Formül Değerlendirme Sihirbazını Daha Net Görebilmek

Çözüldü Formül Değerlendirme Sihirbazını Daha Net Görebilmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Formül değerlendirme alanı çok küçük yaş ilerledi gözlerde eskisi kadar keskin değil bu durumda bu formülü okumak ya da takip etmek çok zor oluyor.
Buradaki yazıları hatta yazı alanını daha büyük görmenin/yapmanın yolu var mıdır?
Ya da bu formülü kopyala-yapıştır gibi bir işlemle başka bir ortama alma şansımız var mıdır?
Ya da gözlük ve ekran görüntüsü alıp büyütmek dışında excel içinden ne gibi bir çözüm önerebilirsiniz?

@Ömer BARAN Beyde yazdı mı mübarek bu alan doluyor. :)
Kaydır Kaydır yapmaktan ne göz ne de beyin kaldı :love:

Ekli dosyayı görüntüle 9732

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    10.1 KB · Görüntüleme: 31
Sayın @merakli .

Formülleri uzun yazdığım yönündeki fikrinize katılamaycağım.
Formül oluştururken benim temel hedefim genellikle; mümkün olduğunca yardımcı alan kullanılmasına gerek kalmaması ve
verdiğim formülün ilk sonuç hücresine uygulanıp sağa ve aşağı kopyalanabilir özellikte olmasına çalışırım.
Sayfalar arası veri çağırmaya yönelik formüllerin uzamasına neden olan en temel durum;
sayfalardaki veriler, sütun/satır başlıkları gibi ortak noktaların azlığıdır çoğunlukla.
Yoksa =A1 diye formül yazmak benim için de kolaylık.

Örneğin listelerin aynı satırdan başlamıyor oluşu, sayfalardaki verilerin aynı şekilde sıralanmamış olması formül uzunluğunu belirleyebilir.

Bir de çoğunlukla, tablo yapılarında değişiklik önermeyi pek tercih etmem.
Konu sahibi belli bir yapıda sayfalar oluşturmuşsa, "vardır bir bildiği" diye düşünerek mevcut yapıya uygun formül oluştururum.

Herneyse; bildiğim kadarıyla FORMÜL DEĞERLENDİRME ekranını veya buradaki yazı boyutunun büyütülebildiğiyle ilgili bir şey hatırlamıyorum.
Şahsen ben bu menüyü pek kulanmam. Onun yerine formül çubuğunun solundaki f(x) düğmesini kullanırım.
Mevcut verilere göre hücredeki formül parçalarının aldığı sonuçları görmek için ise; bir işleve ait açılan parantezle kapanan parantez arasını (işlev adı dahil) formül çubuğunda seçip F9 tuşuna basarsanız o hücre için o seçilen formül parçasının aldığı sonucu görebilirsiniz.

.

Sayın @merakli .

Formülleri uzun yazdığım yönündeki fikrinize katılamaycağım.
Formül oluştururken benim temel hedefim genellikle; mümkün olduğunca yardımcı alan kullanılmasına gerek kalmaması ve
verdiğim formülün ilk sonuç hücresine uygulanıp sağa ve aşağı kopyalanabilir özellikte olmasına çalışırım.
Sayfalar arası veri çağırmaya yönelik formüllerin uzamasına neden olan en temel durum;
sayfalardaki veriler, sütun/satır başlıkları gibi ortak noktaların azlığıdır çoğunlukla.
Yoksa =A1 diye formül yazmak benim için de kolaylık.

Örneğin listelerin aynı satırdan başlamıyor oluşu, sayfalardaki verilerin aynı şekilde sıralanmamış olması formül uzunluğunu belirleyebilir.

Bir de çoğunlukla, tablo yapılarında değişiklik önermeyi pek tercih etmem.
Konu sahibi belli bir yapıda sayfalar oluşturmuşsa, "vardır bir bildiği" diye düşünerek mevcut yapıya uygun formül oluştururum.

