K

Soru İlgili Aydaki Kritere Göre Tatil Günlerini Bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Merhaba,
Ekli dosyada detayla açıklama ve soru oluşturulmuş olup
Soru1: D3 HÜCRESİ: D1> Yıl D2> Ay olmak üzere D3 hücresine seçilen ayın gün sayısı gelecek. Şubat ayları 28,29 bulacak tabiki
Soru2: H2 HÜCRESİ: d1 ve d2 deki yıl ve ay sayısına ve K3 hücresindeki seçime göre (Hafta Sonu tatil: günlerine göre) ilgili aydaki hafta sonları sayısını bulacak
Örnek: Ağustos ayında K3 hücresi Cumartesi+Pazar seçilmişse: H2 hücresine 5+4=9 sayısını; K3 Pazar seçilmiş ise 4 sayısını bulacak
Soru3:H3 hücresinde d1 ve d2 deki yıl ve ay sayısına göre Gn Tat. + Uls.+ Dini Bayram günleri toplam sayısı gelecek
Soru4 ve Soru5 için aşağıda ve ekli dosyada açıklama bulunmaktadır.
ilgili yıl ve aydaki ve hafta tatili ve Yıllık İzin için geçerli hafta tatil günleri dikkat edilecek
kriter olarak kişinin kullandığı izin tarihleri aralığındaki tarihler dikkate alınarak net yıllık izin gün sayısı ve ilgili aydaki yıllık izindeki aralıktaki hafta tatil gün sayısını bulmak gerekli.

Excel 2003 kullanmaktayım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Öncellikle vaktim müsait olmadığı için ilk etapta 1 sorunun cevabı;

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

2 sorunun cevabı

C4 hücresine =TARİH(D1;D2;1)
C5 hücresine =SERİAY(C4;0) yazın.

H2 hücresine

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

3,4,5 nolu sorularında bir zorluğu yok ama şablon çok karmaşık hazırlanmış. Soruları sırasıyla revize edersiniz, takibi daha kolay olur.

Hala DOSYA BOZUK olarak sonuç alıyorum. Yüklediğiniz dosyayı indirerek siz de bir kontrol edin isterseniz.
Belgeyi bir de sıkıştırmadan (belge kapalıyken) ekler misiniz?

-- H2 hücresi için alternatif olarak aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(SATIR(DOLAYLI(TARİH($D$1;$D$2;1)&":"&SERİAY(TARİH($D$1;$D$2;1);0)));2)>EĞER(ESAYIYSA(BUL("+";$K$3));5;6)))
-- H3 hücresi için ise aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=TOPLA.ÇARPIM(((Tatil!$A$2:$A$209>=TARİH($D$1;$D$2;1))*(Tatil!$A$2:$A$209<=SERİAY(TARİH($D$1;$D$2;1);0)))-((Tatil!$A$2:$A$209>=TARİH($D$1;$D$2;1))*(Tatil!$A$2:$A$209<=SERİAY(TARİH($D$1;$D$2;1);0))*(ESAYIYSA(BUL("Arefe";Tatil!$B$2:$B$209)))/2))

Ancak, bu tür hesaplamalarda karşınıza çıkacak özel bir durum da;
bayram/resmi tatil listesindeki tarihlerden bir kısmının Cumartesi veya Pazar gününe denk gelmesi durumudur.
Diğer bir husus da, tıpkı Ramazan ve Kurban Bayramlarında olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının öncesindeki günün de
yarım gün tatil olduğunu gözönünde bulundurmanızda yarar var ( Bkz: 2429 Sayılı Kanun Madde: 1 ).

C.tesi / Pazar olmayan bayram/resmi tatil gün sayısını mı hesaplamak istiyorsunuz,
yoksa bayram/resmi tatil olmayan C.tesi/Pazar günü sayısını mı hesaplamak istiyorsunuz?
Zira örneğin 2019 Ağustos ayındaki resmi tatillerden 10.08.2019 Arefe ve aynı zamanda C.tesi,
11.08.2019 tarihi de Kurban Bayramının 1'inci günü ve Pazar.
Hesaplamalarınızda bu iki günün durumunu netleştirip, hangisinin hangi tarafa dahil edileceğini net ifade etmenizde yarar var.

