P

Çözüldü Fotoğraf çekme konusunda yardıma ihtiyacım var

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan planyoq
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

planyoq

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar eminim bununla ilgili çok örnek vermişsiniz yazmışsınızdır ama gördüğüm örneklerin hepsi dosya paylaşarak anlatmışsınız kurumdan bağlandığım ve dosya indirme durumu engelli olduğu için kendime cevap bulamadım istediğim şey mevcut excel sayfamda C5 hücresine yazdığım dosya numarasını C:\Desktop\FOTO klasöründe arayarak bulduğu resimi O12 hücresine getirmesi kısacası hücrede kimin dosya numarası yazıyorsa onun resmini görmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden ilginiz için teşekkürler

Sayın @planyoq , forumumuza hoş geldiniz.

Örnek belge eklenmesi her zaman en net çözüme ulaşmak için yararlıdır.

Her neyse; C5 hücresindeki verinin elle yazıldığı varsayımıyla aşağıdaki kod işinizi görecektir.
Vereceğim kodda, eklenen fotoğrafın boyutlandırılması işlemi yoktur.

Varsa önce O12 hücresindeki fotoğraf silinir, C5'deki değere göre, ilgili YOLdaki jpg uzantılı fotoğraf O12 hücresine eklenir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(22 satır)

Sayın @planyoq , forumumuza hoş geldiniz.

Örnek belge eklenmesi her zaman en net çözüme ulaşmak için yararlıdır.

Her neyse; C5 hücresindeki verinin elle yazıldığı varsayımıyla aşağıdaki kod işinizi görecektir.
Vereceğim kodda, eklenen fotoğrafın boyutlandırılması işlemi yoktur.

Varsa önce O12 hücresindeki fotoğraf silinir, C5'deki değere göre, ilgili YOLdaki jpg uzantılı fotoğraf O12 hücresine eklenir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(15 satır)
Hocam denedim ama ben beceremedim sanırım hata veriyor bir örnek dosya oluşturdum bir bakabilirseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

Sayın @planyoq , bilgisayarda değilim ve eklediğiniz örnek belgeye bakamıyorum.
Verdiğim kodda bir sorun yok.

Belgeniz açıkken alt taraftan işlem yapılacak sayfanın adına fareyle SAĞ tıklayıp
KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana verdiğim kodu yapıştırın.
Sonra da C5 hücresinde elle, varlığından emin olduğunuz bir fotoğraf belgesinin adını (sicil numarası) elle yazın.
İstenilen işlemin gerçekleşmesi gerekir.
C5'e başka bir sicil numarası yazdığınızda resim değişecektir.

Not: Belgenizin makro içerebilen bir dosya türünde kaydedilmesi gerekir (*.xlsb veya *.xlsm)

.

Sayın @planyoq , bilgisayarda değilim ve eklediğiniz örnek belgeye bakamıyorum.
Verdiğim kodda bir sorun yok.

Belgeniz açıkken alt taraftan işlem yapılacak sayfanın adına fareyle SAĞ tıklayıp
KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana verdiğim kodu yapıştırın.
Sonra da C5 hücresinde elle, varlığından emin olduğunuz bir fotoğraf belgesinin adını (sicil numarası) elle yazın.
İstenilen işlemin gerçekleşmesi gerekir.
C5'e başka bir sicil numarası yazdığınızda resim değişecektir.

Not: Belgenizin makro içerebilen bir dosya türünde kaydedilmesi gerekir (*.xlsb veya *.xlsm)

.
Özür diliyorum benim yaptığım bir hatadan ötürü olmamış boyutlandırma nasıl yapabilirim peki buna ekleme yapmak istesem mümkün mü acaba

@planyoq
Önceki verdiğim kodu güncelledim.
Eklenen resim en x boy olarak orantılanarak yeniden boyutlandırılır ve O12:T31 (çerçeveli alan) birleştirilmiş hücresine sığdırılır.
Sayfayı yenileyerek, kodun yeni halini kullanabilirsiniz.

.

@planyoq
Önceki verdiğim kodu güncelledim.
Eklenen resim en x boy olarak orantılanarak yeniden boyutlandırılır ve O12:T31 (çerçeveli alan) birleştirilmiş hücresine sığdırılır.
Sayfayı yenileyerek, kodun yeni halini kullanabilirsiniz.