Herneyse; bildiğim kadarıyla FORMÜL DEĞERLENDİRME ekranını veya buradaki yazı boyutunun büyütülebildiğiyle ilgili bir şey hatırlamıyorum.
Şahsen ben bu menüyü pek kulanmam. Onun yerine formül çubuğunun solundaki f(x) düğmesini kullanırım.
Mevcut verilere göre hücredeki formül parçalarının aldığı sonuçları görmek için ise; bir işleve ait açılan parantezle kapanan parantez arasını (işlev adı dahil) formül çubuğunda seçip F9 tuşuna basarsanız o hücre için o seçilen formül parçasının aldığı sonucu görebilirsiniz.

.

@Ömer BARAN Bey uzun yazdığınız anlamında değilde yazdınızmı tam olması gerekeni yazıyorsunuz anlamında hem taltif hem de latife amaçlı yazmıştım. Aynı zamanda sizin formüller üzerinde bu tarz tek tek satır satır çalıştığımı göstermek maksatlı idi...
Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Hem sizi eleştirmek ne haddimize. Biz sizin talebeniz sayılırız. Ancak saygı duyar severiz.

"f(x) düğmesini kullanırım" dan kastınız nedir? Anlayamadım belki bilmediğim bir kullanımı vardır diye sorma gereği duydum.

F9 ilede bakıyorum ama o basamak basamak göstermiyor ben formülün her değişim anını izleyerek onu excele yazıp sonrasında üzerinde çalışıyorum aşağıdaki şekilde...

Peki Formül Değerlendirme içeriğini örneğin excelde bir hücrenin içine alma şansımız var mı?

bu.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eyvallah.
Formül değerlendirme içeriğinin hücrelere yazdırılabileceğini sanmıyorum.
F9 tuşuna basmak, daha çok dizi formülleri veya dizi mantığıyla çalışan TOPLA.ÇARPIM işlevi gibi işlevlerde daha anlamlıdır.
f(x) düğmesinden kastım şudur: imleç, işlevlerden birinin adı üzerinde iken f(x) düğmesine basarsanız, Excel'in kendi formül ouşturma ekranı açılır ve ilgili işlevin unsurları ve sonucu bu ekranda görülebilir. Tabi burada da BUGÜN(), ŞİMDİ, DOLAYLI gibi bazı işlev isimlerinde bu işlemin pek kullanışlı olmaması, f(x) düğmesine tıklandığında formül parçasının sonucu GEÇİCİ diye gösterilmesi.
Siz formülleri irdeleme/işlevlerin kullanılmasını pekiştirme için soruyorsanız; esas önerim formül parçalarını ayrı hücrelerde uygulamak, bu parçaların aldığı değerleri görmek daha doğru olacaktır.

Ha bu arada, umarım özellikle uzun/kapsamlı/birden fazla koşullu formülleri hücreye = diye başlayıp doğrudan baştan sona klavye üzerinden yazdığımı düşünmüyorsunuzdur. Formüldeki ANA İŞLEV doğal olarak aklımızda beliriyor, sonra bu işlevin alt unsurlarının neler olduğunu düşünüp, bunlar nasıl tespit edilebilir gibi düşünürüm. Sizin belgeleriniz için önerdiğim formülleri çoğunlukla, başka hücrelerde parçalar halinde oluşturulup, sonra yerine koyma yöntemiyle tek formülde birleştirme şeklinde oluşturmuşumdur.

Bir de DİNAMİK AD TANIMLAMA konusu üzerinde durun isterseniz. Faydası olacaktır.
Tabi bu konuyu bir çırpıda anlatmak, cümlelere dökmek güç. Örnek belgeler üzerinden gitmek gerek.