Ayrıca; AC:AV sütun aralığındaki gibi bir yapı yerine tek bir sayfada ve tüm kişilerin kullandığı izinleri
AD SOYAD (doğrusu TC Kimlik No) ve başlangıç/bitiş tarihleri olacak şekilde alt alta kaydedeceğiniz ayrı bir sayfa
(izin kayıt sayfası) oluşturup, hesaplamalarınızı bu sayfa üzerinden kişi bazlı yapmanız daha pratik olur diye düşünüyorum.
Ms.Excel'i kullanırkan tüm kayıt/işlem ve sonuçları tek bir sayfada tutmak/yapmak yerine, işlem/kayıt türüne göre
veri tabanı mantığıyla ayrı sayfalarda/alanlarda yapmak belgenizin kontrolü ve sağlıklı çalışması bakımından da yerinde olur.

Sayın Ali Kırksekiz teşekkür ederim. Sizin 3,4,5. sorulara cevabınızı merak ediyorum.

Sayın Ömer Baran Üstadım. İzin konusundaki yarım günleri (arefeler) önemli tabiki...
Bayram ve Genel Tatillerin Cumartesi ve/veya pazar günlerine denk gelmesi tabiki önemli...
Benim tablomda esas olan izin takibi değil. Tablonun orjinalinde diğer bazı sütunlarda kişinin aylık çalışma saatleri toplamı var. Bu değere göre Sigorta prim günü
tespit etmek istiyorum. Kişinin tatil günlerinde saat işlemiyor.Ama izinli günler olduğu için çalışılmış gibi prim günü oluyor.
Dolayısı ile kişinin AC:AV sütununda izin başlama bitişlerini yazıyorum. Bunu aynı tabloda yapmak şart olmayabilir. Başka sayfaya da oluşturdum.
İş kanununda işçinin izin hakkı net olarak belirlenmiş durumda. Tatil günleri sayılmıyor. Ancak ince bir konu Cumartesi günü yıllık izinde sayan var saymayan var. Bunun için J2:K3 alanında işyerinin hafta tatil günleri hangisi, Yıllık izinde sadece pazar mı yoksa Cum+Pzr mı olacak işarete göre G16:G27 aralığa Kişinin İlgili aydaki (D2) NET Yıllık izin Gün sayısı D2 deki aya tekabül eden belirlenecek.

Örnek 20 satırda AE20:AF20 de 02.08.2019-04.08.2019 , AG20:AH20 de 09.08.2019-03.09.2019 8. aya tekabül eden izin kullanımı var. 7, ve 9, ayları yazacağınız formülde dikkate almayacak....
a) 02.08.2019-04.08.2019 için: 02.08- Cuma , 03.08- Cumartesi, 04.08- Pazar olduğunda K2 hücreside Pazar seçili ise: Net izin gününe 2 gün hesaplar
eğer K2 hücresi Cumartesi+Pazar seçili ise: Net izin gününe 1 gün hesaplar
b) 09.08.2019-03.09.2019 için: 8. ayda 10.08. Cumart. arefe, 11.08 Pazar bayram,, 12.08. Bayram, 13.08 bayram, 14.08. Bayram
30.08. cuma Uls Bayram olup K2 hücresi Pazar seçili olarak: 18 ve 25. günler pazar olup Net izin günleri : 9, 10 (1/2 gün), 15,16,17,19,20,21,22,23,24,26,27,28,29,31 = 15,5 gün NET İZİN hesaplanır.
K2 hücresi Cumartesi+Pazar seçili olarak: 18,19 ve 25.26 günler pazar olup Net izin günleri : 9, 10 (1/2 gün), 15,16,17,20,21,22,23,24,27,28,29,31 = 13,5 gün NET İZİN hesaplanır.

K2 Pazar seçime göre a+b= 2 + 15,5=17,5 Gün yazmalı.
K2 Cumartesi+Pazar seçime göre a+b= 1 + 13,5=14,5 Gün yazmalı.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer BARAN üstadım. Çok Güzel bir çalışma yapmışsınız. Teşekkür ederim.
Ancak düzeltilmesi ve eklenmesi gereken bazı hususlar var:

Benim tablomdaki J2:K2 "İzin hafta Tatili" ile J3:K3 alanındaki "Hafta sonu tatil" ayrı konular olup
sizin tabloda H3 Hafta Tatili Günleri hem Hafta Sonu Tatil hemde İzin hafta Tatili ne etki eden hesaplama yapmaktadır.
Konu şöyle; İzin hafta Tatili konusu: işyeri hafta sonu tatili olarak cumartesi+Pazar 2 gün tatil yapsa da
Yıllık İzin günlerinin hesaplanmasına Bazı görüşlerde, a) "firma cumartesi+pazar hafta sonu tatili yapsa da Cumartesi günü NET yıllık izin hesaplamasında
yıllık izin gününe dahil edilir." der. Bu durumda İzin hafta Tatili" seçimi:" benim örneğimde K2 Pazar seçilmeli.
b) "firma cumartesi+pazar hafta sonu tatili yapsa da Cumartesi günü NET yıllık izin hesaplamasında
yıllık izin gününe dahil edilmez." der. Bu durumda İzin hafta Tatili" seçimi:" benim örneğimde K2 Cumartesi+Pazar seçilmeli.

buna göre sizin tabloda H2:I3 alanın adını "İzinde Sayılacak Hafta Tatil Günleri" şeklinde değiştirilmeli.
Başka alanada K2:L3 alanı olabilir burayada "İşyeri Hafta Tatil Günleri" alanı açılabilir.

