A

Çözüldü Hücreye Çift Tıklama ile İşlem Yaptırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Merhaba biraz uğraştırıcı bir iş ama yardımlarınızı rica ediyorum

A5 hücresine her tek tıkladığımda C 21 C150 Aarasında gizli satırlardan bir satır açsın tık C22 tık C23 tık C24 Diye devam etsin
A5 çit tıklandığında ise C21 C150 Tamamını açsın

B5 hücresine her tek tıkladığımda da A5 in açtıklarını içeriğini silerek sondan başa doğru gizlesin C24 sil gizle C23 sil gizle C22 sil gizle gibi
B5 Çift tıklandığında-da tamamını silip gizlesin

Çözüm
Daha önce her bir hücre için yazdığım IF bloklarını ayrı ayrı Sub altına alın. Sonra ister buttona atayın, ister kısa yol ile klavyeden çalıştırın. Arttırma makrosunda daha önce kullandığımız target değişkeninide örnekte verdiğim gibi D20 hücresine set etmeyi unutmayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)
Merhaba..
Tek tıklama için sağ click eventini kullanabilirsiniz. Sol click tıklamasına makro atayamazsınız malesef.
VBA:
(26 satır)

Merhaba..
Tek tıklama için sağ click eventini kullanabilirsiniz. Sol click tıklamasına makro atayamazsınız malesef.
VBA:
(26 satır)
Merhaba..
VBA:
(26 satır)
Merhaba Sayın @Selman
Teşekkür ederim her iki komutta problemsiz çalışıyor elinize sağlık
fakat Tek tıklama için sağ click eventi gizlenen satırın C sütunu hücresinin içeriğini silerek gizlemesi gerekiyordu eklene bilir mi

Merhaba Sayın @Selman
Teşekkür ederim her iki komutta problemsiz çalışıyor elinize sağlık
Şöyle bir düzenleme yapılabilir mi
gizli satırı açtırdıkça c sütunundaki değeri de kendisi ekleyerek açabilir mi c21 deki K1 i K2 K3 K4 gibi

Tek tıklama için sağ click eventi gizlenen satırın C sütunu hücresinin içeriğini silerek gizlemesi gerekiyordu eklene bilir mi

Satırı gizlemeden önce içerini silmek için ilgili bölümde şu değişikliği yapınız. K1. K2, .. vs ile iligli sorunuz anlaşılmadı. Örnek dosya paylaşabilirseniz iyi olur.

Kod:
(9 satır)

Merhaba Sayın @Selman
Örnek dosya ektedir satırları gizle göster buton olarak kullanılan hücreler + ve - işaretli hücrelerdir

_ Var olan kodun satırları gösterirken sarı sütunu c21 c119 aralığını da doldurması yapılabilirse c21 de ilk veriyi ben el ile girebilirim hep bu tarz bilgi giriliyor c sütununa

_ satırları gizlerken de yine sarı alanın silinip öyle gizlenmesi

1590664229430.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Dosyanızda başka makrolar olduğu için daha önce önerdiğim ActiveSheet.Rows(i).clearcontents satırı başka olayları tetikleyip programın kitlenmesine sebeb oluyor. Siz sadece K1-K2-K3...K15 ifadelerinin silinip yazılmasını istiyorsunuz?

Dosyanızda başka makrolar olduğu için daha önce önerdiğim ActiveSheet.Rows(i).clearcontents satırı başka olayları tetikleyip programın kitlenmesine sebeb oluyor. Siz sadece K1-K2-K3...K15 ifadelerinin silinip yazılmasını istiyorsunuz?
Merhaba sayın @Selman

_Satırlar açılırken evet ama şunu belirteyim her zaman k1 k2 diye gitmiyor bazen P1 P2 P3 bazen kesim 1 kesim 2 kesim 3 diye olabiliyor o yüzden ilk satırı ben doldura bileyim o satırları açmaya devam ettikçe benim girdiğimi devam ettirsin