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.
Sizin formülleri çalışıyorum çünkü sizin tekniğinizi kapmaya çalışıyorum.
Bende yardımcı alan kullanmaktan hoşlanmıyorum.
Tecrübem çok olmadığı için formül yazarken temel kullanımlar ve olayın inceliklerine sürekli kullanarak hakimiyet sağlayamadığımdan dolayı oturup Üstteki formül gibi bir formül yazamıyorum. Ancak sizin yazdığınız formüllerden ve forumlarda beğenerek not aldıklarımdaki kullanımları birleştirerek yazıyorum. Ancak yazsamda Ömer bey bunu nasıl yazardı gibide düşünmeden edemiyorum. :) O zaman benim yazdığım bana hiç mantıklı gelmiyor
Sizi özelliklede Kaydır konusunda oldukça maharetli buluyor ve sizin kaydırla yazdığınız tüm formülleri not alıyorum.
Bunları inceleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Ancak kaydıra örneğin birde dizi eklendi mi o formülü irdeleyip anlamak oldukça vaktimi alıyor. En çokta üstte bahsettiğim formül değerlendir alanının çok küçük olması tüm formülün görülememesi ve kopyalanamaması canımı sıkıyor onun için ona bir çare arıyordum :)
İnşallah böyle böyle tüm formülleri öğreneceğiz ömür yeterse :)
Keşke herkes işine sizin gibi hakim olup onu çevresine paylaşabilseydi
Her şey için tekrar teşekkürler.

En içteki parantez arasında kalan İŞLEVin adı ve kedi parantez arasını başka hücreye uygulayarak başlayın.
KAYDIR işlevini son zamanlarda fazlaca kullanır oldum.
Malum Excele ilk bulaşma EĞER ile başlıyor, ardından 1'den fazla koşul olunca VE/YADA işlevleri devreye giriyor,
Sonra iç içe EĞER kullanılıyor, sonra ARA işlevini fark ediyor insan ve bir sürü EĞER yerine ARA işlevine ulaşıyor.
Sonra DÜŞEYARA devreye giriyor ve peşisıra İNDİS geliyor.
İNDİSden sonra da son zamanlardaki favori işlevim olan KAYDIR işlevine geliniyor.

KAYDIR işlevinin alk unsurları zaten hücreye =KAYDIR( yazıp f(x) düğmesine tıklayınca görülüyor.
Önce burada sadece ilk 3 eleman devrede oluyor (İNDİS ile buraya kadar aynı).
Sonra KAYDIR işlevinin 4 ve 5'inci unsuruyla bir satır veya sütunu değil (bunlar da olabilir beis yok), bir ALANI kontrol etme imkanı fark ediliyor.
Bu kez. madem alan kontrol edilebiliyor o halde örneğin EĞERSAY veya TOPLA.ÇARPIM işlevinde kullanılacak alan yerine KAYDIR ile elde edilen alanın kullanılması neden olasın diyor insan böyle devamı geliyor yavaş yavaş.

Hele TOPLA.ÇARPIM işleviyle sınavımı hatırlıyorum, bilenleri YILDIRIRCASINA sorular sorduğumu da tabi.
Herneyse emek/zaman meselesi her şey.

Formülleri önce, işlevlerin yalın halleriyle (başka işlevi bunun içerisinde kullanmadan, alt elemanların yerine doğrudan elle sayılar yazarak) uygulamak, denemeler yapmak pratik/öğretici olur. Denemeleri küçük veri yığınları üzerinden yapmak gerek.

Temelden bahsedersek, önce MANTIKSAL, METİNSEL, TARİH/SAAT işlevleriyle başlamak iyi olur.
Bu kısımlar tam olarak yerleşince, ARAMA/BAŞVURU işlevleri sınıfına ardından da VERİ TABANI işlevleri sınıfına geçilir.
Bir de bakmışsınız bu kadar uğraşarak yazdığınız formüllerle elde ettiğiniz tablolara, birkaç tıklamayla ÖZET TABLO kullanarak da elde edilebileceğini görüyorsunuz. Örneğin ben hala ÖZET TABLO olayını tam olarak kullandığımı söyleyemem.
GRAFİK konusu da pek ilgimi çekmedi. GRAFİKler konusu ise daha çok iş yapan değil de SUNUM yapacak kişilerin ilgi alanına giriyor.

.

Evet sizi yazı ve paylaşımlarınızla daha iyi tanıdım tanıyorum. Sanki web ve diğer arayüzlerle bağlantı konularıda sizin ilgi alanınızı pek çekmiyor gibi.

Üstteki bilgiler için teşekkürler.
Bir kaç satırlık denen cümlelerde aslında yılların bir emeği olduğu bariz şekilde belli.
Buna da ancak saygı duyulur.