Formül Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır

Çözüldü Formül Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
@Ömer BARAN Beyin Öğretmen Çizelgesinden Ders Programı Oluşturmak başlıklı konuda vermiş olduğu biraz daha farklı bir çizelgede uygulamaya çalışıyorum.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

@Ömer BARAN beyin formülü her günde 9 sütun yer alacak şekilde çalışıyor.
Formül içindeki kısım ile o günün kaçıncı gün olduğu bulunuyor. Yani Pazartesi günü için 1, Salı günü için 2, ..... Cuma günü için ise 5 değeri elde edilebiliyor.
Kod:
(1 satır)

Ancak benim şuan yeni ve farklı bir çizelgemde
pazartesi günü için 8 sütun var diğer günler için 7 sütun var.

Formülü pazartesi yani 8 sütun için
Kod:
(1 satır)
şeklinde düzenledim herhangi bir sıkıntı yok. Çünkü işlemin sonucu tam sayı olarak 1 çıkıyor.

Ancak diğer günler yani 7 sütunlu günler için
Kod:
(1 satır)
şeklinde formülü kullandığımızda
son sütundaki işlemin sonucu diğer güne geçiyor ya da bir fazla veriyor. Matematiksel işlemin sonucu doğru olduğu için...

Formülde sıra dışı bir işlem yaparak doğru sonuç verdirebilirim ancak o da düzgün bir iş yapmaya ters bir durum...

Aşağıdaki görselde de ifade etmeye çalıştığım gibi bu yapıyı günlere göre içerdiği sutunda aynı değerleri nasıl verdirebilirim?

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@merakli

Madem 2'nci satırda 1,2,3... gibi sayılar hazır; en iyisi bu sayılardan yararlanmak.
=TOPLA(A5;(B$2=1)) formülü B5 hücresine uygulanıp sağa doğru kopyalanırsa sorun kalmaz.

.

@Ömer BARAN bey bu formülü üstteki ilk mesajda belirttiğim sizin formül içinde günlerin sayı değerini getirdiğiniz 1,2,3,4 ve 5 değerlerini getirtmek için kullanacaktım.
Tabiki sizin üstte verdiğiniz formül koşul sağlanıyorsa bir önceki değer ile toplama mantığı ile çalışıyor. Ancak aşağıdaki formül o hücreye başka veri getirdiği için düşündüğüm sonucu elde edemiyorum.

TAMSAYI((SÜTUN()-2)/9)+1 bu formül yerine kullanacaktım

=EĞER(TOPLA.ÇARPIM((Öğretmenler!$D$4:$D$615=$A5)*(Öğretmenler!$F$4:$F$615=B$2)*(Öğretmenler!$E$4:$E$615=ARA(TAMSAYI((SÜTUN()-2)/9)+1;{1;2;3;4;5};{"Pazartesi";"Salı";"Çarşamba";"Perşembe";"Cuma"}))*(SATIR(Öğretmenler!$D$4:$D$615)-3))=0;"";KAYDIR(EĞER(MOD(SATIR();2)=1;Öğretmenler!$C$3;Öğretmenler!$B$3);TOPLA.ÇARPIM((Öğretmenler!$D$4:$D$615=$A5)*(Öğretmenler!$F$4:$F$615=B$2)*(Öğretmenler!$E$4:$E$615=ARA(TAMSAYI((SÜTUN()-2)/9)+1;{1;2;3;4;5};{"Pazartesi";"Salı";"Çarşamba";"Perşembe";"Cuma"}))*(SATIR(Öğretmenler!$D$4:$D$615)-3));))

Verdiğiniz formülü anlayabilmem için bu formülün içinde olduğu (sorunlu haliyle) örnek belge yüklerseniz daha hızlı çözüme ulaşılır.

Ancak yine de fikrimi belirteyim: formülün uygulandığı sayfada PAZARTESİ, SALI .... gün isimleri belirttiğiniz tabloda da
hazır ve karışık değil normal sırada olacak şekilde B1'den başlayarak 1'inci satırda ise bu alana atıf yaparak
EĞERSAY($B$1:B$1;"<>") formül parçasını sorun yaratan kısmın yerine şu şekilde yerleştirerek deneyin.

....... E$4:$E$615=ARA(EĞERSAY($B$1:B$1;"<>");{1;2;3;4;5};{"Pazartesi";"Salı";"Çarşam.....

Verdiğiniz formülü anlayabilmem için bu formülün içinde olduğu (sorunlu haliyle) örnek belge yüklerseniz daha hızlı çözüme ulaşılır.

Ancak yine de fikrimi belirteyim: formülün uygulandığı sayfada PAZARTESİ, SALI .... gün isimleri belirttiğiniz tabloda da
hazır ve karışık değil normal sırada olacak şekilde B1'den başlayarak 1'inci satırda ise bu alana atıf yaparak
EĞERSAY($B$1:B$1;"<>") formül parçasını sorun yaratan kısmın yerine şu şekilde yerleştirerek deneyin.

....... E$4:$E$615=ARA(EĞERSAY($B$1:B$1;"<>");{1;2;3;4;5};{"Pazartesi";"Salı";"Çarşam.....
Teşekkürler @Ömer BARAN bey beklenilen sonucu verdi. (y)