakit kaybı ve kafa yorma yaşamasaydık.
Henüz müneccimlik mertebesine erişemediğim için orada 1,08 yazdığı halde sizin 3,05 yazmış gibi işlem yaptığınızı ve aklınızdan gecenleri anlayamıyorum malesef.

Tamam, 3,05 yazdım, gelen 3 satırdan 2.'si sizin verdiğiniz değerleri içeriyor.
Şimdi B yazınca nereye hangi değerler, K yazınca hangi değerler gelmesi lazım?
Bir de bunu açıklayabilirseniz anlayıp çözüm üretmeye çalışabilirim.

Sarı alandaki değerin hemen solunda ki değer ve onun karşısında ki değerli yani sıra eğer b ise hepsi sağlı sollu hocam

Özür dilerim anlatamadım
B yazarsam 2'den büyükler, K yazarsam 2'den küçükler yazmışsınız dosyadaki soruda.
Ama değerlerin hepsini yazmışsınız.
Burada B ise hepsi diyorsunuz. Eğer bu belirttiğiniz doğruysa K yazınca ne yazılacak?

Üstat şimdi şöyle b yazınca mesela d de 1.08 var eğer 1. 08 yani 2 den küçük olanlar k ile 2 den büyük olanlar b ile solunda ve sağında ki tüm değerler gelsin ama baz alacağımız kısım d deki sayının hemen solunda ki sayo

Hocam benim eksikliğim kusura bakmayın lütfen 🙏 ama olmamış

Şimdi siz tek tek baz almışsınız ama demek istediğim şimdi d deki değer baz alınıp eğer d min solunda ki ilk değer b yazmış isem 2 den büyük ise o satır komple gelsin sol ve sağlı olarak gelsin tüm satır değer yani baz alınacak kısım d deki sarı alan da olan değerden küçük büyük olarak hemen solundaki değeri baz alsın

Hocam benim eksikliğim kusura bakmayın lütfen 🙏 ama olmamış

Şimdi siz tek tek baz almışsınız ama demek istediğim şimdi d deki değer baz alınıp eğer d min solunda ki ilk değer b yazmış isem 2 den büyük ise o satır komple gelsin sol ve sağlı olarak gelsin tüm satır değer yani baz alınacak kısım d deki sarı alan da olan değerden küçük büyük olarak hemen solundaki değeri baz alsın
Değer 3,05 iken ve kırmızı bölgede B yazılıyken tablonun olması gerektiği halini manuel olarak yapıp yollayın lütfen. Aynı şekilde K olursa ne olacak onu da ikinci bir örnek dosya veya bunlardan ayrı bir yerde anlayacağım şekilde ayırtıp belirterek...

Hocam
Sayın PrivT hocam Özür dilerim.
Arkadaşımız sanırım Sarı alandaki sayıdan büyük olanlar, küçük olanlar şeklinde getirilmesini istiyor.
Hocam olmamış ben ekledim yani b ise K ise örnek dösya attım tekrar attığım dosya bakar mısınız

Ekli dosyalar