İşverenin İşyeri Hafta Tatil Günleri: Cumartesi+Pazar seçili iken İzinde Sayılacak Hafta Tatil Günleri:pazar
seçildiğinde E3 hücresi 9 gün eder.

İzin Hafta Tatili, K2 Cumartesi+Pazar seçime göre; Ab10 hücresi 13,5 gün hesaplamalı sizde 12 hesaplamış.

Benim tablomdaki örnek anlatım için yinelendi.
Örnek 20 satırda AE20:AF20 de 02.08.2019-04.08.2019 , AG20:AH20 de 09.08.2019-03.09.2019 8. aya tekabül eden izin kullanımı var. 7, ve 9, ayları yazacağınız formülde dikkate almayacak....
a) 02.08.2019-04.08.2019 için: 02.08- Cuma , 03.08- Cumartesi, 04.08- Pazar olduğunda
*İzin Hafta Tatili, K2 hücresinde Pazar seçili ise: Net izin gününe 2 gün hesaplar
eğer
**İzin Hafta Tatili K2 hücresi Cumartesi+Pazar seçili ise: Net izin gününe 1 gün hesaplar

b) 09.08.2019-03.09.2019 için: 8. ayda 10.08. Cumart. arefe, 11.08 Pazar bayram,, 12.08. Bayram, 13.08 bayram, 14.08. Bayram
30.08. cuma Uls Bayram olup İzin Hafta Tatili K2 hücresi Pazar seçili olarak: 18 ve 25. günler pazar olup Net izin günleri : 9, 10 (1/2 gün), 15,16,17,19,20,21,22,23,24,26,27,28,29,31 = 15,5 gün NET İZİN hesaplanır.

İzin Hafta Tatili, K2 hücresi Cumartesi+Pazar seçili olarak: 18,19 ve 25.26 günler Cumartesi+pazar olup
Net izin günleri : 9, 10 (1/2 gün), 15,16,17,20,21,22,23,24,27,28,29,31 = 13,5 gün NET İZİN hesaplanır.

İzin Hafta Tatili ,K2 Pazar seçime göre a+b= 2 + 15,5=17,5 Gün yazmalı.
İzin Hafta Tatili, K2 Cumartesi+Pazar seçime göre a+b= 1 + 13,5=14,5 Gün yazmalı.

Malesef uzun anlatımlarınızı anlamakta güçlük çekiyorum.
Benim eklediğim belgede, 2019 AĞUSTOS ayını seçin, belirttiğiniz yeni açılır listeyi başka bir hücreye uygulayın.
Ekleyeceğiniz bu açılır liste seçimine göre sağ tarafta yeni bir sütuna kendiniz formül oluşturarak
hangi gün izin günü, hangi gün çalışma günü olduğunu,
(AK sütunundaki tarih izin tarihleri arasında ise İZİN, değilse çalışma günü sayılacak)
4'üncü satırdan itibaren formül ile elde etmeye çalışın.
Bunu halledince belgenin yeni halini foruma yükleyin, ben de hesaplama formüllerimi, sizin oluşturacağınız formüle göre düzenlemeye çalışayım.
Yani biraz daha az açıklama, biraz daha formül rica ediyorum.

10 mesajdaki sondan ikinci paragraf düzeltildi.
İzin Hafta Tatili, K2 hücresi Cumartesi+Pazar seçili olarak: 18, 19, 25, 26 ve 31. günler Cumartesi+pazar olup Net izin günleri : 9, 10 (1/2 gün), 15,16,17,20,21,22,23,24,27,28,29 = 12,5 gün NET İZİN hesaplanır.

