K

Çözüldü Hücre değerinden kriter aralığındaki eşleşeni bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sayın forumdaşlar,
Hücre değerinden kriter aralığındaki eşleşeni bulma işlemine ilişkin bir tablo ekledim. yardımcı olmanız mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

Formül 1: ekstre1 sayfasındaki verilere göre formül geliştirilecek
K9 dan başlayan K sütununda formül gerekli. Formül T4:T19 aralığında var olan değerleri I9:I999 aralığında bulunan değerler içinde geçen kelimeler var ise var olan / eşleşen satıra eşleşen değeri yapıştıracak.
Örnek: K13 hücresinde bulduğu gibi…
Ya da (başka anlatımla)
K9 dan başlayan K sütununda formül gerekli. Formül,I9:I999 aralığında bulunan değerler içinde geçen kelimelerden T4:T19 aralığında var olanı bulunca var olan / eşleşeni K sütununda I sütunu ile eşleşen satıra değeri getirecek
Formül1
NOT: Asıl belgede bilgilerin olduğu satır ve sütun yerleri farklı olup formüllerin bu değişikliğe uygun olarak yapılması yararlı olacaktır.

Formül 2: ekstre2 ve kriter2 sayfalarındaki verilere göre formül geliştirilecek
S ve T sütunlarındaki değerler farklı sayfada ve formüllerle gelmiş olması haline göre formül düzenlenmesi sağlanmalı.

Ekli dosyalar

@KMLZDMR

ekstre-2 sayfası için şu formülü uygulayın.
Diğer sayfa için bir fark yok, sayfa isimlerini ve alan adreslerini değiştirmeniz yeterli olur.
Aynı sayfadan kontrol yapılacaksa sayfa isimlerine gerek yok elbette ama sakıncası da yok.
Formül dizi formülüdür (CTRL+SHIFT+ENTER) .

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

@KMLZDMR

ekstre-2 sayfası için şu formülü uygulayın.
Diğer sayfa için bir fark yok, sayfa isimlerini ve alan adreslerini değiştirmeniz yeterli olur.
Aynı sayfadan kontrol yapılacaksa sayfa isimlerine gerek yok elbette ama sakıncası da yok.
Formül dizi formülüdür (CTRL+SHIFT+ENTER) .

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Sayın Ömer BARAN üstadım. Çok Teşekkür ederim.

Sayın Ömer BARAN üstadım. Çok Teşekkür ederim.
Sayın Ömer BARAN üstadım,
Konuya çalışırken düzenlenmiş formülü geliştirmek gerektiği ortaya çıktı. Şöyleki;
*T, U, V sütunlarındaki alanda dolu hücreler varsa bu hücreler içinde geçtiği kelimeleri (I)sütunundaki satırlarda bir hücrede varsa K sütununa 'V' 'U' 'T' sütun sırasına göre birleşerek gelecek P12 hücresinde örnek var. Diğer yandan 'U' ve/veya 'V' sütununda değer yoksa (boşsa) sadece T sütunundaki değer aranacak (yani önceki formül işlev yapacak)
* Bir başka husus ise 11. satırda bulunan değerlere dikkat çekmek istedim. I K T sütunları 11. satırdaki örnekte olduğu üzere T11 hücresinde kriter
"HAV. ÜZ. ÜCRET" olmasına rağmen T9 satırında "ücret" kelimesini görünce K11 hücresine "ücret" kelimesi gelmekte. Halbuki buraya
gelmesi gereken "HAV. ÜZ. ÜCRET" olması gerekirdi. Çünkü bire bir eşleşme var. Formül bunu da çözmesi gerekli...
Örnek ekli dosyada "ekstre1" sayfasındadır.

Ekli dosyalar