K

Çözüldü Farklı sayfadan seçime göre değerleri getirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
farklı sayfadan seçime göre değerleri getirme hususunda yardımcı olabilir misiniz?
H3 hücresindeki seçim yılına göre "Değerler" sayfasından B1:E500 aralığından değerleri formülle D8:G12 aralığına getirilmesine gerek var.
Mümkünse farklı yöntemleri de öğrenmek iyi olur.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @KMLZDMR birleştirilmiş hücrelerde formüllerin sonuç vermesi biraz sıkıntılı bu sorununuz için formüldense makrolu tercih daha uygun olurdu. Ama ben formüllü çözüm isterim dediğiniz için. Tek yardımcı sütun kullanarak benim çözümüm aşağıdaki gibi olur dilerseniz. yardımcı sütunu gizlersiniz. Formüldeki referans aralıkları siz asıl tablonuzda dileğinize göre değiştirirsiniz. Dosya ektedir. İnceleyiniz.

Değerler sayfası A sütunu yardımcı sütun olarak kullanıldı. A4 e aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyin.

[formul]=EĞER(B4<>"";B4;A3)[/formul]

Getir Sayfasındaki E8 hücresine de aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz.

[formul]=İNDİS(Değerler!$B$6:$E$110;KAÇINCI($J$3;Değerler!$A$6:$A$110;0)+SATIR(A1)-1;KAÇINCI(E$6;Değerler!$C$4:$E$4;0)+1)[/formul]

Ekli dosyalar

Sayın Mehmet23
ilginize teşekkür ederim.
Getir D8' yıl gelmesi için =H3 diyerek yılı getirdim. D8 yıl değerini getirmek için başkaca formül nasıl olur?
Tabloyu incelerseniz bende öyle yaptım en pratiği o uzun formül yazılıp kasılmasındansa öyle kullanılması bana daha uygun geldi. Tüm tablonuzun tek formülle doldurulmasını istiyorsanız yardımcı sütun kullanılmadan farklı çözüm önerileri gelebilir. İyi çalışmalar dilerim.

Sn. @KMLZDMR

Sıkıntı nedir anlayamadım.
Birleştirilmiş hücredeki YIL bilgisi için =H3 (örnek belgede doğru adres J3) formülünden daha anlamlı bir formül olabilir mi?
Her durumda sonuç bu olmayacak mı?
Ayrıca; işlemler için yardımcı alanlar kullanmanın ne sakıncası olabilir ki?

İlle de alternatif formül cevabı istiyorsanız (yardımcı alan kullanmayalım bakalım);
şu formülü E8 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Teşekkür ederim.
Formüldeki $C$4:$E$4 4. satır $C$5:$E$5 5.satır çevirmeyi unutmuşum...
Tabiki Ömer Baran üstadımın çözümü direkt çözüm.
Ben çalışırken alternatifleri de kullanıyorum. Başka dosyada gerekli oluyor.