Farklı sayı ve koşula göre verileri toplama

Soru Farklı sayı ve koşula göre verileri toplama

erkanyilmaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

İki tarih aralığına göre ve koşula göre verileri toplatmak istiyordum ve topla.çarpım formülünü kullandım ancak tekrarlayan satılarım da olduğu için doğru sonuç alamadım.

İcmal sayfamda bulunan c7 hücresine ; c2 ve d2 hücresinde bulunan tarih aralığı ve b7 de ki yiyecek koşuluna göre ayrıca satışdata sayfamdaki a sütununda bulunan birbirinden farklı sayıları toplayarak sonuç almam gerekiyor.

1.webp

Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Sayın @Burhan.cesur,

Öncelikle teşekkür ederim.

07.06.2022 tarihini baz alarak, Doğru sonuç alabilmek için yazmış olduğunuz formüllerin satışdata ki sütunlarını değiştirerek yerli alkollü içecek grubunda denemek istedim.

icmal.webp

İcmal sayfasında adet başlığı altında ki formül sanırım sadece saydırıyor ama satışdata sayfasında ki satış miktarı sütunu olan T yi toplaması lazım ekran görüntüsünde göndermiş olduğum koşula göre miktar kısmı 3 adet olması gerekiyordu.

satışdata toplam.webp

Bu koşullara göre ; icmal sayfasında ki E8 hücresi satış tutarı kdv dahil başlığı 24 euro göstermesi gerekiyordu.

satışdata toplam.webp

Sorunuz zor bir soruya benzemiyor açıkçası.
Bu kadar ekran görüntüsü kullanmak yerine, C5 hücresinden sağa doğru sırayla ;
-- C5'de, T - SAY
-- D5'de AK - TOPLA,
-- E5'de W - SAY
gibi kısa notlar olsaymış,
B sütununa yönelik tarih, M sütununa yönelik Yiyecek/alkollü .... gibi koşullar belli ve sabit olduğundan bunlara değinmeye gerek yok.

Sorunuz zor bir soruya benzemiyor açıkçası.
Bu kadar ekran görüntüsü kullanmak yerine, C5 hücresinden sağa doğru sırayla ;
-- C5'de, T - SAY
-- D5'de AK - TOPLA,
-- E5'de W - SAY
gibi kısa notlar olsaymış,
B sütununa yönelik tarih, M sütununa yönelik Yiyecek/alkollü .... gibi koşullar belli ve sabit olduğundan bunlara değinmeye gerek yok.

Merhaba,

Evet belki haklısınız ama ben detaylı anlatarak sormak istedim. Bunda ne gibi bir sakınca var anlayamadım. Sizin için belki kolay bir soru ama benim için değil ki zaten çözebilseydim yardım talebinde bulunmazdım.

Sanırım yanlış anlaşıldım.
Sakınca var gibi bir imada bulunmadım.

-- Koşul1 (başlangıç tarihi)
-- Koşul2 (bitiş tarihi)
bunların kontrol sütunu belli.

Diğerlerinden çok emin değilim açıkçası.

Bilgisayarda değilim.
Sadece; basit/sade/net açıklamanın yeterli olacağını belirttim.

Siteye yeni üye oldum arkadaşın sorusuna destek olmak istedim ama eklediği dosyayı indirmek için vip üyelik istiyor. Hadi tamam sitede ücretli paylaşımlar olabilir de birinin sorusuna yardımcı olmak için yüklediği dosyayı indirmek gerekiyor bunun için böyle bir uygulama yapılması çok saçma