E

Çözüldü Formüllerin başındaki koşulu toplu silmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ErolU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ErolU

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar,
Aşağıdaki bir örneğini yazdığım formülün başında gereksiz bir koşul var. Bunları toplu olarak silmek istiyorum.
Şöyle bir sorun var: Formül aşağı doğru çok sayıda hücrede devam ediyor. Silinecek kısımda bir hücre adresi değişken. Bu durumda silme işlemini "Değiştir"den yapamıyorum. Çözümü var mıdır bu durumun?

=EĞER('Sayfa2'!E5="";"";EĞER(BOŞLUKSAY('Sayfa1'!E7:E66)=SATIRSAY('Sayfa1'!E7:E66);"";ORTALAMA('Sayfa1'!E7:E66)*100/'Sayfa1'!E5))
Renkli yer "Değiştir"den silinecek, buradaki E5 aşağı doğru E6, E7 şeklinde devam ediyor.

Ekran görüntüsündeki gibi denediğimde bir sorun yaşamadım.

1589041437362.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ömer Bey,
Öncelikle teşekkürler.
Yukarıda verdiğiniz görüntüde işlem bir hücre için hatasız yapılıyor. Bu doğrudur.
Ben 100'den fazla hücrede bu işlemi yapacağım.
100 satır seçip işlem yapacağım ama E5 yazan yer her satırda değişiyor. E6, E7 ... şeklinde. Bu durumda "Değiştir"den işlem olmuyor.
=EĞER('Sayfa2'!E5="";"";EĞER (BOŞLUKSAY ('Sayfa1'!E7:E66)=SATIRSAY ('Sayfa1'!E7:E66);"";ORTALAMA ('Sayfa1'!E7:E66)*100/'Sayfa1'!E5))

Formülün olduğu ilk satırdaki hücredeki formülü düzeltip,
bu düzelttiğiniz ilk hücrenin sağ altındaki kareciği çift tıklayarak denediniz mi acaba?
Bu şekilde tamamı değişmesi lazım.

Sayın PriveT,
Dediğiniz yöntemle olmuyor çünkü formüldeki aşağıda renklendirdiğim yerler alt satırda E şeklinde devam etmiyor. F7:F66, G7:G66 şeklinde devam ediyor.
=EĞER('Sayfa2'!E5="";"";EĞER (BOŞLUKSAY ('Sayfa1'!E7:E66)=SATIRSAY ('Sayfa1'!E7:E66);"";ORTALAMA ('Sayfa1'!E7:E66)*100/'Sayfa1'!E5))
İlginiz için sağ olun.

Sayın PriveT,
Dediğiniz yöntemle olmuyor çünkü formüldeki aşağıda renklendirdiğim yerler alt satırda E şeklinde devam etmiyor. F7:F66, G7:G66 şeklinde devam ediyor.
İlginiz için sağ olun.

Evet bu şekildeyse işinize yaramaz.
Açıklamalarınızda sadece
=EĞER('Sayfa2'!E5="";"";EĞER(BOŞLUKSAY('Sayfa1'!E7:E66)=SATIRSAY('Sayfa1'!E7:E66);"";ORTALAMA('Sayfa1'!E7:E66)*100/'Sayfa1'!E5))
Renkli yer "Değiştir"den silinecek, buradaki E5 aşağı doğru E6, E7 şeklinde devam ediyor.
diye belirtince bu yöntemi söyledim.
Neyseki MAKRO var ve neyse ki @Ömer BARAN Bey üstadım var. :)