B

Soru Ham Veri Değişmeden Görünen Ondalığı Otomatik Arttırıp Azaltma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bcyum
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bcyum

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

İşim dolayısıyla sürekli excelle ve sayılarla uğraşıyoruz. Benim ihtiyacım olan ise başlıkta da belirttiğim gibi ham veri değiştirilmeden sayının görünen kısmında ondalık ayarı yapmak.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki sayımız 0,3645875 şeklinde. Ben bunun sadece 0,365 olarak gözükmesini istiyorum. Bunu elle Ondalık arttır, azalt butonu ile yapabiliyorum ancak elimde karmaşık düzende binlerce sayı oluyor. Bunları elle tek tek yapmak inanılmaz bir işkence. Benim istediğim 0,xxx şeklindeki sayılarda üç hane, 1,xx şeklindeki sayılarda 2 hane, 10,x şeklinde ondalık sayılarda tek hane ve 100 ve daha üstünde ondalık hane göstermesini istemiyorum. Mesela öyle bir kod olsun ki şeçtiğim alanda 0, şeklinde başlayan sayıları bulsun ve ondalık azalt, arttır komutunda olduğu gibi hepsinde virgülden sonra üç hane versin.

Bunu excel formülleri ile yapamadım. VBA tarafında da yeterli kod bilgisine sahip değilim numberformat la falan bir şeyler denedim ama sonuca ulaşamadım maalesef. Yardımcı olabilecek olan var mı?

Selamlar,
Koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz.
Verdiğiniz örnekte NEGATİF Sayılar yok. Negatif sayılar için de aynı koşulların geçerli olduğunu varsayarsak,

Örnek olarak, B kolonunda B3 hücresinden itibaren sayılar bulunuyorsa, ( 1 ile 9,99999 arasındaki sayılara uygulanacak)
B kolonundaki ilgili alanı seçin
- Koşullu biçimlendirme
- Formül kullan
=YADA(VE(B3>-10;B3<=-1);VE(B3>=1;B3<10))
formülünü yazın
- Biçimlendirme
- SAYI
Sayı seçip Ondalık adedini 2 yazın.
1 ile 9,999999 arasında olan sayılara 2 basamak değeri ile gösterim yapılır.

Diğer sayılar için de aynı koşullu biçimlendirme metodu ile farklı formüller kullanarak yapılabilir..

Örneği incelersiniz...

Ekli dosyalar

Bu arada şunu da belirtmeliyim, eğer hücrede
0 yazıyorsa gösterim 0,000 şeklinde
0,86 yazıyorsa gösterim 0,860 şeklinde 3 basamaklı olarak gösterilir.
Aynı şekilde
5,4 yazıyorsa 5,40 şeklinde
5 yazıyorsa 5,00 şeklinde
15 yazıyorsa 15,0 şeklinde ..... gösterilir.

Bu şekilde değil de , bu durumlar için Normal şeklinde gösterim istenirse formüllerin düzeltilmesi / eklenmesi gerekmekte...

Selamlar @52779 ve @Ömer BARAN,

Verdiğiniz Koşullu Biçimlendirme ilk uygulamalarımda tam olarak istediğim görevi yaptı. Çok teşekkür ederim. İkinci yorumda bahsettiğiniz durum herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak bazen 0,xxx şeklindeki sayılar çok küçük olduğu için yuvarlama noktasında sıkıntı yaşıyorum ve 0,000 olarak gösteriyor. Bu durumda da mesela sayı 0,001xx şeklindeyse formüller veya kodlar çalışsın ancak 0,0001xxx şeklindeyse olduğu gibi bıraksın istiyorum.

Koşullu biçimlendirme işime yaradı ancak formülümün başkaları tarafından görülmesini pek istemiyorum. O yüzden @Ömer BARAN Beyefendinin yazdığı makroları kullanmayı başarırsam onlarla yoluma devam etmem daha olası gözüküyor. :) Her ikinize de desteklerinizden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum, inanılmaz bir yükten kurtardınız beni. :)

Selamlar @52779 ve @Ömer BARAN,

Verdiğiniz Koşullu Biçimlendirme ilk uygulamalarımda tam olarak istediğim görevi yaptı. Çok teşekkür ederim. İkinci yorumda bahsettiğiniz durum herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak bazen 0,xxx şeklindeki sayılar çok küçük olduğu için yuvarlama noktasında sıkıntı yaşıyorum ve 0,000 olarak gösteriyor. Bu durumda da mesela sayı 0,001xx şeklindeyse formüller veya kodlar çalışsın ancak 0,0001xxx şeklindeyse olduğu gibi bıraksın istiyorum.

Koşullu biçimlendirme işime yaradı ancak formülümün başkaları tarafından görülmesini pek istemiyorum. O yüzden @Ömer BARAN Beyefendinin yazdığı makroları kullanmayı başarırsam onlarla yoluma devam etmem daha olası gözüküyor. :) Her ikinize de desteklerinizden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum, inanılmaz bir yükten kurtardınız beni. :)

Ben teşekkür ediyorum..
İyi çalışmalar sizlere....

Ömer Bey, çok teşekkür ediyorum. Bir talebim daha olacak sizden. Bazı hücrelerde <0,001 şeklinde ifadeler mevcut. Dolayısıyla makro hata veriyor. Bu durumda bizim < işaretini gördüğünde hiç bir şey yapma gibi bir şeyler yazmamız mümkün mü?