_ satırları gizlerken de hücre aralığı belirleye biliyorsanız gizlenen her satırda B : DJ aralığını ve DM: DO aralıklarını silerek satırı gizlerse süper olur
olmuyorsa da sadece acarken doldurduğu gibi sadece C Sütununu silerek gizlese de olur

Merhaba sayın @Selman

_Satırlar açılırken evet ama şunu belirteyim her zaman k1 k2 diye gitmiyor bazen P1 P2 P3 bazen kesim 1 kesim 2 kesim 3 diye olabiliyor o yüzden ilk satırı ben doldura bileyim o satırları açmaya devam ettikçe benim girdiğimi devam ettirsin

_ satırları gizlerken de hücre aralığı belirleye biliyorsanız gizlenen her satırda B : DJ aralığını ve DM: DO aralıklarını silerek satırı gizlerse süper olur
olmuyorsa da sadece acarken doldurduğu gibi sadece C Sütununu silerek gizlese de olur
Sayın @Selman

Change kodunun içinde şuan üzerinde çalıştığımız C sütununa veri girdikçe satırları açıp sildikçe de satırları otomatik gizleyen bölüm var ben o bölümü devre dışı bırakmamışım yazacağınız koda engel olabilir

Problemi anladığım kadarıyla bir şey yapmaya çalıştım. Tam istediğiniz gibi mi emin değilim. Sonuçta sizin daha önce yazdığınız yüzlerce satır kodla bir şekilde etkileşime giriyor. Bu yüzden çeşitli yerlerde Application.EnableEvents = False ile etkileşimi azaltmaya çalıştım ancak bu başka bir hesap problemine sebeb olur mu kestiremiyorum. Aşağıda yapmaya çalıştıklarımı anlayıp kendi kodunuza uyarlamaya çalışınız. Zaten epeyce bir kodlama yapmışsınız, konuya hakimsiniz diye düşünüyorum.

selamlar.

Kod:
(52 satır)

Problemi anladığım kadarıyla bir şey yapmaya çalıştım. Tam istediğiniz gibi mi emin değilim. Sonuçta sizin daha önce yazdığınız yüzlerce satır kodla bir şekilde etkileşime giriyor. Bu yüzden çeşitli yerlerde Application.EnableEvents = False ile etkileşimi azaltmaya çalıştım ancak bu başka bir hesap problemine sebeb olur mu kestiremiyorum. Aşağıda yapmaya çalıştıklarımı anlayıp kendi kodunuza uyarlamaya çalışınız. Zaten epeyce bir kodlama yapmışsınız, konuya hakimsiniz diye düşünüyorum.

selamlar.

Kod:
(52 satır)
Merhaba Sayın @Selman
kodlarınız tam istediğim gibi sizden ricam bu kodları yapısını koruyarak butonla çalışmasını sağlayabilir misiniz

farenin sağ ve sol clık olayı korumalı bir sayfada kullanmak iyi bir fikir değilmiş sayfayı korumaya alınca maus tüm özelliklerini yitiriyor o yüzden butonla kullanmak sağlıklı olacak

Daha önce her bir hücre için yazdığım IF bloklarını ayrı ayrı Sub altına alın. Sonra ister buttona atayın, ister kısa yol ile klavyeden çalıştırın. Arttırma makrosunda daha önce kullandığımız target değişkeninide örnekte verdiğim gibi D20 hücresine set etmeyi unutmayın.

Kod:
(12 satır)

Çözüm
Merhaba sayın @Selman
Elinize sağlık kodlar çalışıyor
öğrenmek için soruyorum cevaplarsanız sevinirim
maus sağ ve sol event lerini artık kullanmadığımız için D20 E20 nin bir önemi kalmamış olması gerekmiyor mu

set target= thisworkbook.worksheets("Imalat").range("D20")
Satır açtırma bloğun da kullandığınız D20 neyi İfade ediyor anlayamadım

keza satır gizleme bloğunu da iç bir ekleme yapmadan bu şekilde sub altına aldığımda çalıştı