Tekrar merhaba Sayın @KMLZDMR .
Cevabınızda kullandığınız, "GÖRÜŞ" "SEÇİLMELİ" ibareleri net şeyler değil.
11 numaralı cevabımı tekrar okuyup, benim eklediğim belgede yeni bir açılır liste oluşturup, 2019 AĞUSTOS ayı seçiliyken,
AQ sütunundan sonraki uygun sütunda/sütunlarda olmak üzere;
İZİNDEN SAYILACAK GÜN ve İŞYERİ HAFTA TATİLİ günü seçim seçeneklerinin herbirine göre
d isimli kişiyle ilgili olarak Ağustos ayı günlerinin bulunduğu satırlarda olması gereken sonuçları elle yazıp, bu sonuçlara
nasıl ulaştığınıza dair kısa-net cümlelerle açıklama ekleyip belgeyi kaydedin ve foruma yeniden yükleyin ki ihtiyacınızın giderilmesi için
mesafe kat edilebilsin.
Yani olması gereken sonuçları elle yazarken, hafta sonu ve resmi tatil günlerine denk gelen satırlarda o günün izinden sayılıp sayılmadığını gösterip,
bu sonuçlara nasıl vardığınızı, nasıl karar verdiğinizi gün-gün kısaca açıklayın.

İsterseniz bir de; bu mesaja eklediğim ve ilaveler yaptığım yeni belgede,
AS:AV sütunlarına herbir seçenek için İZİNden sayılması gereken günlerin karşısına 1 yazın.

Sonra da elle yazdığınız bu değerleri, H3 hücresindeki seçimi değiştirdiğinizde AN sütunundakinden farklı ise
bu satırların karşısına farklılığın nedenini kısaca açıklayıcı not ekleyin.

Ekli dosyalar

Sayın @KMLZDMR , isteğiniz formüle edilebilir elbette ama;
Cumartesi gününün izinden sayılıp sayılmayacağına ilişkin neden iki ayrı seçim yapmak istiyorsunuz onu anlamadım doğrusu.

Basitçe tek bir hücrede Cumartesi izinden sayılsın/sayılmasın diye bir seçimin yapılmasını yeterli gibi görüyorum.
Yani işyerinin hafta tatili, sadece Pazar ise, Cumartesi neden izinden sayılmasın, işyerinin hafta tatili Cumartesi+Pazar ise Cumartesi neden izinden sayılsın?
.

Sayın Ömer Baran üstadım.
Daha önceki mesajlarda konuyu anlatmıştım. Tekrar gibi olacak, esas olan kural Yıllık izin net hesabında Cumartesi izinden sayılır.
Ancak baz işletmeler hafta tatili cmt+pzr yaptığında işverenlerden bazıları, "Cumartesini net izin hesabına dahil edelim." der.
bazılarıda "Cumartesini net izin hesabına dahil etmeyelim." der.
bu nedenle ikili ayırım gerekli..

(17 mesaj düzenlemesi)
Sayın Ömer Baran üstadım.
Daha önceki mesajlarda konuyu anlatmıştım. Tekrar gibi olacak, esas olan kural Yıllık izin net hesabında Cumartesi izinden sayılır.
Ancak baz işletmeler hafta tatili cmt+pzr yaptığında işverenlerden bazıları, "Cumartesi gününü net izin hesabına dahil edelim." der.
bazılarıda "Cumartesi gününü net izin hesabına dahil etmeyelim." der.
bu nedenle ikili ayırım gerekli..
Hafta tatili cumartesi+pazar olduğu zaman işveren A yıllık izin net gün hesabında Cumartesi gününü net izin hesabına dahil edelim derse,

örnek1- A işyerinde hafta tatil günleri cmt+paz dır. İşyeri uygulamasında Cumartesi gününü net yıllık izin hesabına dahil edilmektedir.
01.09.2019-15.09.2019 arası izin kullanan işçi 12 işgünü net izin kullanmıştır. 3 gün pazar günüdür.

örnek2-B işyerinde hafta tatil günleri cmt+paz dır. İşyeri uygulamasında Cumartesi gününü net yıllık izin hesabına dahil değildir.
01.09.2019-15.09.2019 arası izin kullanan işçi 10 işgünü net izin kullanmıştır. 2 gün cmt+3 gün pazar günüdür.

İşte diyorum ki; işyerinin uyguladığı hafta tatili günlerinin ne olduğunun bir önemi yok ki;
izin hesaplamasında cumartesi dahil edilsin mi edilmesin mi anlamında tek bir seçim hesaplama için yeterlidir.

İşyerinin hafta tatili günleri ister sadece Pazar, ister Cumartesi+Pazar olsun yukarıda belirttiğim TEK SEÇİM izin hesaplaması için yeterlidir.
Ama siz aynı belgede işyerinin uyguladığı hafta tatili günlerini başka işlemlerde kullanacaksanız onu bilmem tabi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...