Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sinanuzun

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
1. Excelde A1 hücresi içindeki veri bir kodla A1 Hücresinde yazılı olan metni sayıya çevirip yine A1 Hücresine sayı olarak yazabilir mi ? (başka hücre kullanmadan )

Çözüm
@Selman hocam Excel hücre biçimi "Metin" ise sanırım yine yemiyor.
@sinanuzun kodlarınızın başına sayı olacak sütunun biçimini düzeltme ekleyip, @Selman hocamın verdiği kod parçacağı ile işinizi görebilirsiniz diye düşünüyorum.
Örnek bir dosya ve Access'i eklerseniz, varsayımdan ziyade denemiş oluruz biz de.
Farklı durumlar olabilir ama şöyle bir deneyin.

-- uygun boş bir hücreye 1 yazın ve bu hücreyi kopyalayın.
-- SAYIya dönüştürülecek hücreyi/hücreleri seçin,
-- fareyle sağ tıklayıp ÖZEL YAPIŞTIR seçeneğini seçin,
-- açılacak menüden DEĞERLERİ - ÇARP seçeneklerini seçip TAMAM diye işlemi onaylayın.

Metinden kastınız hücre biçimi mi yoksa sayının metin olarak yazılmış olması mı?
Eğer hücre biçimi ise, Ömer hocamın verdiği yöntem işinizi görür.
Lakin metin olarak yazılan bir sayıyı (beş - 5) sayısal değere çevirmek isterseniz, makro kullanmak gerekir.

Tam olarak sorunum şu : Excelin içine dışarıdan kullandığım bir programın kayıt yaptığı acses veri tabanından bir db dosyasından veri çekiyorum. Acses db dosyası tasarlanırken hücre içeriği metin olarak belirlenmiş. İçinde aslında sayısal veri olan bu db dosyasındaki verileri excele aktarttığımda veriler metin olarak hücre içinde yer almakta. Excelde kullanacağım verinin İlgi sutununu seçip Veri/ Metni sutunlara dönüştür yapmadan veriler sayı haline dönmüyor. Bu yüzden her gün değişen verileri alamka için acsesten çektiğim ve excel içinde yer alan veriyi excelde güncelle dediğimde ne yazık ki her güncellemede yaptığım işlem sıfırlanıyor ve tekrar excel içine çektiğim her sutun için yeniden Veri/ Metni sutunlara dönüştür yapıyorum.

Acses ücreinden db dosyasını tasarım özelliğinden metin olarak belirenmiş hücreyi sayı şeklinde döndürdüğümde bu sefere kullandığım diğer özel program hata veriyor. Sorunu excel içinde veri akışı olurken dönüştürmeliyim ama nasıl ?

Aktarım için bir SQL cümleniz varsa ve tüm kayıtlar gerçekten numeric ise ilgili alanı *1 yapıp aktarın. Örnek Sicil no numeric olsun ama text olarak kaydedilsin, numeric olarak aktarım için:

Select Ad, Soyad, Sicil*1 from Personel

@Selman hocam Excel hücre biçimi "Metin" ise sanırım yine yemiyor.
@sinanuzun kodlarınızın başına sayı olacak sütunun biçimini düzeltme ekleyip, @Selman hocamın verdiği kod parçacağı ile işinizi görebilirsiniz diye düşünüyorum.
Örnek bir dosya ve Access'i eklerseniz, varsayımdan ziyade denemiş oluruz biz de.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...