.
Hocam çok teşekkürler çok güzel çalışıyor emeğinize sağlık son bir sorum olucak hücredeki verinin elle yazıldığı varsayımıyla kodu hazırlamıştınız ben o dosya numarasını formül ile çağırsam kodda nasıl bir düzenleme yapmam gerekir. O da olsa çok faydası olur açıkçası şimdiden ilginiz için teşekkürler

O formülün atıf yaptığı (formül sonucunu etkileyen) hücreler bilinirse,
işlem o hücrelerden birinde değişiklik olduğunda tetiklenebilir.

Elbette işlem Change (elle veri yazılması) yerine Calculate (formül sonucunda değer bulunması) olayına da bağlanabilir ama bu,
gereksiz şekilde, belgedeki her değişiklikte (sicil numarasıyla veya o hücreyle ilgili olsun/olmasın) resmin yenilenmesini gerektirir.

Bence gerçek belgenizin (formüller ve formüllerin değer çektiği sayfa/belge her neyse hepsi dosya içerisinde ve çalışır durumda olmalı)
özel bilgi içermeyen (özel bilgilerin yerine, iç tutarlılığı olmak koşuluyla farklı veriler yazabilirsiniz) bir kopyasını eklerseniz,
harcanan emek boşa gitmeden tek adımda sonuç alıcı cevap yazılabilir.

.

O formülün atıf yaptığı (formül sonucunu etkileyen) hücreler bilinirse,
işlem o hücrelerden birinde değişiklik olduğunda tetiklenebilir.

Elbette işlem Change (elle veri yazılması) yerine Calculate (formül sonucunda değer bulunması) olayına da bağlanabilir ama bu,
gereksiz şekilde, belgedeki her değişiklikte (sicil numarasıyla veya o hücreyle ilgili olsun/olmasın) resmin yenilenmesini gerektirir.

Bence gerçek belgenizin (formüller ve formüllerin değer çektiği sayfa/belge her neyse hepsi dosya içerisinde ve çalışır durumda olmalı)
özel bilgi içermeyen (özel bilgilerin yerine, iç tutarlılığı olmak koşuluyla farklı veriler yazabilirsiniz) bir kopyasını eklerseniz,
harcanan emek boşa gitmeden tek adımda sonuç alıcı cevap yazılabilir.

.
hocam söylediğiniz gibi bir örnek dosya hazırladım bir kaç tane de sorunu vardı sayfamın onlarıda dosya içinde belirttim vaktiniz olursa onlara da bakabilirseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

@planyoq
Konu, "Fotoğraf Çekme" ile ilgiliydi ve bu durum da ÇÖZÜLDÜ diye düşünüyorum.
Sadece; madem belgenizdeki yapı C4 hücresine isim yazılması üzerine kurulu,
verdiğim koddaki If Intersect(Target, [C5]) Is Nothing Then Exit Sub satırındaki C5'i C4 olarak değiştirip,
bunun üç satır altındaki isim = Target.Text kısmını da isim = Target.Offset(1, 0).Text olarak değiştirmek yeterli olur gibi görünüyor.

C5 hücresindeki DOSYA NO kısmıyla ilgili sorun yaşıyorsanız;
bu soru/sorun için tekrar örnek belge ekleyerek yeni bir konu açılması, konu bütünlüğü ve
benzer ihtiyacı olacak diğer forumdaşların da yararlanmasını kolaylaştırmak daha doğru olur.
Sanki bu sorununuz, bir veya iki kritere göre sayfalarda arama yapma, koşulara uyanları listeleme gibi görünüyor.

Zira forumdaki konuların, bir belgedeki tüm soru/sorunların tümü için tek konu şeklinde değil, işlem türü bazlı açılması gerekir.
Böylece hem forumda ARAMA yapacak arkadaşlarımız benzer sorun için konu sayfasına daha hızlı erişmiş olur
hem de Google gibi arama motorları üzerinden yapılacak ARAMAlarda da ilgili konu sayfasına ve çözüme hızlıca ulaşılması kolaylaşır.

Anlayış için teşekkürler.