Sub Satır_Gizle()
ActiveSheet.Unprotect "1007"

For i = 119 To 22 Step -1
If Not ActiveSheet.Rows(i).EntireRow.Hidden Then
ActiveSheet.Rows(i).EntireRow.Hidden = True
ActiveSheet.Range("B" & i & ":DJ" & i).ClearContents
ActiveSheet.Range("DM" & i & ":DO" & i).ClearContents
Exit For
End If
Next

ActiveSheet.Protect "1007"
End Sub

Merhaba
Satır eklerken ilk satırda sizin elle gireceğiniz değeri alıp bunun sonuna 1-2-3- gibi sıra numarası versin istemiştiniz.
Aşağıdaki kod D20 nın bir satır altı ve solundaki hücrenin değerini alıyor.
ilkDeger = Left(Target.Offset(1, -1), Len(Target.Offset(1, -1)) - 1)

şu şekilde yapmakta mümkündü:
ilkDeger = Left(activesheet.range("C21"), Len(activesheet.range("C21")) - 1)
burada buttonun İmalat sayfanızda olduğunu varsayarak activesheet dedim..

selamlar.

Merhaba
Satır eklerken ilk satırda sizin elle gireceğiniz değeri alıp bunun sonuna 1-2-3- gibi sıra numarası versin istemiştiniz.
Aşağıdaki kod D20 nın bir satır altı ve solundaki hücrenin değerini alıyor.
ilkDeger = Left(Target.Offset(1, -1), Len(Target.Offset(1, -1)) - 1)

şu şekilde yapmakta mümkündü:
ilkDeger = Left(activesheet.range("C21"), Len(activesheet.range("C21")) - 1)
burada buttonun İmalat sayfanızda olduğunu varsayarak activesheet dedim..

selamlar.
Sayın @Selman
açıklamanız desteğiniz için gönülden teşekkür ederim
Dosyamda sizler için küçük benim gibi kodlarla yeni tanışmış birisi için büyük bir sorunum var inanın aynı konu üzerinde herkesin farlı bir fikri olabiliyor
sorunun çözümü için sizinle paylaşmak isterim izniniz olursa

dosyada gördüğünüz kodların %80 Sayın BARAN yazdı gerçekten çok yardımcı oldu ama su an mesajlarıma geri dönüş yapmıyor sanırım kendisini çok yordum
bu sorun çözülmeden dosyayı kullanamıyorum

Estağfurullah, forumlar beni hiçbir zaman yormaz ve konularla zevkle ilgilenirim Sayın @Akif59 , olur mu öyle şey.
Konuyla ilk olarak Sayın @Selman ilgilendiği ve sonuca ulaşılacağından emin olduğum için bu konu sayfasında sessiz kaldım.

.
Merhaba Sayın @Ömer BARAN
Sizi yorduğumu düşündüğüm konu bu değildi sağ olsun @Selman bey bu Konuyu çözdü
B12 DOLUYSA
sağdan soldan eklesin konusuy du küçük bir sıkıntı cıktı o konuda konuyu kapattığımız için özel yazdım siz dönmeyince sizi yorduğumu düşündüm

Merhaba Sayın @Selman
Butonla gizli satırları tek tek göster ve içeriğini silerek gizle çok kullanışlı oldu

ben sizden bunun aynısını gizli tululan ve ihtiyaç halinde açılıp gizlenen sütun aralığı içinde rica ediyorum müsait olduğunuzda yardımcı olur iseniz çok memnun olurum

_sürekli gizli tutulan sütun aralığı AI : DI Aralığıdır ihtiyaç halinde aj ak al gibi butonla tek tek ihtiyacım kadar açabileyim

_Açılan sütunları tekrar gizler iken de
13 satırdan 15 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin
21 satırdan 119 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin
130 satırdan 144 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin
148 satırdan 162 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin
166 satırdan 180 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin
184 satırdan 198 satıra kadar sadece gizlenen sütunun içeriği silinsin

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...